Backup complet windows 10

Vreau să trimit un laptop în service și cel mai probabil voi primi înapoi același laptop.
Am windows 10 si vreau să fac backup-ul cât mai simplu.
Este posibil să fac o imagine cu tot ce este acum pe hdd? Adică inclusiv partițiile cu tot ce e pe ele.

Și dacă da, cum?

Da
Am folosit Macrium Reflect ca sa fac asta

2 Likes

Macrium zic și eu, îl folosesc de ani de zile pentru backup zilnic. De câteva ori am făcut restore fără nici un fel de probleme.

Varianta gratuită ar trebui să-ți fie suficientă.

Fă-ți și un stick bootabil, să fie :slight_smile:

1 Like

n-ai opțiunea să păstrezi hdd-ul?

Mulțam pentru sugestie.

Nu, din păcate.

Vreau să transfer totul pe un hdd extern.
Il pot folosi cu rolul de stick oare?

Poti sa-l folosesti pe post de stick.

Nice! Cred că mi-l instalez și eu.
Apropo, pentru Ubuntu ceva similar nu știe nimeni?

Clonezilla.

Am folosit de curand cand am vrut sa mut tot pe un ssd nou.

sau metoda manuala:

2 Likes

Windows 10 are tool-ul lui de backup, eu l-am folosit de câteva ori dar nu pot garanta pentru el.

Cred că mi s-a corrupt fișierul igdkmd64.sys din Windows și caut o cale pentru a-l copia de pe un stick bootabil de Windows 10. Preferabil o comandă. Am încercat cu comenzi de gen /RestoreHealth sau tot felul de cleanups dar nu am reușit.

Imagini complete de partitii inclusiv MBR se pot face cu Acronis True Image, iar evident apoi se poate face restore. Exista versiune bootabila de Acronis True Image, pe CD sau drive USB, insa nu e gratuit.

Ba da, aplicatia Disks de pe discul de instare Ubuntu. Cu el poti face backup/restore inclusiv la discuri cu Windows, Raspberry Pi, alte sisteme de operare.