Cadouri de Crăciun de la angajator

De-a lungul timpului am primit diverse bonusuri și cadouri de Crăciun.
Bonusuri, cozonac, vouchere, etc.

Însă unul singur mi-a rămas în minte.
Într-un an, când toți angajații se așteptau la bonus, am primit o carte: “Bătrânul și marea”.

Am simțit că angajatorul este zgârcit și parcă ar vrea să facă mișto de noi.

Mai devreme mi-am amintit de cadoul ăsta și am zis că mesajul este altul: “citește și tu săracule, ca să devii și tu mai deștept, și să nu mai te bucuri așa la banii din bonus dați de angajatori”.

În fine, am dus cartea la wc și a citit-o toată familia.

De când nu mai lucrez ca angajat m-am hotărât ca de Crăciun să îmi fac cadou o băutură fină al cărei nume începe cu prima literă din numele clientului cel mai bun din anul respectiv.

Voi ce cadouri interesante ați mai primit?

5 Likes

“O donatie in numele tau”. Nu glumesc, in 2017, Google a dat angajatilor sai o donatie catre scoli de Chromebookuri in numele angajatilor.

1 Like

Anul ăsta am primit un cadou foarte drăguț de newborn (ăla mic are 6 luni) și un cadou de Crăciun: ceva de îmbrăcat, cană de cafea și ceva dulciuri. Firma unde lucrez chiar știe să facă cadouri.

2 Likes

2 zile de concediu, 100 euro voucher si o o cuvantare comunista :dagger:

2 Likes

Intr-un an am primit un deodorant spray Axe. Nu mai stiu exact “modelul” dar arata cam asa: Deodorant body spray 48h Axe Provocation 150ml - eMAG.ro

Partea nasoala e ca nu glumesc. Mi-am adus aminte de acel cadou acum cateva zile cu cativa fosti colegi. Am ras de ma doare burta si acum.

1 Like

Nu am primit nimic.

1 Like

Momentan nu am primit nimic, posibil sa fie si din cauza faptului ca inainte de revelion va fi ultima mea zi in companie, urmand ca in 2022 sa incep in alta… anul trecut cred ca am primit niste dulcuri si o sticla de vin(nu mai tin bine minte).

Felicitari, urari de bine, de sanatate si la mai bune KPI-uri pentru Anul ce vine.

Eu zic ca daca sunt spuse din suflet asa cum le-am simtit, e suficient. Nu inteleg nevoia asta de a primi ceva neaparat. Mi se pare ca e o abordare putin comunista. Numai atunci trebuia sa dai ca sa primesti ceva.

Si in plus, daca ti se spune ca “Suntem atat de multimiti de performantele tale incat nu o putem valorifica in bani.” atunci mi se rupe filmu’… devin flatat pana in maduva oaselor.

Secret Santa, pe bune? Mos Craciun nu exista, decat Grinch.

Depinde cat de mare e firma.
In firme mici e usor ca sefii sa stranga mana angajatilor, insa cand sunt cateva sute de angajati un email la toata lumea e prea generic, iar nimic e… nimic.

Ca tot suntem la capitolul cadourilor poate se organizeaza ceva si pe forum. Gen utilizatorii anului sau top detinatori de badge-uri cu premii VIP gen culori la usernames, chestii tantose.

1 Like

Vezi să nu îți facă @iamntz vreo câteva urări de suflet :))

1 Like

Nu cred. @iamntz e un CEO mai aparte. Tine la angajatii devforum.ro si intotdeauna a facut eforturi ca sa ne fie noua bine. Doamne Ajuta-i!

Presimt ca la un moment dat va si ninge aici pe forum cu un script din ala ca pe forumurile vechi romanesti construite pe phpbb.

2 Likes

Devforum are angajați?

2 Likes

2990 de utilizatori conform INS. M-am folosit de putin de partea plastica a cuvintelor ca sa dea rezonanta acestui subiect.

Susțin inițiativa :smiley:

1 Like

Eu am căutat unde sa pot dona cumva forumului.

uite aici :smiley:

1 Like

Yeah, ca să-mi consume bateria de la laptop scriptul ăla de doi bani :slight_smile:

Vezi ca titlul de Grinch mi l-am asumat mai sus in topic. Asa ca te rog sa crezi si imprastii spiritul Craciunului.

De Craciun nu cred ca ne da nimic. Au dat cadouri la copii. Mai bine asa ca oricum nu aveam chef sa merg pana la birou doar ca sa iau o sticla de vin pe care nici nu o sa o beau.

Cand eram copil Cracinul era fain: cadouri, dulciuri, etc. Zilele astea Craciunul inseamna stat ore in sir la masa sa ascult despre luciferaza din vaccin si cum pe vremea lu Ceasca se facea si se dragea.