Blake The Onshore/Offshore Programmer

OMG, this is precious.

Am doi indieni acum pe Skype care vorbesc unul cu altul. Unul spune că nu merge, celălalt că lui îi merge pe calculator. So damn cute!

Știu codul despre care discută, e o porcărie de 15 linii. Și primul indian nu înțelege mesajul: „the system cannot find the path specified”.

5 Likes

:joy::joy:

1 Like

O porcărie de 15 linii care nu merge. I-am spus indianului ce nu merge și cum să repare, dar nu a schimbat nimic.

Acum după ce o să găsească fișierele o să dea o eroare prima dată și apoi la fiecare executare ulterioară o să-i arunce o excepție.

holy krishna!

Mi se pare foarte familiar scenariul :slight_smile:

Plus ca mie mi s-a întâmplat sa intre in defensiva teribila, cumva suparat ca “de ce ii arat eu lui problema, m-a pus cineva”? :smiley:

1 Like

Lol!

Indianul nici nu cred că s-a uitat că i-am scris ceva.

Deja stau de vreo 3 ore să depaneze șandramaua, deși eu cred că au plecat la pauza de ceai și nu mai lucrează azi. Și nu m-ar mira ca time tracker-ul să meargă în continuare.

Până la urmă cred că o să importe fișierele manual și o să zică: Uite, am lucrat împreună și am rezolvat problema. Deși repository-ul va rămâne neatins.

1 Like

Pauza de ceai, lol :smiley:

Indienii sunt mari fani de ceai, beau câte 5 - 6 ceaiuri pe zi (sau așa zic că fac) în pauze din oră în oră.

Second day later edit:
Dacă mai e cineva curios, indienii mei nu au rezolvat nici azi problema aia cu cele 15 linii de cod.

1 Like

rezumatul postului:

nu lucrati cu indienii !
:joy:

1 Like

Not exactly, sunt si intre ei oameni foarte buni. Dar nu la nivelul de freelancer.

2 Likes

Deci aia care sunt buni, cand au fost freelanceri n-au fost buni? :smiley:

aici ai dreptate.

ps: doi indieni conduc doua mari companii : Google si Microsoft
pps: gasesti un tutorial obscur facut de un indian :joy:

mi se pare evident ca, daca baza de selectie e de cateva milioane de persoane, se vor gasi cateva varfuri f bune

problema cu dezvoltatorii din india e media, nu varfurile

ontopic: de-asta exista perioada de proba, sa iti dai seama daca persoana respectiva se potriveste in echipa; din punctul meu de vedere bila neagra e in dreptul companiei care are nevoie de cateva luni pt a confirma incalcarea procedurilor de lucru

3 Likes

Cred ca “problema indienilor” are doua cauze principale:

  • sunt foarte multi, deci riscul de a nimeri un “mar stricat” este foarte mare
  • lucreaza pe bani putini, asa ca beneficiarul se multumeste cu ce primeste, sperand sa repare apoi

Iata mai jos un indian dintre “cei bunisori” care a lucrat cu $50 pe luna, acum cred ca atat face pe zi.

2 Likes

http://www.geeksforgeeks.org
site orientat către programare competitiva, algoritmica, tutoriale C, Java, Python, Mysql etc

1 Like

Problema indienilor, dacă e să fie numită problemă, e că nu știu engleză. Geografic sunt prea îndepărtați de vest ca să se uite la filme cu Van Damme. Și de aici rezultă toate problemele.

Au stat două zile indienii vorbind între ei în engleză doar ca să genereze o cheie SSH și să o copieze pe Bitbucket. Și nu văd nici o cheie adăugată astăzi așa că nu știu dacă nu cumva a zis că problema e rezolvată doar să plece acasă.

nu are nicio legatura cu programarea !
India a fost colonie britanica. Engleza si Hindi sunt limbile oficiale. Raspunsul lui @atufa imi pare mai credibil ! :slight_smile:

Problema indienilor e că nu știu engleza aia folosită în SUA - engleza actuală.

Mă îndoiesc că 90% din ei nu au chef să citească o documentație și să facă o implementare bună. Doar că nu pot înțelege un text în engleză.

Uite explicație de azi (aceeași persoană):

Who created this ssh key ?
it is in opt folder
opt folder is only for app folders
and when you create ssh key
It is automatically have good permission attached with it

situatia se schimba acum !
din punctul meu de vedere ar trebui sa nu mai lucrezi cu ei !

Eu am alte lucruri mai importante de făcut în cadrul proiectului, nu prea îmi pasă cu ce se bat indienii. Iar dacă strică ceva, mai multă muncă pentru mine. Win-win.

Tot ce vroiam să subliniez e că limba e prima (a lor, a noastră, în orice domeniu) problemă, mult înainte de cât de buni sunt tehnici.