Bune practici (sau cât de utile sunt lucrurile învățate în școală?)

Ce precompiler? Pe mine mă sperie numărul mare al celor ce NU folosesc version control (de orice fel ar fi el)! Sau cei ce habar n-au să folosească un terminal.

2 Likes

@iamntz: am avut o perioada foarte buna fara version control. svn si cvs-ul mi se pareau niste monstrii (probabil din perioada de cod c/c++). Cand lucram fara version control nu apareau cacaturi in cod, ca acum cand cu version control. Cand dadea programatorul save in live, o dadea cu toata raspunderea :smile:

Pe langa siguranta, reversibilitatea,etc un lucru mi se pare foarte bun: au disparut blocurile de cod comentate. Le sterg de tot, si revin eu daca e nevoie. Totusi rareori ma uit in history

4 Likes

Să vezi echipe întregi ce lucrează la modul „eu deschid fișierul X, nu-l modifică nimeni!” și câteva ore ceilalți își așteaptă rândul… Pentru că VCS este overrated :shit:

1 Like

Am trecut prin asta. Nu e asa de grav. Plus ca daca se intampla des este un cod smell, ca fisierul respectiv nu respectiv “srp principle”.

1 Like

Eu am uitat cum era viata inainte VC. :smiley:

Acum gandind inapoi, pot spune ca nu a fost chiar asa de greu. Adica sa fim seriosi cati dintre noi au inceput sa faca development folosind VC? La facultate nici profesori nu au auzit de asa ceva. sigh!

@stefanbc: nu e vorba de cum începi. La o adică nu începi CSS cu SASS :smiley:

Cred că ai rămâne surprins să vezi firme medii-mari (50+ angajați) ce nu folosesc VCS…

Facultatea nu e pentru a invata limbaje de programare (poti face asta separat sau la un optional). Exista o problema faptul ca nu iti poti gasi mentor (student fiind) din zona de programare ca sa iti explice pe ce sa concentrezi si pe ce nu.

1 Like

@Serbanbc: Poate acum multi ani, la mine la facultate a fost un curs prin anul 3.

1 Like

Un titlu mai bun: How to punish those that don’t use version control?

1 Like

@dakull: Bataie la fundul gol in piata centrala

2 Likes

Din pacate cand eram eu in facultate, nu stia mai nimeni de asa ceva. Si in continuare din cate stiu (am mai vorbit cu vechi profesori) se folosesc unelte vechi, metodologi vechi.

Nu este vina facultatilor aici pentru asta exista Google.

Daca studentul nu are minima initiativa de a face un search pe Google atunci nu are ce cauta in domeniul IT.

4 Likes

Perfect de acord. Din pacate la mine foarte putini si-au dat interesul in directia asta. Iar din cauza asta acum foarte putini lucreaza inca in IT.

E si vina scolii. Timp de 12 ani, de la 6-7 ani, i-au descurajat sa cerceteze, sa descopere lucruri noi din surse alternative. Cum poti sa ii zici unui student in primul an sa invete singur noi tehnologii cand timp de 12 ani nu a facut altceva decat sa pe tava minimul necesar? Cum alternativele sunt ignorate din start, ajungem sa avem web developeri entry level care habar n-au ce este jQuery - stiu colegi de facultate care s-au angajat pe salarii mari(3500+ RON) ca webdev desi habar n-aveau ce este jQuery, CSS sau vreun pattern cunoscut ca MVC

2 Likes

Parca azi este OK sa nu stii jQuery, cred ca deja suntem la nivelul in care “we must unlearn the jQuery way”.

Cat despre descurajare iarasi suna a scuza: cat de greu este cauti pe Google carti de baza, sa le citesti apoi sa filtrezi doar ce este cu adevarat relevant din ceea te invata la facultate (adica algoritmica, designs patterns if any and general problem solving)

Some call this critical thinking and it should be a minumum requirement for working in IT or even in life, some might say :smile:

1 Like

nu-i vina scolii. programarea nu se face “ca asa te-a invatat la scoala”. e un domeniu unde n-ai ce cauta daca nu-t place. e una din meseriile care nu le poti face doar pentru ca-s banoase.
La facultate te invata java script. e datoria ta sa inveti jquery.

1 Like

Normal, problema e ca multi nu gandesc asa. Multi se duc doar ca se castiga bine… saptamana trecuta su fost inscrierile la facultat\e, am ramas masca cand am vazut ce pretentii aveau pustii - salarii de peste 2k euro pe entry, desi nici nu incepusera facultatea si nici nu o sa invete mare lucru.

Probabil nu ajută foarte mult nici reportajele „jurnaliștilor” care prezintă IT drept tărâmul făgăduinței, accesibil oricui…

1 Like

Mie mi-a prins enorm de bine informatica din liceu, a fost inceputul meu in programare, fiind norocos sa am o profesoara extraordinara, un adevarat programator, nu doar un “profesor de informatica”. (Cum a fost un adevarat programator dar a ales meseria de profesor? Din motive familiale.)

Facultatea nu am facut-o in domeniu si oarecum regret. Am vorbit cu niste absolventi programare si am descoperit ca in facultate primesti un bagaj de informatie important. Mic, dar iti deschide ochii in niste directii. Evident, tine doar de tine sa urmezi o cale sau nu.

1 Like

Eu am un background uman, liceu si facultate si pot sa spun ca resimt lipsa cunostintelor de baza si a tipului de gandire specific care se formeaza (sau cel putin ar trebui sa se formeze) intr-un liceu cu profil real si in facultate.

Cu alte cuvinte, chiar daca se invata multe lucruri inutile (aspect valabil in orice facultate sau liceu), mi se pare totusi importanta formarea modului de gandire si familiarizarea cu concepte si idei universal valabile - cred ca am putea sa-i spunem ‘mindset’ sau ‘framework’ :slight_smile:

1 Like