Blockchain browser Brave makes push to reward content makers and YouTubers

Spre deosebire de restul monedelor virtuale și utilitatea acestora, treaba implementată de Brave mi se pare o chestie foarte, foarte tare, ce s-ar putea să fie un punct de cotitură în modul în care funcționează reclamele online.

Browserul e bazat pe motorul Chrome și are câteva extensii built-in, printre care și adblock, lastpass și alte câteva.

2 Likes

Imi aduce aminte de un documentar vazut la tv despre mosaic primul browser, dar acela a fost o chestie buna, despre cryptocurrency nu stiu ce sa zic.

Un heads up la Brave:

  • Dacă instalați Brave de pe linkul de mai jos și îl folosiți în următoarele 30 zile, DevForum primește 5$
  • Am înscris DevForum ca publisher, deci, dacă folosiți Brave, ajutați DevForum. Mă rog, cel puțin teoretic, încă trebuie să-mi dau seama exact cum funcționează toată treaba :smiley:
2 Likes

Deci ei folosesc AdBlock dar reclamele nu sunt eliminate ci înlocuite cu alte reclame din rețeaua Brave ce devin sursă de venit?

Ideea din spatele brave este așa: în loc ca site-urile să primească bani din afișarea de reclame, primesc bani tokens direct de la utilizatori. Acești tokens (BAT) pot fi convertiți în alt crypto sau fiat.

Eh, Brave oferă lunar niște BAT utilizatorilor, iar utilizatorii dau acești BAT site-urilor vizitate, în funcție de timpul petrecut pe site. Încă nu-mi dau seama exact cum se contorizează timpul, când se împart tokenii șamd.

@iamntz asta ajută?

How this works for users:
The promotion is available to all Brave desktop users using the latest Brave version (0.19.134). New users can participate by downloading the browser. Once a user accepts the grant from the promotion notification in the browser, the tokens will be displayed in their Brave Payments wallet (under the Preferences panel). Users can then support their favorite content providers automatically and anonymously.

2 Likes

Se pare că Brave se orientează foarte mult spre zona de privacy: Brave Introduces Beta of Private Tabs with Tor for Enhanced Privacy while Browsing.

Pare că se apropie:
Brave Expands Advertising Platform to Mobile Devices and Launches Brave Ads Certified Vendor Program