Bisnitarii programelor de mentorat in IT

E interpretare care se rezolvă în instanță din câte știu când vine vorba de SRL. Fiscul va încerca dar nu înseamnă că va reuși.

Problema asta apare la PFA-uri când ca PFA lucrezi în sediul ‘clientului’ 8 ore pe zi. Pentru ăia s-a inventat legea. La SRL-uri nu prea am auzit de faza asta.

Eu de ex. lucrez cu un singur client din SUA prin SRL, ce poate să-mi facă, să-mi zică cum că trebuie să mă angajeze americanii de fapt? :))

În multe domenii nu doar IT, sunt multe firme care lucrează exclusiv pentru un singur client 2-3 sau mai mulți angajați. Au sediul, biroul și toate separat de clientul unic, și n-am auzit niciodată să fie probleme.

Eu nu vreau să aud nimic din gura lui până nu știu că a făcut asta cel puțin 5-10 ani pe banii care vorbește.

El doar a citit și redă experiența altora. A fost freelancer pe ici pe colo, dar n-am văzut nici un proiect la care să zică ce a făcut, cât a făcut, cum a făcut. Stă într-o garsonieră și o arde hipsterește că el nu are nevoie de mai mult, când de fapt el nu vede banii ăia decât la alții pe youtube.

Banii sub formă de Contractor îi faci cum ziceau colegii de mai sus. După 10-15 ani de experiență solidă în spate, când o firmă te vrea pentru expertiză, nu pentru crunch-ul de zi cu zi. Pentru aia își plătesc angajații.

Eu știu un exemplu concret, o firmă mare românească, cu peste 50 de angajați, avea nevoie de o soluție foarte foarte specializată, și au căutat contractori care să facă munca aia. Au găsit 2 experți pe nișă, 120,000 EUR pentru 6 luni (2 sau 3 persoane parcă erau), au dus proiectul cap coadă, și aia a fost.

Ăștia sunt contractorii de care vorbește el, dar el vinde gogoșii ăștia celor de 23 de ani cu 0 experiență, ce să mai zic de expertiză (sunt lucruri complet diferite, suntem conștienți, nu?).

E fix ca ăia care vând cursuri Amazon promițându-le 10k pe lună celor care n-au vândut în viața lor un produs, când nici un angajat pe wall street poate nu face 10k pe lună.

Zice jumătăți de adevăruri pe post de ‘hook’ ca să prindă lumea momeala, dar vinde snake oil.

10 Likes

Bai e. Cam pe oriunde. Nu e maxim, nici măcar p99, dar e pe undeva sus. Au si cârcotașii de pe Reddit dreptatea lor când zic de bula din IT.

1 Like

Da. Atat timp cat e posibil sa fie angajare mascata din care se platesc taxe mai mici.

Nu. Exista criterii clare pentru asta. Nu le indeplineste.

  1. Ei sunt acolo, el lucreaza aici, la sediul lui, pe care el l-a decis. La ore decise de catre el, nu e obligat de client sa lucreze 8 ore cand e program de lucru in US.
  2. Desi lucreaza pentru un singur client, nu e fortat de nimic sa lucreze doar pentru un client, e alegerea lui.
  3. Riscurile ii apartin. Daca i se strica calculatorul, e problema lui. Daca are un incendiu la locatie, e problema lui. Daca se imbolnaveste, e problema lui.
  4. Lucreaza cu mijloacele lui, calculator, energie electrica, birou, locatie, etc.
  5. Lucreaza utilizand capacitatea intelectuala proprie.
  6. Criteriul cu ordinul profesional probabil nu e aplicabil.
  7. Daca are o forma ce legal ii poate angaja si pe altii si nu exista nici o prevedere in contract ca nu se poate folosi de catre altcineva pentru proiecte, indeplineste si criteriul asta. Legea e cu ‘libertate’, nu cu ‘obligatie’.

Legea zice sa indeplinesti 4 din 7 criterii, in mod normal se indeplinesc cel putin 6.

