Call to dupa ce apare numarul!

(Asreen RQ) #1

Salut tuturor, cine poate sa ma ajute cu http://jsfiddle.net/4fzaG/781/ si anume, dupa ce apesi pe “Show Nr.” apare numarul si cind sa apese pe numar sa fie call to!

(Ionuț Staicu) #2

Problema ta e legată de faptul că nu ții nicăieri valoarea anterioară. Adică o dată schimbată… e schimbată și gata.

Ce trebuie să faci este să stochezi valoarea veche înainte să o înlocuiești:

$('#number').click(function() {
    var span = $(this).find('span');
    var old = span.text(); // < stochezi valoarea veche
    span.text( (this).data('last') );
    this.data('last', old); // < setezi valoarea veche în `last`
});

(cosmos) #3

offtopic !
sper ca nu este nr tau de telefon ?

(Cristian Nebunu) #4

Din cate stiu e o chestie de html sa faci un numar sa fie tratat ca nr de tel ceva de genul: <a href="tel:555-555-5555">555-555-5555</a>

(Asreen RQ) #5

logic ca nu

(Asreen RQ) #6

aceasta stiu

(Ionuț Staicu) #7

Ohhh… acum am înțeles ce vrei tu. Prima dată mi s-a părut că ai nevoie să faci toggle la textul vechi/nou. My bad :slight_smile:

Ce zice @Cristi_Nebunu e bine. Trebuie să specifici protocolul:

$(this).find('span a')
  .text( $(this).data('last') )
  .attr('href', 'tel:' + (this).data('last') );

(cosmos) #8

asta am gasit si eu pe google !
ai fost mai rapid ca mine :smiley:

@ASREEN te rog, de ce nu afișezi direct numărul?

(Alex) #11

pentru ca pe olx intai trebuie sa apesi un buton sa vezi nr si dupa aia poti suna.
nu stiu sigur care-i logica la asta si-s 100% sigur ca nici el nu stie

(cosmos) #12

cred ca ar trebui sa fie un fel de protectie
unwanted calls !

On most devices with telephone capabilities, the user receives a confirmation before the number is dialed, to ensure that the user isn’t being tricked into calling an expensive long distance or premium phone numbe
asta este de pe link-ul de pe google developers

(George Jipa) #13

Cred ca se apeleaza la asta pentru a ingreuna scraping-ul numerelor de telefon. Bine, in cazul de fata e cam inutila implementarea tinand cont ca numarul este tinut in clar in data-last. Pe olx se face un request care returneaza numarul atunci cand dai click (sau cel putin asa tin minte ca era acum ceva vreme).