Burnout, subiect tabu

2 Likes

Subiect tabu, mai ales pentru cei care lucreaza in HR pentru ca altceva nu s-au priceput sa faca.

Nu știu dacă-i neapărat tabu, dar nou cu siguranță nu e. Am auzit prima dată de surmenaj prin clasa a IV-a sau a V-a; și din câte îmi dau seama reprezintă același lucru.

În rest, mai ales în IT, burnout-ul este mai mult o chestiune de… alegere personală (mai mult sau mai puțin conștientă):

• tipul care se plângea în comentarii de adobe alege să facă oncall de 24h poate pentru salariul primit, poate pentru mândria personală de a lucra la adobe, poate din alte motive ¹;
  • sunt cei care aleg să lucreze 80h/săptămână;
  • sunt cei care aleg să nu se odihnească suficient

etc.

¹ Între timp a dispărut comentariul de pe hotnews. Ce noroc că îl salvasem în clipboard :smiley:

Poate se mai sesizeaza si ITM-ul si mai controleaza la sange corporatiile, mai ales cele americane, unde munca peste program face parte deja din cultura. In speta companii gen Adobe Romania, unde daca faci oncall 12 sau 24 de ore esti platit la fel. Si daca te-a trezit la 3 noaptea o alarma falsa nu este incident si bineinteles ca nu esti platit. Si unde politica de oncall este impusa, fara sa existe vreo negociere cu reprezentantii angajatilor, iar daca vreun angajat se plange de asemenea politici este ignorat sau marginalizat. Bineinteles ca teoretic esti liber sa pleci oricand, dar daca ai rate la casa si copii libertatea asta este doar un vis.

5 Likes

Da, este si o alegere personala.

In august 2019 am inceput un proiect pt client. Proiect care trebuia livrat pana la sf lunii. Era un volum mare de munca plus ca mai erau si task-uri aditionale.
Acea luna a reprezentat un stres destul eeare pt mine, stres care s-a manifestat prin stat cu mult peste program si kg in plus.
Vazand ca nivelul creste, am avut o discutie cu seful meu si i-am zis ca termenul este f scurt si nu avem timp sa livram, lucru confirmat si de project manager. Dupa acesta discutie, m-am mai calmat si pana la urma am reusit, oarecum, sa livram la timp.

Cred ca in aceste situatii, o discutie cu team lead-ul/sef/manager/ce o fi este benefica. Presupunem ca este un om normal la cap care a mai trecut prin proecte de o durata mai lunga si stie cum sta treaba. Si mai conteaza si cum se negociaza cu clientul, ce i se promite etc

Vad ca in acel comentariu se mentioneaza si oncall.
Fac si eu oncall care dpdv financiar are 2 componente. Cea de disponibilitate, sunt platit doar ca imi iau laptopul cu mine chiar daca nu sunt sunat si cea de munca overtime. Dar aici depinde si de companii.

In companiile americare, cultura pt munca este mai pronuntat. Sa facem, sa dregem si altele.

Mai este si chestia “ce ba, daca altul poate, eu de ce nu pot”, care cred ca este mostenita de la parinti.

Multe lucruri depind si de cultura companiei. Parerea mea.

Posibile idei pe care eu le aplic
• pauza de ochi. De doua ori pe zi ies cu un coleg 20-30 de minute pe afara si incercam sa vorbim despre orice NU are are legatura cu munca.
• la pauza de masa incercam sa mergem mai departe de birou. Eu merg pe la un Auchan din apropiere. Uneori simt ca ma deconecteaza.
• o pauza de 15-20 de minute de scroll pe Twitter, Devforum, Facebook(:grin:) nu afecteaza mare lucru
• un plan de zi. Pana la ora 6 livrez acele chestii. Dupa ora 6 eu imi mai dau sign out de pe Skype for Business.
• delegate tasks!

1 Like

cine a dat deadline-ul si cine a fost de acord cu el?

1 Like

Anumite lucruri au fost agreate de echipa de proiect din alta tara.S-a lucrat intrenational.

Dar nu cred ca face scopul acestei discutii. Eu mi-am impartasit experienta.

1 Like

Această postare a fost marcată de către comunitate cu marcaj de avertizare și a fost ascunsă temporar.

2 Likes

Daca tot a venit vorba despre acest subiect vreau sa va impartasesc experianta mea mai putin placuta legata de acest subiect. Totul a inceput prin 2017 pe la mijlocul anului cand orele petrecute in fata monitorului cu proiectele de la munca plus proiectele personale depaseau lejer 10 ore pe zi. In aceasta perioada initial am crezut ca voi putea face fata, doar ca pe la sfarsitul anului 2017 incet incet situatia a inceput sa se vada in sanatatea mea mentala cat si cea fizica.

Am inceput sa devin din ce in ce mai obosit la toate capitolele. Concentrarea a scazut la 30%-40% din modul normal de functionare. Am inceput sa iau in kg. Am inceput sa devin tot mai constient de aceasta stare de ‘bournout’ pe la mijlocul anului 2018 cand in luna August am decis ca e timpul sa iau o pauza de la locul de munca definitiv.

Daca tot au aparut niste discutii interne acolo, am zis ca e mai bine sa plec. Aveam nevoie de odihna. Oboseala deja era intr-un mod accentuat. Nu mai puteam face fata si la munca si acasa. Starea de ‘bournout’ era vizibila.

