Building OSX apps with Javascript

De abia astept sa apara Yosemite

Interesant rău. Chiar mi-aș dori să existe ceva asemănător pe Windows.

Serios acum, vă entuziasmați că aveți ceva de genul vbscript? Really? REALLY?? REALLY???

2 Likes

Nu cred ca poti compara asta cu vbscriptul :smile:

Acum serios, cati cunoscatori de vbscript stii? Eu stiam ceva cand eram foarte mic si lucram cu Visual Basic. Singurii care mai lucreaza cu VBscript sunt cei care fac chestii mai complexe in Excel.

Folosind javascript o sa poti crea interfete native OSX accesand frameworkurile native.
Daca vroiam doar sa automatizez ceva atunci foloseam Automator si era cam acelasi lucru cu VBscript. Automator e pretty old in OSX.

Mie imi convine pentru ca simt deseori nevoia sa imi fac niste mici unelte pe mac si nu am rabdare sa invat cocoa si objc ca sa mi le fac. Pe Windows mi le pot face usor in C#.

1 Like

O fi JS, dar când ai treburi de genul ăsta:

$.NSWindow.alloc.initWithContentRectStyleMaskBackingDefer

Parcă pare mai greu de digerat :slight_smile:

Pe de altă parte, Automator, așa cum era el în 10.7 (cred că în ăsta l-am folosit), mi se părea foarte util; sunt convins că JS nu va face decât să-l îmbunătățească și mai mult. Mi se pare doar un pic exagerat entuziasmul (nu al tău, am mai văzut câteva articole pe tema asta) pentru o funcționalitate… banală :dash:

Mie intreaga lista de denumiri de clase/functii etc mi se pare greu de digerat, dar presupun ca te obisnuiesti.
Entuziasmul meu se limiteaza la ce pot face pentru mine doar atat :smile:

I’d rather use RubyMotion

Cel din Excel este VBA - Visual Basic for Applications:

1 Like

@atufa My Bad. Atunci probabil nimeni nu mai lucreaza cu VBScript :smile:

pentru asta avem Replace your VBA code with Python

2 Likes

+1 pt ruby motion
cat despre win, there’s always winjs if you don’t want to get serious