Calculator Cost

Buna ziua , este primul meu post aici , de mult va citesc din ‘umbra’ as vrea sa va multumesc ca m-am insipirat mult de aici .
Problema mea este ca de fel sunt designer si prea putine ori m-am intalnit cu probleme de php atat de ‘grave’ . As avea nevoie de un calculator cu 2 calcule si un total . Primul calcul sa fie un pret FIX daca se baga 10 produse si de la 10 produse pana la 30 sa poata avea alt pret , un fel de discount. Iar al doilea calcul sa fie un form gol , unde ce numar va pune sa se inmulteasca cu 3 … si rezultatul FORM1 + FORM2 …

Va multumesc.

Ce ai incercat sa faci si daca ai facut ceva, unde te-ai blocat?

Salut , Cosmin , am folosit un builder online doar ca nu stie sa faca ‘reducerea’ aceea la mai multe produse puse …

Inca astept un ajutor :frowning:

Poate ar fi bine sa specifici si ce plugin/builder ai folosit. Eu nu le am cu astea, dar se gasesc pe aici, persoane care cunosc.

In cazul tau nu imi pare ca este ceva dificil de facut. Eu ti-as sugera sa iei pe hartie ceea ce ai scris in postare si sa incerci sa concepi un mic algoritm.

Spor!

http://www.catb.org/~esr/faqs/smart-questions.html

1 Like

Il voi implementa pe un site creat in HTML , calculatorul ar trebui sa fie in format PHP … Nu stiu ce detalii trebuie sa va ofer , eu tot ce am gasit pe google a fost un builder online.

Man, eşti foarte confuz :slight_smile: De ce site-ul e în HTML şi calculatorul în PHP?

Pentru ca asa ma gandisem initial, dar acum ma gandesc ca am nevoie de acest calculator ca mai apoi sa pot in jurul lui face siteul .

Dupa ce faci un prototip, un mini demon, dupa ce pui osul la treaba putem sa te ajutam. Dar asa nu prea cred ca lumea o sa se apuce de la 0 sa fac ceva. Chiar cat de mic n-ar fi

Am inteles, credeam ca exista o baza de calculator de la care sa plec , o sa ma documentez si revin, multumesc frumos.

Nu e musai sa folosesti PHP. Poti sa folosesti Javascript.


1 Like

Eu nu sunt foarte sigur că înţeleg ce înţelegi tu prin “calculator”. Ce vrei tu este o simplă operaţie aritmetică, cel puţin aşa se înţelege din postarea iniţială.

Nu ştii să faci în “html” o operaţie de înmuţire? Sau ce anume îţi pune dificultăţi? Cum anume ai dedus că îţi trebuie php?

<?php


$products10 = ["p1", "p2", "p3", "p4", "p5", "p6", "p7", "p8", "p9", "p10"];

$products10_30 = ["p1", "p2", "p3", "p4", "p5", "p6", "p7", "p8", "p9", "p10", "p11"];

$price = 20;
$discount10_30 = 0.5;
if (count($products10) <= 10) {

    echo "Pret pana in 10 produse: " . count($products10) * $price . "\n";
}

if (count($products10_30) > 10 && count($products10_30) <= 30) {

    echo "Pret 10 - 30 produse: " . $price * count($products10_30) * $discount10_30;
}

Ca o prima idee. Nu am idee cum iei produsele si pretul. Daca te intereseaza si in js, poti merge pe aceeasi idee.

Poate te ajuta.