2 Likes

Doamne ajuta dacă ANAF poate forța o firmă din SUA să mă angajeze a doua zi am plecat :))

1 Like

Eu ma mir cum de nu exista solutii la cheie de firma cu contract de partneriat egal cu contractul de munca cu angajatorul curent ca sa reduca din taxe sau chiar sa negocieze contractele in locul tau la nivelul pietei.

Ar putea fi o afacere daca stii drept si economie.

Eu ce vad ca problema in a avea propria firma si ‘contractor work’ e standardizarea ISO si diferitele traininguri/certificari GDPR. Daca vrei bani multi ai nevoie de tot felul de hartii/audit cu firme mari altfel nu pot semna cu tine si hartiile costa mai mult ca taxele. Iar cu SUA, China nu stiu cati dintre noi vor sa lucreze direct.

Chiar recent am avut o discutie pe tema asta cu cei pentru care lucrez - Germania.

Tax adviser-ul lor le-a zis sa ma angajeze (necunoscand detaliile, se pare), exact pe teama ca e ‘angajare mascata’. A trebuit sa le explic si lor ca nu e cazul, doreau chiar sa deschida filiala in Romania pentru asta :slight_smile: (asa e legea, daca o firma vrea sa angajeze pe cineva aici).

Cu China nu, dar cu USA nu e mare filozofie. Inca ai si avantajul ne-complicarii cu tot felul de chestii legate de TVA.

Germania e în UE, teoretic te-ar putea angaja, dar fără domiciliu în Germania nu văd cum.

Dar oricum, e cum ai zis tu. Nu locuiești în Germania. Nu prestezi munca la sediul lor. Nu folosești echipamentele lor. Ești clar contractor, nu angajat.

În general Tax advisors ăștia (ca și contabilii) sunt de 2 feluri. Ori cei care știu legea și nu le e frică să se ia la trântă cu statul, ori fricoși care nu știu legea și se tem și când bate vântul în direcția lor. Ăștia te forțează să fii preventiv în așa hal încât să nu cumva să riște ceva.

2 Likes

Tax advisorul ala avea dreptate. Angajarea mascata e o temere oriunde.
Dar noi doar suntem romani, nu? Stim noi mai bine.

Tax advisorul NU avea dreptate, iar asta cu legea în mână. Aici nu e vorba de român sau nu.

Omul nu e nici măcar în aceeași țară, are entitate juridică de sine stătătoare, echipamentele proprii, nu folosește echipamentele firmei respective, nimic. Chiar nu se apropie deloc de angajare mascată.

Doar că gata, dacă ăla e neamț și noi suntem români, automat ăla e mai deștept și noi suntem mai proști.

Cu mentalitatea asta paranoică în care nu ne știm drepturile și legea suntem numa’ buni de muls.

Nemții chiar nu sunt exemplu bun aici, nu uita ca Deutsche Bank e considerată una dintre cele mai corupte bănci din lume, și are o parte bună din vina pentru crash-ul din 2008. Ca să nu mai zic că e una din bancile de top în spălarea de bani pentru personaje dubioase.

Așa că faptul că un neamț a zis ceva nu înseamnă automat că are dreptate.

Au o cultură generalizată de corupție, fapt știut de toată lumea:

8 Likes

Nu. Nu avea. Nu cunostea detaliile. Si se pare ca nici tu nu le cunosti.

Nu indeplinesc conditiile pentru angajare mascata.

Apropo de Deutsche Bank: Deutsche Bank Research: Tax home workers ‘to help those who cannot’ - BBC News Au dat-o in comunisme. Ce si-au zis ei, sclavii au mai multi bani acum ca lucreaza de-acasa, hai sa-i jefuim mai tare.

1 Like

Nu stiam ca e escroc, ce tzepe a dat concret?

1 Like

Oh gwd, am ascultat o inregistrare cu un call al cuiva cu o programare pentru a vorbi cu Cristi, e oribil.

Acum inteleg de ce lumea il face “escroc” :slight_smile: Eu cred ca saracul de el a incercat sa implementeze intr-un mod total aiurea si deplasat in special pentru ce venituri sunt in Romania. :man_facepalming:

Cred ca a cam dat cu bata in balta si acuma isi ia castane la greu…

1 Like

In primul rand el nu e master of his domain, ca sa poata invata pe altii, hence escroc. Tot baga in fata intershipul la google, si ca a refuzat oferta ca sa vina in Romania sa faca impact, dar ce are asta cu freelancing?

