Bisnitarii programelor de mentorat in IT

Pai spune in video ca programul e pentru programatorii buni si foarte buni.

Eu poate fac React, altul face Python si altul NodeJS. Teoretic, programul lui ar trebui sa ii poata ajuta pe toti, de asta spun ca vad irelevante detaliile tehnice.

1 Like

Cum ii poate ajuta pe toti, le stie el pe toate? :slight_smile:

Lasand gluma la o parte, as fi curios care dintre antreprenori n-a reusit nimic inainte de un asemenea ‘curs’ dar dupa ce a facut un curs de-asta magic, brusc a reusit?
Nu de alta, dar pe undeva pe la nivelul ala exista studii care arata ca pozitia geografica, relatiile pe care le ai si mai ales norocul conteaza mult mai mult decat un ‘program de mentorat’ care sa te invete nimic.

8 Likes

Nu are cum să îi ajute cu nimic de fapt.

Pentru că fiecare limbaj e folosit în diverse industrii și scopuri.

Ca să poți să fii rentabil trebuie să te optimizezi cât mai bine pe limbajul care trebuie împreună cu industria care trebuie. Iar pentru asta vreau să vină unul din Londra sau Elveția, sau chiar Sillicon Valley.

Unu care să poată zice de exemplu: învață Go că e tare la modă pe serviciile de streaming care vor exploda in perioada următoare și se caută. Sau învață angular in combinație cu .net că rupe tot în ecosistemele Microsoft/Azure.

Dar ca puștan fără nici o experiență directă cu industria ce poți să știi? Trebuie să fii în miezul acțiunii, dar să fii și competent tehnic ca să înțelegi de ce se întâmplă ce se întâmplă.

E penibil deja.

Nu are experiență business dar vinde sfaturi de business.

5 Likes

Si eu ma intreb acelasi lucru, cand singurul lucru vizibil pe care-l faci sunt clipurile pe YouTube, ce credibilitate sa ai ca om de business ?

2 Likes

Imi imaginez ca un mentor te poate indruma cum sa-ti alegi tariful, cum sa scrii niste mail-uri catre potentiali clienti, cum sa negociezi, lucruri de genul asta. Teoretic.

1 Like

Numai eu observ ca in primele 2 SS-uri ambii “discipoli” ai lui Dascalu scriu cuvant cu cuvant acelasi lucru? “Mi-am setat profilul urmand sugestiile din webinar (e foarte important sa il vedeti)”?.

Asta ca sa intelegem cat de autentice sunt aceste “dovezi”.

Se poate face reclamatie undeva pentru testimoniale false?
Se vede clar ca testimonialele sunt false, nici macar nu au avut si ei imaginatie sa schimbe textul, e luat cuvant cu cuvant.

Iar aia cu 7200$/luna, “Nu e rau pt primul proiect de freelance”. LOL

3 Likes

Menționează că ia 45$/h, deci respectivul lucrează 160 ore/lună. Adică 24 zile lucrate/lună (cinci zile/săptămână). Eu văd niște probleme cu treaba asta:

  1. Câți programatori sunt capabili să fie eficienți aproape 7h/zi? Și nu la modul sprint, 1-2 zile la câteva săptămâni, ci în mod susținut.
  2. Unde mai este libertatea mult lăudată dată de freelancing? Doar că poți băga 7h/zi din altă parte decât de la corporație?
9 Likes

Eu mai reușeam, așa pe ceas cu Elance și screenshot-uri, băgam lejer. Dar e obositor, seara eram terminat, nu mai eram în stare să mă concentrez la nimic mai complicat decât un sitcom.

Mental te termină.

5 Likes
3 Likes

Bisnitarii programelor de mentorat in IT din India dau in judecata o persoana care le expune reclamele frauduloase.

Links:



E doar un nou val de escroci cu acte în regulă care au descoperit o nouă nișă.

Eu m-am convins de toți, ar face orice doar să nu muncească, să trăiască din combinații. Toți vor să fie vloggeri și vedete

2 Likes

După o discuție cu Dascălu (pe un grup de FB), am ajuns la concluzia că ce zice el din punct de vedere al banilor nu este neapărat fals. Ce mi se pare că este că profită de faptul că în limba română nu există un cuvânt echivalent 1:1 pentru freelancer, când, de fapt, el se referă la contractor.

