Ați da Clujul pentru Iași - pe o perioadă de un an

@foobaz256 asa este. Acum și vara e aglomerat, tin minte acum 4-5 ani că vara era super lejer traficul. Făceam până la birou 10 minute, acum pe puțin 25 vara, la toamnă nici nu îmi vine să mă gândesc.

1 Like

Uitati un om care gandeste. Si asta e motivul pentru care consider ca acest prea-mediatizat oras nu mai reprezinta o alegere optima pentru trai si liniste.

Da, ofera salarii substantiale, servicii medicale de calitate la privat si probabil conditii decente in scoli si gradinite. Dar traficul si nu numai traficul, ci aceasta aglomerare masiva a ultimilor ani face din Cluj-Napoca o tinta clara pentru nervi si stres continuu.

Si acuma o dau pe felia aia de care va place cu politica. Abia acum se vad incompetentele administrarii Boc si vechea gasca portocalie care nu degeaba s-a contopit in turma liberalilor bratieni. Cu parere de rau o zic pentru clujeni, daca nu-si vor folosi oamenii competenti pe care inca ii mai are in oras si aici ma refer la cei din domeniul ingineriei civile si arhitectura, risca sa ajunga Bucales 2 cat de curand.

Parerea mea este ca nu numai hi-tech-ul si automatizarea a tot ceea ce se misca si tuseste reprezinta solutia la o dezvoltare urbana sanatoasa ci si calculele facute constiincios cu foaia si pixul in mana in paralel cu problemele ivite.

Uneori, intr-o situatie data nu e neaparat nevoie sa apelam doar la o linie de cod si o baza de date. Mai trebuie lucrat si fizic si logic.

Si daca orasul Iasi se dezvolta din ce in ce mai mult, adica vine tare din urma, cum au spus unii, cu ce o sa fie diferita situatia in cativa ani fata de situatia actuala din Cluj ? Au in dezvoltare vreun proiect legat de metrou sau orice altceva care ar reduce substantial aglomeratia in trafic, si nu stiu eu ?
Parcursul care-l are orasul Cluj-Napoca acum, mi se pare unul normal (si ft greu de evitat) pentru orice oras in dezvoltare. Odata ce un oras se dezvolta si devine atractiv pentru tot mai multa lume, evident ca se incepe a algomera.
Iar cei care recomandati orasul Iasi, ce va face sa credeti ca in cativa ani nu va fi la fel ca Clujul?

Probabil la fel ca si in Iasi, si in Cluj se lucreaza la tot felul de proiecte ce au ca scop combaterea aglomerarii traficului, mai ales in zona centrala.

2 Likes

Intamplarea face ca stiu numele de mai jos, fiind primul client de la primul meu job. A fost si singura data cand am vizitat sediul clientului in scopul de a face deploy in productie :slight_smile:

Serban Tiganas a fost pana de curand presedintele Ordinului Arhitectilor din Romania (abbr. OAR). A proiectat, printre altele, Cluj Arena. Un CV complet pe siteul UTCN unde puteti vedea mai multe proiecte pe care le-a realizat, de ex " Strategia de dezvoltare urbană Cluj-Napoca 2014-2021". E doar unul din exemplele care au revenit la Cluj cu implicare in viata cetatii. Este si f activ pe Facebook unde se vede clar aceasta implicare, nu e doar o sustinere din vorbe.

Eu am remarcat in ultimii ani la Cluj o mare preocupare pentru fluidizarea traficului urban,

  • acele benzi dedicate pt auobuze permit circulatia Marasti-Manastur intr-un mod mult mai fluent decat pana acum,
  • refacerea completa a intrarii in oras dinspre Floresti, se pregateste centura metropolitana,
  • modernizarea zonei Matei Corvin, cu pietonala aceea f west-like
  • daca nu era Boc prim-ministru, si acum intrau tirurile in oras pe Calea Turzii in loc sa ocoleasca pe drumul de Apahida, niciun functionar din zona de sud sau est nu ar fi asumat acele cheltuieli la nivel de tara,
  • sunt proiecte intepenite in birocratie, dar care se vor intampla, precum acesta de a fluidiza Baciu,
  • sunt mai multe parkinguri in oras pe care eu le folosesc regulat, se va mai face unul la Institutul Oncologic,
  • sa nu mai zic de faptul ca acum, de cand s-a dat autostrada in folosinta, poti locui in Aiud si lucra in Cluj bine-mersi, faci 30-45 min, ca in vest, ce mai (oricum de preferat decat sa vii din Floresti :stuck_out_tongue: ),
  • se discuta de metrou,
  • 7 zboruri pe zi la Bukale, in primavara erau chiar 10 pe zi,
  • 3 zboruri pe zi la Londra Luton,

