As dori un sfat

Salut tuturor,
Am sa trec la subiect cat mai concis, am inceput sa aplic pentru posturi de front-end dev, si sunt un pic nesigur, stiu ca s-a mai vorbit, multi au intrebat acelas lucru, dar m-ati ajuta enorm cu o parere/sfat :slight_smile:
Unicul meu proiect este www.morningmood.org ca descriere am sa o copiez pe cea din cv(portofoliul e in productie) si anume:
Only one project so far www.morningmood.org .
A short description of the project:

  • technologies used: HTML5, CSS3, Javascript/JQuery, AJAX, php/mysql,
  • the theme of the website is entertainment/food for thought; foto/video content;
  • dynamically designed website, very little hard-coded;
  • responsive design made with Bootstrap, additional responsive features (fixed navigation bar for small devices, custom content displayed for various devices, and others);
  • quote machine with typewriter effect;
  • basic weather section (API);
  • login system (password hashing with b-crypt, standard anti sql injections protection);
  • session based like system (to encourage interaction without being logged in);
  • facebook open-graph optimisation;
  • basic SEO tools;
    De mentionat ca am inceput sa codez de 7 luni…so be kind, codul e cam crud pe alocuri…:slight_smile:
    Multumesc anticipat!
5 Likes

Daca in myScript.js este codul scris de tine, good f#@%ing job so far! :moneybag:

Da, it’s all mine :slight_smile: merci pentru postare, acum sunt intr-o mica reconstructie, mai curat din bad coding, sper sa iasa bine.

Daca am invatat ceva din joburile la care am aplicat de-a lungul timpului, este faptul ca unii dau un test practic gen fa o aplicatie care sa : …

Incep sa cred ca majoritatea angajatorilor nu mai prefera teste teoretice, am avut chiar si un interviu telefonic probabil ca sa vada cum raspunzi nu ce raspunzi.

Concluzia finala ar fi ca portofoliul ajuta dar nu poate fi neaparat un factor eliminator, desi ceea ce faci in urma testului practic este.

Recent(aka 3 luni) am trecut printr-un proces de recrutare si din 5 interviuri la care am fost, la 4 mi s-a cerut sa fac o aplicatie cum zicea mai sus @LevelCoding. Totusi la ce-a de-a 5-a mi s-a dat interviu tehnic scris si vorbit, cat si test de engleza scris si vorbit. Tin sa mentionez ca la niciunul nu mi s-a cerut un portofoliu dar am mentionat cate ceva din ce am lucrat in trecut.

1 Like

va multumesc ca v-ati rupt din timp sa imi raspundeti, apreciez.
as vrea totodata si o parere la eterna intrebare a incepatorilor: am i good enough? :slight_smile:

nope, we are never good enough, but you are good to start working.

5 Likes

good answer :slight_smile: thanks!