In ianuarie 2019 am deschis propia firma si de atunci lucrez de acasa ca Freelancer. Acum lucrez normal si daca sunt obosit intr-o zi imi permit 2,3 ore pe zi de odihna sau chiar sa nu lucrez deloc intr-o zi.

Am invatat cand sa ma opresc sa nu mai ajung in aceea stare.

8 Likes

Această postare a fost marcată de către comunitate cu marcaj de avertizare și a fost ascunsă temporar.

nicio legatura cu el, nu il cunosc.

La burnout schimbi proiectul sau clientul. Sau firma, daca nu te asculta sefii.

2 Likes

Asta-i o capcana in care cad foarte multi developeri inclusiv subsemnatul. Cand te fortezi sa muncesti mai mult LUAND din orele de “health” situatia se inrautateste rapid
.
Nu suntem roboti si nu conteaza cata vointa ai. Corpul are nevoile lui si nu-i pasa de deadline-uri si chestii bifate in todo.

Daca muncesti cu 1.5 ori mai multe ore nu inseamna ca esti de 1.5 ori mai productiv. Asta-i o lectie pe care continui s-o invat - din ce in ce mai rar ce-i drept.

IMO al mai important si mai important e workout-ul zilnic. Meditatie, scaun ergonomic de mii de euro, cafele, etc - sunt zeama pe langa workout-ul zilnic sau in fiecare alta zi.

Cand zic workout ma refer la chestii heavy duty in general. Gen cardio de cateva ore (dar nu foarte des ca-i daunator). Sau heavy weights (dar nu in fiecare zi). Dupa fiecare 1-1.5 ore de stat pe scaun niste planks + stretching + o plimbarica de cateva minute ptr. dezmorteala.

Cine-si face un obicei in a face workout regulat o sa inceapa sa adopte si alte obiceiuri benefice de obicei. Postura mai buna. Mancare mai sanatoasa. Nu mai zic de starea mentala “buna” si efectivitatea crescuta a creierului.

Tin minte ca am vazut inttr-un clip mai demult fraza “fitness is the answer”. Si sa stii ca-i cam asa.

PS: am un prieten care fumeaza, sta la comp o gramada si nu face miscare. Il intreb “pai si de ce nu te apuci de sala sau miscare”. Imi zice: “n-am timp”.

HAHAHA. Sa mori tu ca n-ai 1 ora sau 0.5 ore pe zi ptr. miscare. E ca si cum unul care se inneaca spune ca n-are timp sa dea din brate.

Stiu ca asta-i scuza pe care o foloseam si eu. E doar o scuza.
Daca vrei iti faci timp.

7 Likes

Hai ca fac mare reclama, dar noi la birou avem in zona in care ne relaxam: pufuri, poti sa tragi un pui de somn daca esti extenuat, avem gantere (cu discuri, ca la carte) si bara de tractiuni, acum toata lumea din birou poate sa faca tractiuni :smiley: . Incercam sa facem zilnic pauze in care sa ne miscam nu doar sa bagam cafele si tigari, obiceiul asta are efecte VIZIBILE atat asupra productivitatii cat si asupra fizicului colegilor, micro antrenamentele astea cred ca dau +20% productivitate, mai au si o componenta sociala pentru ca mai si discutam in timp ce ne miscam pe acolo, e chiar ce trebuie.

Burnoutul e adevarat, dar cred ca de multe ori incepatorii cad in capcana asta, personal nu cred ca poti sa mentii un ritm sustinut de mai mult de 5.5-6 ore de munca pe zi (munca, nu youtube, tigari, caterinca). Poti sa ai perioade scurte in care 2 saptamani bagi si 12 ore cand e chiar nevoie, dar dupa aia trebuie sa iti iei concediu 100%.

4 Likes

Ce birou? companie? nu am mai vazut asa ceva.

Birou de startup, la noi e mai lejer, dar nu cred ca te impiedica nimeni sa faci flotari la birou, ca podea are toata lumea, sa dai o tura de cladire, sa faci niste burpees, pana la urma depinde foarte mult de cultura companiei si asa cum e universal acceptat sa iei pauza sa fumezi asa ar trebuie sa fie si sa te misti.

Voi aveți pauză de țigară?!

1 Like

Voi aveti bara de tractiuni si gantere? Cum sa faci flotari la birou, nu mai bine te duci la sala dupa?
:open_mouth:

1 Like

Pai te duci si la sala, dar daca esti amortit de pe scaun, nu mai bine faci repede putina miscare si iti revii? Mai spargi rutina cu o flotare, o tigare, o gluma, ca nu esti robot si nici nu lucrezi la fabrica da saibe.

2 Likes

unde lucrez eu au facut sala la unul din etajele cladirii, e sala companiei practic( cu banda de alergat cu bicicleta cu gantere cu haltere cu aparate multifunctionale si ai si dusuri) - nu dau nume sa nu fac reclama dar e in Iasi.

2 Likes

De ce sa nu dai nume? Daca o companie face ceva bun, benefic, placut ar trebui apreciat.
Stiu si eu companie care avea undeva intr-o incapere la subsolul casei gantere, cred ca si ceva banda/bicicleta, masa de ping pong. Iar in unele bai era si dus (nu stiu exact cum se proceda pentru ca aceeasi baie era folosita si ca toaleta de serviciu. Daca cineva facea dus, se faceau numai aburi apoi…nu stiu cum se proceda)
Alta companie la care am lucrat oferea ca benficii decontarea in limita a 100 RON / luna anumite activitati sportive / culturale (bilete de cinema, teatru, abonamente la sala, inchiriere teren tenis, etc)

1 Like