Bisnitarii programelor de mentorat in IT

Si zici ca mai putin de 2 >= 6?

1 Like

Bah iti multumesc ca mi-ai reamintit ca de cretin e sa-ti pierzi vremea scriind pe forumuri. Dezgustator e putin zis, lol

1 Like

Si ce sentimente mai ai tu?
Mai pune.

Am mai zis si inainte, era o tipa care a dat interviu acolo si are profil de github, linkedin, etc.
Dar da, si mie mi-ar placea sa vad pe cineva care sa vorbeasca si aici.

PS: e incredibil, dar mai sunt programatori cu o cariera buna care nu sunt pe devforum. :stuck_out_tongue: Am un prieten care lucreaza in IT de multi ani si nu auzise de devforum. L-am corupt, evident - acu’ astept sa-si faca si cont, nu doar sa citeasca.

1 Like

Deocamdata nu am ajuns la Hitler deci eu zic ca inca nu are rost sa inchida thread-ul @iamntz

La concret eu cunosc 3 persoane care au reusit si au ajuns sa castige sumele de bani peste medie (zona de 50-65 E /ora), lucrurile care au functionat in cazul lor au fost:

  • sunt seniori pe felia lor cu ani de experienta (+10 ani)
  • comunica bine
  • au facut un sacrificiu si au mers sa lucreze la companii acasa in tari precum Elvetia, Irlanda, Belgia pe o perioada de 6-12 luni
  • au revenit in tara si lucreaza in momentul de fata de acasa pentru aceleasi companii pe salariile brute
  • nu sunt freelanceri nici unul - practic lucreaza ca si angajat de la distanta pentru companie cu contract B2B, deja de 1-2 ani

Nu cunosc nici o persoana care sa lucreze ca si:

  • freelancer in adevaratul sens - lucreaza pe proiecte variate cu clienti diferiti pe perioade relativ scurte/medii de timp
  • sa aiba stabilitate si predictibilitate in venituri avand acest rol - asta ar fi mai putin important ca si criteriu daca castiga sume spre 100+ EURO / ora
  • rate-urile mentionate de cei care fac cursul, 50+ EUR/ora constant
  • rezidenta in Romania

Daca cunoasteti persoane care se califica si daca au ajuns acolo cu ajutorul consultantilor respectivi scrieti ca sunt chiar curios sa aflu si eu.

8 Likes

E vreo sansa sa se inchida subiectul din lipsa de valoare absoluta adaugata dupa raspunsul #256 ?

Discutiile in contradictoriu in general se incheie fara ca una din parti sa o convinga pe cealalta. Nu zice nimeni “sunt bou, mersi ca mi-ai aratat”.

4 Likes

De acord!
Insa subiectul poate sa fie lasat deschis, dar raspunsurile offtopic si care nu aduc valoare discutiei sa fie mutate in Offtopic

Nu stiu ce sa zic, am dat un click si la o prima vedere pare sa contina niste repository-uri cam intr-un stil de care geme github-ul. ‘quiz’, ‘training’, etc.

E mult prea tare subiectul …

E plin din de experti care te invata cum sa treci interviurile la FAANG si cum sa atingi succesul.
Din pacate e extrem de greu si nimic nu inlocuieste munca de pregatire intensa (1 an sau mai mult) si incercarile repetate.

Nu zic ca nu merita astfel de programe doar ca la final tu ramai cu 5000 USD mai putin si nicio garantie. De banii astia poti sa stai 5 luni acasa si sa te pregatesti de un interviu relativ serios.

Dar probabil ca ai nevoie de disciplina si motivatie. Temporar poate va veni un mentor sa iti explice astea dar apoi trebuie sa te descurci tot singur la job (e si foarte greu sa te descurci daca nu esti motivat si disciplinat).

cum spunea favoritul forumului Jocko Willink “Discipline comes from within”.
BTW: Jocko asta face si el pe mentorul pentru companii :). Desi nu prea a condus companii , doar trupele SEAL in Irak.

