Bunnyshell EaaS + Remote Dev PHP

Salutare,

Vin si eu cu o alternativa, https://www.bunnyshell.com/
Suntem o companie romaneasca si dezvoltam un produs pentru developeri, din categoria EaaS.

EaaS este despre a da developerilor abilitatea de a crea environment-uri efemere similare cu productia, environment-uri care sa fie folosite atat pentru development, cat si pentru testare si preview.

Cum 1 imagine face cat 1000 de cuvinte, m-am gandit sa fac o “scurta” inregistrare care sa arate cum poate ajuta Bunnyshell scenariul de Remote Development.

Demo: Loom | Free Screen & Video Recording Software | Loom

Primele 7 min sun suficiente sa intelegeti cum functioneaza Bunnyshell, restul e prezentarea setup-ului de remote development pentru PHP.

Suntem recunoscatori daca aveti feedback sau sugestii.
Multumesc!

8 Likes

Din pacate n-aveti un tier open-source, lucrez pentru o companie foarte mare si exista reticenta maxima in achizitionarea software-ului de genul fara sa existe baza in open-source.

E.g. nu ne permitem ca dev-env-ul sa depinda de un produs platit la care ar putea dura luni de zile procurement-ul si aprobarile interne.

2 Likes

problema pare la voi :slight_smile:

1 Like

Cam la toate corporatiile sunt probleme de genul, e.g. se impune ca 50% din echipe sa foloseasca ceva ce se cumpara sau trebuie sa se caute alternative open-source, nu poti cumpara ceva doar pentru echipa ta… Atunci trebuie intrebate toate echipele/produsele, facut un studiu de caz, evaluate alternativele, convinsi managerii, aprobari, documentatie si dupa semnat un contract cu furnizorul.
In anumite cazuri inclusiv trebuie evaluat daca nu merita sa se dezvolte intern o solutie similara si facuta estimare…

1 Like

pomanagii mai sunt corporatiile astea, open source e de fapt munca altora… eu am obs ca tool-urile interne mor cand “oamenii si-au luat promovarea” apoi cele open source, la fel cand e clar ca nu se poate business in jurul proiectului.

1 Like

Da, politica e mare. Dar alternativa e sa cumperi fiecaruia o licenta si dupa te scarpini la cap cand te intreaba directorul de ce platim 10 milioane de euro (suma inventata) pe licente random si daca ne trebuie. Plus un om trebuie sa se ocupe manual de renewal-uri si retrageri/revanzare cand cineva pleaca, negocieri aiurea ca niciodata nu iei ceva din prima ci tot tergiversezi pana obtii minim 50% discount. Daca nu e dev dependency ci project dependency ai un intreg dans de validare cu auditori, e aproape imposibil sa adaugi ceva platit intr-un proiect daca nu e 100% necesar.