Bug pe mfinante.ro

Nu stiu in ce categorie sa bag asta, asa ca o las asa.

So, nu stiu daca e cineva de aici preocupat de preluarea datelor firmelor de pe mfinante.ro, dar daca da, probabil ati observat ca fac tot felul de incercari stupide de a ingreuna acestea activitate, perfect legitima, pentru ca e acelasi lucru daca accesezi datele prin browser “standard” sau o aplicatie economica.

De ce zic ca e stupid? Pentru ca incearca sa faca asta folosind niste js-uri incurcate care ar trebui sa faca imposibil reverse engineering-ul. Problema e ca cine naiba ar vrea sa faca reverse engineering, ca nu e nevoie. E suficient sa treci paginile alea printr-un PhantomJS si ai rezolvat povestea.

Si m-am intrebat mereu de ce naiba fac chestia asta absolut inutila, captcha ar trebui sa fie mai mult decat suficienta. Ei bine, cred ca am descoperit cauza, care probabil a fost descoperita si de altii mai putin bine intentionati decat mine.

Pur si simplu captcha este useless. Nu stiu cum naiba au facut aia validarea, dar indiferent ce cod bagi, functioneaza oricum. A mai observat cineva bug-ul asta?

Uau. Defect pe un site al guvernului. Ce minune! Sunt șocat. Uau. La cat de eficienți au fost mereu… Etc. Etc. #numaiIronie

3 Likes

Problema nu e defectul in sine. Ci de faptul ca nu vad unde e gaura si incearca s-o astupe in alta parte si se mira de ce naiba tot intra apa in barcă :slight_smile:

1 Like

Dacă te uiți la codul sursă al ăstora te lași de programare :
http://pro.rarom.ro/programari.asp

Cei care lucrează la guvern sunt genul de programatori care te întreabă de anul nașterii după ce introduci CNP-ul.

3 Likes

Wow, Codul ala pare facut in frontpage sau cum naiba se cheama IDE-ul ala, nici nu stiu daca mai exista :slight_smile:

1 Like

Asta îmi aduce aminte de ANAF care acum câțiva ani avea codul din captcha printat într-un coment HTML chiar lângă captcha :grin:

2 Likes

Accesare MFinante.ro din browser:
“The requested URL was rejected. Please consult with your administrator.”

M-am consultat cu administratorul (de la bloc, ca alt contact nu am), nu m-a ajutat cu nimic.
Ce e de facut cu retardatii astia?

Imi e suficient sa ma uit la mesajul:
“Microsoft Internet Explorer şi Google Chrome NU SUNT COMPATIBILE cu acest sistem online, folosiţi Mozilla Firefox”

Zi merci ca ii cere Firefox si nu IE8 sau mai vechi

3 Likes