Bootstrap Studio

La o primă vedere, pare o unealtă utilă, ce ar putea fi de ajutor în cazul în care ai nevoie de un mock rapid; cred că dacă Moqups ar avea o integrare cu Bootstrap și/sau Foundation ar fi și mai și decât este acum (cc @flaviusmatis)

Pe de altă parte, adaugi încă un layer de între tine și HTML, lucru ce nu mi se pare foarte bun.

Discuții și alternative aici.

3 Likes

Văzui și eu azi. Io folosesc, ca multă altă lume, un text editor pt UI/HTML, da mă mai întreb din când în când dacă totuși un tool WYSIWYG n-ar grăbi worklfow-ul. Pentru proiecțele mai rapide / generat rapid structură, un tool ca ăsta, minimalist în intenții e poate ce(-mi) trebuie. Atât de tare că-mi și cumpărai, on impulse.

Mi-a plăcut că are o librărie de obiecte/snippeturi user created – ceea ce mi se pare potențial foarte util (probabil că asta au și alte tool-uri, da io acu văd prima dată :). Also, quick switch cu preview pentru mobile devices. M-am liniștit să văd că are și un panel pt sursă, da m-am desumflat, nu e editabil :confused: Sper că-i on the roadmap.

Da cu ocazia asta am dat de Pingendo (free, online demo aci) – face cam tot ce face Boostrap Studio(inclusiv integrare de clase Bootstrap) cu editare sursa și css/less. Ar fi fi câștigător dacă ar adăuga și support pentru Foundation* and such.

Acu ce mă mai oprește e să aleg unu dintre ele :slightly_smiling: :confused:

*Later edit: Pinegrow are și support pentru Foundation, și WordPress. Grr, choices!

1 Like

Simplu: ambele. Unul e free, celalalt nu e. Sunt destul de sigur ca am mai folosit un tool care facea acelasi lucru, decialternative sunt, daca stai sa cauti.

Eu folosesc Emmet … :smiling_imp:

1 Like

Ar mai fi si Layoutit. Suficient pentru a face un layout in 2-3 minute.

1 Like

Pot sa confirm pt. ceva custom in php este de mare folos sa realizezi front-end cu el. Il recomand, am licenta cumparata de cativa ani.

1 Like