Benchmark PHP 5 vs 7 vs 8

Wow. Mă aşteptam ca PHP 7 să fie rapid, dar nu-mi imaginam că diferenţa e chiar atât de mare.

https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=PHP-5.3-PHP-7.4-Benchmarks

php

Adevărul e că PHP 7.3 în combinație cu MySQL 8 și ceva cache merge de rupe comparativ cu alte versiuni, cel puțin pentru Wordpress sau Nexcloud. Eu am și feedreaderul în NextCloud și-mi duce o bază de date de aproape 5GB fără probleme cu ajutorul Redis.

Php 5.x e mort de 3ani. Ma rog, in moarte cerebrala. E ca si cum inca ai rula pe Windows XP

3 Likes

https://wiki.php.net/rfc/jit

Ceva de interes. In php 7.4 este dezactivat.

Varianta TL;DR de pe pagina JIT la care a dat link @Cosmin_Popescu

The quality of the JIT may be demonstrated on Mandelbrot benchmark published at Mabdelbrot.java · GitHub, where it improves performance more than 4 times (0.011 sec vs 0.046 sec on PHP 7.4).

Deci avem șanse să vedem un spor de performanță semnificativ când PHP 8 va fi gata (deși nu cred că va fi la fel de mare ca cel de la 7).

Ce prostie de test. In C fac benchmark la printf in consola.
Cu printf mi-a dat ceva in genul 0.156 lansat din IDE.
Cu salvare intr-o matrice si masurare, apoi printare cu printf, a mers la 0.008.

Vad ca a observat cineva asta pe acolo: “Have you tried just running calculations and no printing? Most of the time spent is printing so you are actually testing the print/echo function.”
Altul: “It’s not fair test when PHP uses buffer and others not.”

Mențiunea la care am facut eu referință mai sus, compară mere cu mere, adică PHP 7.4 cu JIT cu PHP 7.4. fara JIT. Haideți să nu o dăm iarăsi într-o discuție de PHP vs restul lumii că nu despre asta era vorba.

1 Like

Atentie. Performanta vine doar pentru task-urile orintate pe matematica(il citez pe nikic aici). Beneficiile de performanta pentru o aplicatie web standard va fi aproape de 0.
Unde intradevar vad ca avem ceva beneficii este la preloading

Daca redcs nu baga flag la comentariul meu de mai sus, vedeai ca tocmai nu e task orientat pe matematica, e inselator.

Poate de data asta isi da seama ca e relevant:

Nu te contrazic. Eu am comentat la ideea de imbunatatiri de performanta pe care le poate aduce JIT, intrucat comentariul sugereaza asta.