Acum sa ne gandim si la partea “cand terminam de lucrat si vrem sa iesim din oras, ce putem face”, sa listam cateva din problemele Iasiului:

  • la Sf. Asteapta vom avea autostrada care leaga Moldova de alte provincii istorice,
  • nu ai niciun bazin de inot in oras, trebuie sa iesi din Iasi ca sa faci o banala scalda (stiu de problema de la prieteni, parinti cu copii ce locuiesc in Iasi, nu de pe Google),
  • e f frumoasa Moldova, am batut-o si eu, dar excursii scurte in jurul Iasiului sunt putine ca alternative, drumurile nu-s chiar asa grozave, optiunile pe care le cunosc eu sunt mult mai multe in zona Cj,
  • vorba lui @GarryOne, si Iasiul se va aglomera f curand, deja preturile la chirii au luat un trend ascendent puternic,
  • city breaks cu avionul … mai slabut un pic; comfortul in aeroport e mult redus fata de Cluj (bine, si acolo e cam ca o autogara, dar ceva mai mare), mie una terminalul Iasi mi s-a parut cam ca cel din Targu Mures (mic, inghesuit, etc), cel de Cluj e doar supraaglomerat,
4 Likes
  1. true
  2. fals - FALS
  3. As zice fals, dar nu inteleg in totalitate la ce te referi cu excursii scurte in jurul iasului? ce interval orar ? ce activitati doresti sa faci? Dar da, posibil in jurul clujului sa fie mai multe activitati.
  4. Pretul chiriilor nu a luat niciun trend ascendent puternic atat timp cat nu cauti chirie in zona Palas (adica esti comod si nu vrei sa faci 10 minute pe jos ci doar 2) - aici diferentele sunt enorme - apartament zona Palas 400-600e pe luna, la 10 minute distanta(unde stau si eu) 300 euro apartament complet mobilat (si nu de ala de-au murit 2 generatii de mosnegi in el).
  5. La care terminal te referi? cel nou ? Nu e cel mai mare terminal asta e clar, dar in ultimul an city-breakurile sunt destul de multe din iasi si la preturi mai mult decat rezonabile. Pana una alta nu e ca si cum dormi in aeroport incat ai nevoie de cine stie ce confort acolo, daca e de confort si vorbim de otopeni …

Sunt din iasi, lucrez in iasi, am locuit si inafara o perioada de ~5 ani. Unul din motivele pentru care m-am intors este ca-mi place acest oras si oamenii din el.

3 Likes

Am locuit în Iași aproximativ un an acum ceva timp.
Ce mi-a plăcut: energia orașului (în special în timpul anului universitar), posibilități de distracție, ieșiri, socializare, cultura. Plus studentele moldovence care sunt sarea și piperul vieții, dpmdv de om născut si crescut în Moldova. Găsești cam orice vrei, ca și tânăr.
Ce nu mi-a placut: poluare destul de mare, trafic nasol în zona centrala și lume uneori recalcitranta în zona cluburilor de noapte, dar asta e specific Moldovei I guess.
Companii găsești și în Iași, nu doar Amazon, în special în zona de web (dar da, multe sunt bazate pe outsourcing din păcate).
Bottom line: daca esti tânăr, merita. Dacă îți dorești sau ai familie un oraș din Ardeal ar fi mai potrivit.

1 Like

Cred că discuția deviază într-o direcție nepotrivită pentru profilul acestui forum.

O să vă rog să continuați pe subiect sau să vă abțineți. Mulțumesc.


PS: am editat și câteva comentarii ce erau doar pe jumătate offtopic.

1 Like

Zic si eu, as da Iasi-ul/Cluj-ul pe Los Angeles sau Barcelona, nu e troll, e lista mea imaginara pe bune. De ce nu o fac? asta e alta discutie :).

de ce vorbiti de parca a lucra intr-o firma de outsourcing ar fi ceva shitty (chiar e?)?

depinde de firma, depinde de ce proiecte gasesti acolo.