Plus vinde ideaa ca e foarte usor cu mesajele alea pe facebook, nu e usor, trebuie sa iti faci un network de clienti, iar banii in plus sunt banii pe care nu ii contribui la pensie.

5 Likes

Exact, asta cred că-i expresia cea mai bună: Master of his domain.

Nu poți preda la alții ceva în ce tu NU ești expert. E penibil efectiv. Situația e clară pentru toată lumea, dintr-un internship el e mare expert și arată altora.

Problema e că dacă zici ceva, scuza ăstora e că ești invidios sau hater degeaba. Nici vorbă. Sunt oameni capabili pe care îi urmăresc și care merită toți banii pentru cursurile lor. Iau cursuri pe Lynda/Udemy etc ale unor oameni care sunt vârf de lance pe nișa lor. Așa da.

Uitați o fază. Eu conduc aproape o singură dată pe săptămână. Cred că într-un an am făcut vreo 2000 de km.

Vrea cineva să vină cu mine să facem cursuri de pilotaj și condus defensiv/agresiv? Fac ofertă. Promit că veți fi cei mai buni șoferi. Eu nu sunt capabil, dar am citit ce înseamnă și o să vă explic vouă, chiar dacă nu pot :slight_smile:

Fac discount pentru membri devforum :slight_smile: Și ca să fiu trainer până la capăt, nu am prețuri standardizate, pentru că vreau să discut cu voi la telefon să vă descos ca să văd cât vă pot scoate de pe voi. Facem o treabă? :slight_smile:

1 Like

Sunt 100% de acord cu tine, dar nu pot să nu mă gândesc la următoarea chestiune: cum îi cheamă pe antrenorii lui Hagi? Sau Halep? Sau Răzvan Florea?

Ce zic eu este că ăștia au avut antrenori care erau antrenori buni, nu neapărat sportivi buni. Gen poți fi un mecanic bun fără a fi un șofer bun :smiley:

Oare este posibil să fie aceeași situație, să poți fi un coach de afaceri fără să ai o afacere de succes?

4 Likes

In general antrenorii de fotbal sunt fosti jucatori, pe Hagi nu la antrenat nimeni per say, poate foamea, el a jucat fotball pe ulite, in vremea aia ca tanar aveai putine oportunitati fara pile, antrenorul lui Halep la fel e fost jucator.

Nu as zice sa ai afacere de success, sa ai / avut afaceri, sunt atat de multe subtilitati in orice domeniu ca nu ai cum daca ai luat contact direct, el cred ca e mai mult un fel de life coach, desigur si asta are valoare, te incurajeaza, dar nu valoreaza 5k euro sau cat cere.

1 Like

Hagi chiar a avut antrenori buni, profesori de sport și fotbaliști în ligile interne de atunci. Problema e că el era deja matur după căderea comunismului, și în timpul comunismului fotbalul nu era spectacol la TV deci n-ai de unde auzi de cei buni.

Este pe Youtube ceva documentar despre fotbalul din comunism și sunt acolo o grămadă de nume care sunt complet anonime și azi pentru cei din afara nucleului tare al fotbalului. Adică antrenori, arbitrii, cei implicați direct. Plus, fiind comunism nici o șansă ca să lase Ceaușescu valorile să iasă din țară să ajungă vedete.

De Halep nu știu ce să zic, nu prea sunt la curent.

Dar la business e chiar penibil, mi se pare că se încadrează. Uite și Lorand Soaresz așa de plin de succes a închis tot și a plecat. Nu-mi ziceți că a făcut așa de mulți bani că nu mai știa ce să facă cu ei. Era doar imaginea și papionul de el, a și recunoscut că el a mers la lucru acolo și s-a angajat printr-o circumstanță la o firmă de coaching de unde a învățat ‘schemele’ industriei. A replicat în România și cam atât.

Toate businessurile personale în care a aplicat propriile principii au eșuat. Atunci, ce facem?

Morala acestui thread
Nu va inchinati la falsi profeti! :smiley:

2 Likes