🎅 Ați fost cuminți? Ce vă aduce Moșul?

Nu aveam Elementor Pro, foloseam doar versiunea free, iar acuma am si versiunea Pro.

1 Like

MBP & MM cu M1 :grin:

fanii te asteapta cu impresii :smiley:

Mosul deja mi-a adus un PS5, ceva haine si accesorii fitness. Sunt multumit, am fost cuminte :smiley:

a small cat.

1 Like

Mi-au trimis niste colegi un pachet standard de Craciun, chipsuri, alune, branza (pt ca Olanda) si vin. Vinul e de Recaș, made in Ro!

5 Likes

mie mi-a adus asta pt ca tastatura mea a cedat brusc si fara nici o explicatie (cafeaua bauta acu cca 2 luni nu se pune)

1 Like

Daca tot am ajuns la tastaturi, la mine ar trebui sa ajunga saptamana viitoare un Keychron K8 (TKL, Gateron Brown, Hot-swappable). Voiam neaparat TKL si switch-uri Brown, vad ca nu prea sunt optiuni multe la noi. M-am abtinut cat am putut sa nu ma bag la un Logitech G915 TKL, de 3 ori mai scump. :blush:

Apropo de tastaturi, a testat cineva Das Keyboard?

1 Like

am avut un coleg care avea asa ceva. cica o recomanda din toata inima.

2 Likes

O masa tip bar - birou pentru cand sunt satul de biroul “master”.
Revin cu poze cand e gata.

Eu am vărsat ceva suc pe tastatura unui laptop vechi și la ceva vreme a început să nu îmi ia toate tastele apăsate. Am fost să o schimb cu una nouă, am dat o căruță de bani și nu am rezolvat nimic. Bănuiesc că problema este dincolo de tastatură.

Salutare, o sa intru si eu in discutia aceasta. :smile:

Pentru mine personal, anul 2020 a fost un an greu financiar si stabilitatea unui job de lunga durata mi-a cam pus capac.
Eu sunt mai econom in aceasta perioada de sarbatori si imi voi permite decat un abonament anual la revista Today Software Magazine.
Abonamentul ma va costa 100 ron + TVA si il voi primi in varianta PDF.
Pentru 10 ron/luna, eu zic ca nu sunt multi bani.
In ultimiile 3-4 luni, am participat live la numerele lor de lansari lunare.

Enjoy!

Ce valoare îți aduce ție revista asta? Din câte înțeleg, tu ești la început de drum iar TSM abordează subiecte nu tocmai pe nivelul tău. În PDF sunt materiale ce nu există pe site? Sau îți place atât de mult ideea unei reviste încât vrei să-i susții?

1 Like
  1. In primul rand, iti multumesc pentru simplu fapt ca te intereseaza ce-am zis eu mai devreme.
  2. In al 2-lea rand, stiu ca Today Software Magazine are 2 variante posibile: varianta tiparita si varianta PDF.
  3. In al 3-lea rand, in mass-media din Romania nu prea exista constanta in a face ceva de calitate. Multe ziare si reviste din Romania sunt de scandal si de informatii fara valoare umana sociala.
    Revista de programare romaneasca Today Software Magazine, a ajuns cu succes la lansarea numarului 101.
    Pentru acest lucru simplu si eficient, Florin Anghel este fanul lor pe Instagram si pe Facebook (pagina si grup).
    4.Totodata, vreau sa-mi rezerv un abonament anual si ii sustin in continuare in drumul lor pozitiv.
    5, Intre-adevar, toate subiectele publicate sunt pentru categoriile mediu spre avansat, dar nu ma deranjeaza.acest lucru. Enoy! :smiley:

Intrebarea era daca aceasta revista te-a ajutat in demersul tau de a te angaja ca frontend developer intr-o companie, chiar si pe pozitia de junior. A cam trecut deadline-ul stabilit de tine in aprilie 2018. :crazy_face:

1 Like

Mie acum mi s-a zis ca tichetele de masa expira daca nu le folosesti pana in ianuarie. Normal ca eu nu le-am cheltuit ca nu le mergea cardul cu aplicatia de pe telefon la up online.

Acum trebuie sa caut cadouri pe bonurile de masa :smiley: Din pacate nu il poti folosi online.

@FlorinAnghel nu stiu cu ce te ajuta revista, era mai mult o revista de promovare, de leadership, la fel poti citi blog-uri pe care le gasesti si pe acest forum, eventual un dev.to sau poti folosi medium…
Daca vrei sa citesti chestii interesante la random vezi de exemplu github awesome-uri. Eventual participa la un CTF ca si hackvent. Oamenii care scriu de obicei promoveaza o anumita firma în TSM ca sa poată să zică ceva la review-ul anual cu managerul de mai sus.

E practic o revistă ca în liceu in care scriai dacă vroiai un 10 și să te înțelegi bine cu profesorul.

3 Likes

Undeva în pod, o masă tip bar de 100x60 cm, cu vedere la mahala, dar care mă scoate din rutină.
După vreo 1-2 ore de muncă acolo mă mut 4 metri mai în spate, la bancul de lucru.

11 Likes

frumos, ai facut-o după un proiect?

Nu prea. M-am uitat totuși la standardele de înălțime și la diverse modele, însă nu am îndemânare să fac unele lucruri și am preferat să fac ce sunt sigur că pot.

Toate componentele le-am cumpărat din Hornbach. M-au costat cam 400 RON. Din lemn masiv, ceva asemănător costă cam dublu, minim.
Eu a trebuit să fac concesii la finisaje, însă a compensat partea de hobby.

1 Like