4 Likes

cred ca e vorba de mai multe “beneficii”:

  • te impinge de la spate si te motiveaza (cei care predau/tin cursul)

  • faptul ca ai dat atat de multi bani te impingi indirect pe tine de la spate :smiley:

  • la terminarea programului banuiesc ca oamenii aplica pe diverse platforme ca TopTal si dau interviuri, iar dupa oamenii din spatele cursului centralizeaza o lista cu intrebarile/problemele date la interviuri pentru ca data viitoare sa le dea la cursanti sa repete si astfel ar avea o sansa mult mai mare sa fie acceptati pe TopTal si sa gaseasca de munca imediat pe suficienti bani cat sa-si recupereze cei 5.000 $/EUR in 1-2 luni

In concluzie merita sa dai 5.000 $/EUR ca sa te impinga cineva de la spate sa inveti + tips & tricks pentru interviuri + lista cu intrebari/probleme pentru interviu TopTal?

Cred ca aceasta e intrebarea.

Nu. De banii aia iti iei o gramada de carti bune pe domeniu.

sau poate sunt persoane care nu vor sa stea sa caute materialele de care vorbesti tu si prefera sa dea 5000e, pana la urma sunt banii lor.

Asta cu ‘banii lor’ se poate aplica chiar la infractiunile de inselaciune grave.

Poate ca oamenii nu vor sa verifice daca e diamant veritabil sau fake, pana la urma sunt banii lor.
Poate ca oamenii nu vor sa verifice daca e RMN pe bune sau doar o cutie goala si un calculator din care ti se da o ‘poza’ aleasa aleator, spunandu-se ca e de la tine.
Poate ca oamenii nu vor sa verifice prin experimente in laboratoare si verificari stiintifice pe loturi mari de pacienti daca produsul minune pe canabis chiar te scapa de cancer, pana la urma sunt banii lor.
Poate ca oamenii nu vor sa verifice prin cele mai ultra-extra metode criminalistice daca actele pe casa cumparata sunt reale sau false, pana la urma sunt banii lor.

Si totusi ramane ilegal sau macar imoral.

1 Like

man ce? nevermind.

offtopic: Pura curiozitate, lucrezi cu alti colegi acolo unde activezi sau esti the lonely wolf ?

Acolo unde esti tu, iti tii 5 colegi in brate si butonati toti la aceeasi tastatura, sau esti ‘the lonely wolf’?

Poate inveti ce-i aia dihotomie falsa.

Care e argumentul? Daca niste fraieri pica in plasa, cursul e fair?

1 Like

site:linkedin.com “only interested in remote work”
La o cautare pe Google se pot gasi destule persoane care au trecut prin programul de mentorat. Cine doreste sa afle mai multe detalii poate incerca sa ia legatura cu cei care au fost mentorati.

Stii cum functioneaza sectele?

Si nu numai…

Cu racolari, cu ‘investitii’ de timp, munca, chiar bani seriosi… oamenii care investesc mult in ceva accepta greu ca s-au inselat si au aruncat aiurea timpul si banii.

Haha, adevarata asta. Ce-i mai nasol e cand ne-o facem cu mana noastra: “am lucrat atat de mult timp la proiectul X incat trebuie sa valoreze ceva”. Sunk cost fallacy parca se numeste.

Eu unul nu stiu daca exista o granita buna intre a renunta prea devreme si a-ti da seama ca nu merge.

nici nu inteleg de ce mai stau pe forumul asta unde ori esti de-acord cu parerea generala ori esti ars pe rug. Ce zic eu, ce intelegi tu si compphys. Tot am zis ca nu mai intru pe-aici ca s-a ajuns sa fie fix un grup de programatori atotstiutori si ce zic ei e perfect corect si ce zic altii e gresit. E standardul de programator pe care nu-l vrei coleg vrodata. Atata inteligenta mai gasesti doar pe r/Romania (unde se stie ca si-acolo sunt multi programatori).

/rantoff

2 Likes