Building a Progressive Web App with Blazor | Visual Studio Blog

O vad ca si pe o alternativa si la aplicatiile electron.

2 Likes

E o mare treaba inainte pentru aplicatiile enterprise pline de formulare. Dar cred ca bat mult mai departe. Cand canvas-ul o sa fie acesibil direct din wasm o sa se poata face chestii fara limita. Acum trebuie sa treaca in prin intermediul JavaScript si nu pare sa fie o idee prea buna dpdv performanta. Am vazut in roadmap ca vor sa genereze si app de mobil. Au destui bani si ii folosesc :slight_smile:

1 Like

Lucram acuma la servici la un web app care foloseste Blazor Server Side. Pana acuma am fost destul de multumiti de el. Planuiam sa incerc personal versiunea pe WebAssembly dar nu am reusit sa gasesc timp pentru asta. Stiu ca ultima oara cand verificasem nu imi placea ca avea load time mare si nici performanta nu ma impresiona. Parca citisem ca au mai facut imbunatatiri de atunci.

Se discuta la un moment dat ca in functie de cum o sa evoluze lucrurile pe viitor ar fi posibil sa folosim Blazor WebAssembly in loc de Angular pentru proiectele noi dar probabil va mai dura minim un an pana sa putem macar lua in considerare asa o decizie.

1 Like

https://twitter.com/zenexer/status/1265633022709301249 PWAs sunt pentru beneficiul google, piezi mult control, site-ul nici nu mai e gazduit de tine, ci de serverle catching google, insa sunt multi naivi fan-boys care pun botu doar pt ca are Google stamp.

pwa != amp!!

2 Likes