Freelancer vs Contractor

Practic treci de la statutul de angajat (în care ești la dispoziția angajatorului 8h/zi, 5/7) la statutul de contractor, unde ești la dispoziția clientului 8h/zi, 5/7. :slight_smile: Pentru că asta e confuzia freelancer/contractor de mai sus: nu vei fi freelancer la modul… clasic (să-ți cauți constant clienți, să negociezi etc) ci vei fi contractor, vei fi angajat să lucrezi la un proiect și vei fi plătit ca și cum ai fi angajat acolo. Dar nu ești, ergo, ești freelancer.

Apoi o dă în clișee, că poți schimba oricând clientul, că poți lucra de unde vrei etc.

Dar acei 5-7000€/lună?

Pe scurt? Este adevărat.
Pe lung? Este o… nuanță.

  • Salarii de 2-3000€ sunt rezonabil de comune în IT-ul din România. Nu pe orice drum, dar sunt. Eu cunosc cel puțin trei oameni în zona asta de salarizare.
  • Pentru 3000€ net, angajatul plătește la stat încă vreo 2000€. Pentru 4000€ angajatorul mai plătește aproape 3000€. Prin urmare facem o mică scamatorie fiscală:
  • Îți faci firma ta => te bagi contractor la firma ta => primești 5000-7000€. (teoretic) Același volum de muncă, același loc de muncă, același tot.

Brusc ai sărit de la 3000€ la 5000€ fără să faci nimic în plus :slight_smile:

V-am convins să-mi cumpărați cursul? :smiley:

20 Likes

mie mi se mare common sense ce ai scris acolo, nu e nimic nou

problema e ca in practica daca faci schema asta legala/fiscala sa treci de pe angajat pe contractor (PFA/SRL) ca sa iei inca 1-2-3 mii de euro in plus (care inainte se duceau pe taxe ca angajat) o sa ai o mare surpriza: nu poti face asta cu doar 1 client, vine controlul si iti zice ca defapt esti un angajat mascat si eviti taxele si iti da tie si clientului tau o amenda de nu-ti mai permiti concedii pe urmatorii 2 ani :joy:

asa ca grija mare cu cioara vopsita

5 Likes

Freelancer, contractor, consultant bla bla bla bla, la sumele alea ajungi dupa ani de experianta si mult mai important, dupa ce ai niste cunostinte(pile,relatii) bune.

Cristian Dascalu un tepar ordinar care are abilitatea de a spune o chestie din 14 propozitii.
Cifrele astea aruncate asa sa prinda la prostime e exact ce trebuie ca sa ia 10 fraieri si s-a facut cu banii.

Pana la urma lasa ca e ok sa existe pacalici ca el. Oamenii care pun botul nu vor ajunge sa fie programatori de calitate. In timp ce aia buni se chinuie singuri pe tutoriale de youtube cu indieni, fraierii care vor sa se imbogateasca peste noapte cauta scurtatura prin fundul lui Dascalu.

2 Likes

Fals. Și fals.

Toți cei pe care-i cunosc au ajuns acolo singuri, doi dintre ei având ~5 ani experiență.

1 Like

Asta am zis si eu, 5 ani de experienta nu se fac peste noapte precum cursul lui Dascalu, instant €5000. In 5 ani mai aduni si relatii, cunosti clienti buni. “Pilele” tot singur ti le faci, nu ma referam la pile gen clan politic.

1 Like

Sa inteleg ca 3000 de euro e o suma mare?

Sa inteleg ca exista o incredere mai mare in statul roman pentru gestionarea sistemului de sanatate si de pensii?

Pai nu ziceai tu ca este superb la noi? :troll:

Depinde.

Te raportezi la salariile din București? Vaslui? Cluj? Constanța? Giurgiu?

Te raportezi la salariile din România? Vestul Europei? US?

Exista niste criterii pe care le-am mai pus pe-aici. Daca ai orarul tau, nu lucrezi la clientul ala unic, lucrezi cu PCul tau (etc), nu indeplinesti criteriile de dependenta, asa ca nu se poate da amenda.

Un link gasit la repezeala: Cele 7 criterii ale unei activitati independente, pentru PFA. Cum te organizezi ca să le poți respecta (startupcafe.ro)

1 Like