Caut profesor pentru meditații programare

Sunt studenta anul I , as dori sa fac meditații cu un programator pentru a realiza un proiect personal algoritmi , structuri date , etc
PHP , JavaScript , Html , CSS , MySQL
Mulțumesc

1 Like

Buna!

Eu iti sugerez sa te uiti pe resursele pe care le ai (laboratoare, cursuri etc) plus internet si da-i bataie.

Asta este un forum de programatori (dar nu numai) si poti sa pui aici intrebari si vei primi raspunsuri pe gratis.
Spor


Daca sari de la algoritmi si structuri de date la web, cam mare pasul.

2 Likes

Mulțumesc
Sunt in primul semestru și am luat note foarte bune la examene plus am făcut cursuri singurică pe Udemy de html CSS JavaScript pe partea web dar când am început Exercițiile cu Arrays mi am dat seama ca trebuie sa Invat algoritmii și structurile de date mai bine , dacă îmi puteți recomanda cursuri sau anumite resurse va mulțumesc
eu am intrat la facultate pentru a îmi putea crea propriile proiecte și as dori sa Invat de la un programator cu experiența care sa ma orienteze și sa ma ghideze pe partea practica dacă este cineva interesat m ar bucura enorm sa ma contacteze
Mulțumesc pentru răspuns

4 Likes

Imi dau lacrimile de bucurie cand citesc un asemenea raspuns de bun simt. :blush: :clap:
Insa dupa cum am spus mai sus si eu apelez la Google

La o citire in diagonala, par cat de cat utile. Plus ca ai si un tabel cu complexitatile. Nu trebuie memorat, dar o sa te ajute (kinda), mai ales cand ai date numeroase. Si nici sa le stii pe derost. Ele oricum sunt implementate prin bibiliotecile standard din limbaje si sunt destul de eficiente. Dar este bine sa stii ce-i un set, un map si cand este cel mai bine sa le folosesti.
GitHub - trekhleb/javascript-algorithms: 📝 Algorithms and data structures implemented in JavaScript with explanations and links to further readings

Structurile de date si ce algoritmi vei folosi le alegi si in funcite de dimensiunea datelor. Ai 10 useri, 1000, 10000.

In gegeral pe freecodecamp sunt lucruri bune :slight_smile:

Dupa ce mai avanseszi cu ele, pito sa rezolvi probleme de pe https://leetcode.com/ si vezi cum te descurci. Nu sunt neaparat cele mai practice, dar o sa iti antreneze mintea plus ca mai nimeresti pe la viitoare interviuri.
Ceva mai practic, ar fi o simpla aplicatie CRUD (aici intervine si baza de date), sau sa consumi un api (in js si sa afisezi pe o pagina web)

Si mai pracitc si mult mai util, este treaba asta.

Si sa iti faci un cont pe Github unde pui acolo ce lucrezi.

5 Likes

Îți mulțumesc din suflet am stat 2 săptămâni și am rezolvat 3 probleme pe leetcode :grinning::v: Sunt începător iar la facultate avem doua workshopuri dar sunt pe inteligenta artificiala
Eu am doua pagini web pe care le am făcut cu contractând un freelancer experiența nu a fost cea mai plăcută și am decis sa ma înscriu la facultate sa le pot reface singurică și sa înțeleg ce și cum am
Zis și făcut :grinning::v:
M ar bucura enorm sa pot sa îmi duc proiectele la bun port iar in următorii trei ani sa devin software inginer
Mulțumesc enorm pentru resursele împărtășite
Toate cele bune

3 Likes

Eu sunt doar curios de cati bani esti dispusa sa platesti pentru 1h cu un astfel de profesor.
Intreb pentru nu vad cum cineva care castiga cel putin 25-50-100e/eur facand programare ar fi dispus sa faca pe profesorul cu pretul standard de “meditatii” de 50 lei/h.

1 Like

Buna, sunt Adrian si nu stiu pe de rost nici un algoritm :)). Hai, poate cautarea binara. Pe de alta parte nici n-am avut vreodata nevoie in 20j de ani.

3 Likes

Lasand la o parte ‘stiutul pe de rost’, care e o prostie, stii ca asta poate fi un cerc vicios, nu?

Virtuous circle and vicious circle - Wikipedia (a se vedea si ‘see also’)

1 Like

Buna tuturor
Va mulțumesc pentru răspunsuri
Adrian mulțumesc pentru încurajare :wink::v:

Acum mai bine de 10 ani am vrut să îmi fac echipă și sa iau oameni de la 0 pe care sa ii învăț și sa ii bag în proiecte.
Am găsit câțiva, însă fiecare a renunțat din motivele lui/ei.

Foarte posibil sa fi fost de vină și metoda mea.

Ce vreau sa spun e că și un profesor particular s-ar putea să aibă metode proprii de predare.

În cazul de față poate mai bun ar fi un dev asistent pe rol de îndrumător la care sa apelezi când ai nevoie.

1 Like

Buna George
Mulțumesc pentru idee :wink::v:

Asa am reusit eu sa intru in programare, si n-a trecut mult timp (se implinesc 4 ani) :crazy_face: Insa nu stiu de unde ai luat tu acei oameni. Mi s-a parut o metoda foarte desteapta de a-ti forma o echipa, fostul sef avand un startup, a avut parteneriat (nu stiu exact ce trebuie) cu facultatea la care studiam, iar in momentul practicii, a primit un grup de 20 studenti. Dupa asta, a ales sa angajeze 6 insi pe perioada de 3 luni, dupa care a incheiat contracte cu 3 dintre ei.

Nota: eu n-am fost in cei 6 dintre ei, eram pompier pe vremea aia, n-aveam nici calculator pe care sa-mi fac problemele de practica, insa m-am rugat de el sa ma tina inca 3 luni, pe langa ceilalti, fara salariu, cat sa invat si sa-mi dau eu seama daca are vre’un rost sa continui. A acceptat, mi-am luat laptop nou in rate, m-am apucat de cursuri de pe udemy (acasa), iar la final, am fost in grupul celor 3 care ajungeau angajati permanent :crazy_face:

11 Likes