As vrea sa invat php

So,
Se da un programator cu ceva experienta ‘septe ani’ dar DOAR in java si ultimi 2 ani web(rails/ruby/api shit).
Pot sa tastez linistit in rails/ruby
cunosc TDD, design patterns, clean-code. etc. Aka normal developer :smile:

Acum, secretul, TOATA viata mea mi-am dorit sa invat php, dar din varii motive nu i-am acordat atentie. Colegi de munca fac glume ca invat ‘a dead language’ dar deh…
Sunt abonat la laracast, am inceput sa fac din tutorialele de acolo, intr-o dupa masa am facut un todo. As putea sa spun ca sunt happy, cu toate ca laravel mi se pare over engineered

Dar eu as vrea sa invat raw php si sa-mi fac eu librariile mele, aka: vreau sa reinventez roata :smile:

Tot ce gasesc pe internet despre php orice este beginner focus, or functional wordpress make it work…
Unde as putea sa cumpar o carte, sau sa cites ceva gen: 'best practice’
Cred ca sunt sploiled de comunitatea ruby/rails :smile:
all the best!

2 Likes

Avand in vedere ca deja stii ceva php, http://www.phptherightway.com/

PS: spune-le colegilor ca am zis eu ca java e nasol :))

8 Likes

apuca-te de un proiect in php. nush, un shop, o platforma de blogging, etc. daca ai deja ceva cunostinte tutorialele nu te ajuta.

3 Likes

@alescx are dreptate. Nu știu cum sunt alții, dar eu absolut tot ce am învățat nou am învățat făcând, nu (doar) citind.

Dacă spui că ai experiență cu Java, ai putea să migrezi o aplicație de pe un limbaj pe altul. Vei avea avantajul că deja știi cum ar trebui să funcționeze și te vei concentra doar pe implementare.

2 Likes

I moved 6 posts to a new topic: REST API, jruby, etc

1 Like

As mai adauga ceva, sintaxa php e asa de simpla incat n-ai nevoie de o carte. Nu pentru php, o sa ai nevoie pentru Laravel si pentru alte jucarii.

Plus, aruncatu cu privirea(sport national cand iesim in oras) e valabil si la repositories pe git :slight_smile:

Daca vrei sa inveti “raw” PHP renunta la oop. Fa o aplicatie pe care tu sau un prieten chiar ar putea sa o foloseasca, orice, fa-ti un site daca nu ai, dar ca sa inveti php dupa parerea mea trebuie musai sa-l inveti in “procedural programing”, sa-ti scape o virgula, sa vezi output-ul din debuger, sa vezi hands-on care-i sunt limitele. Asa o sa iti dai seama singur de “best practice”. Dupa ce ai o aplicatie functionala, poti sa te apuci sa impachetezi functiile in oop si sa-ti construesti eventual un mic framework.

stiu, cherry-picking, insa wth?

1 Like

Sunt sceptic.

Daca esti programator, parcurgerea ghidului oficial (cateva ore de munca) ar trebui sa fie suficienta: PHP: Language Reference - Manual

Apoi nu ai de facut decat mici experimente / mini-proiecte.

Daca nu razbesti decat cu asta, atunci ar trebui sa te intrebi cat de fluent esti de fapt in celelalte limbaje pe care crezi ca le cunosti.

In mod normal, daca ai invatat corect primele doua limbaje, urmatoarele le poti invata in 1-2 saptamani fiecare.

2 Likes

servus.

Legat de php, este un limbaj interesant. Am facut niste dummy projects, just for fun.

Legat de “invatat corect primele doua limbaje”. Nu stiu poti invata un limbaj, ca sunt doar diferente de sintaxa. Dar ma rog, nu poti invata germana, daca citesti doua dictionare :slightly_smiling:

Ce m-a minunat pe mine in PHP, este inconsistenta limbajului in sine. Dar si acolo, am descoperit ca sunt ageamiu, iar php are standarte precum restul limbajelor de programare. Doar ca internetul este plin de bad practice.

1 Like