Building a Hackintosh

Da mă, înțeleg ce zici tu. Dar aia cu must not break este pur subiectivă. Eu fac update-uri și upgrade-uri la Windows de la XP fără probleme (am PC-uri trecute prin XP -> vista -> 8 -> 10 fără nici un fel de probleme). Am un mac care a crăpat la două din patru upgrade-uri…

ca sa te citez :slight_smile:

1 Like

Și eu am pățit să mi se blocheze boot-ul la Windows 10 după update, dar se poate repara destul de ușor cu F8 înainte să booteze și safe mode. Respectiv dacă dai de 3 ori în boot loop se va repara automat.

În comparație acum tu dacă îți faci ceva upgrade pe Mac OS X ai dat din lac în puț. Nu e o decizie prea bună pentru un sistem de dezvoltare, la Windows știu măcar că orice ar fi cu el în cel mai rău caz intru din ubuntu și salvez tot din profilul meu (desktop/my documents/Application Data/un ls -lh Program Files > savepgfiles.txt) înainte să îi fac un clean install.

Eu am un procesor AMD și probabil voi trece tot pe un Ryzen după ce mai scad prețurile.
Niciodată n-a fost prea bun suportul hackintosh pentru AMD-uri. :frowning:

Am incercat toate optiunile posibile de la sfc, la bootat de pe un alt hdd cu W10. Sistemul era gone.

Cat despre macOS, lucrez exclusiv pe un MBPr de vreo 4 ani, I need a POSIX OS, Windows era doar pt. Chrome, Steam si Foobar.

1 Like

update:

Pentru ca mai sus se vb. de updates si etc. asa a decurs primul major update de la 12.3 la 12.4:

  • nVidia Web Drivers au aparut cam dupa 2h dupa ce a aparut ofical in AppStore 12.4
  • citit pe tonymac ca am nevoie de un update la boot-manager-ul Clover (usor: un dmg cu installer, just click next)
  • updated the OS normally
  • instalat nVidia drivers dupa

=> all good / no issues.

3 Likes