Cam ce salarii se oferă pentru un programator in Oradea?

Daca as fi in locul tau as astepta pana la urmatoarele alegeri parlamentare.
Poate o sa-ti fie tie mai greu, dar gandeste-te daca vei avea copii. Nu le va fi lor mai usor?

Asa ma si gandeam si eu, sfarsitul lui 2019, inceputul lui 2020, doar ca ideea e ca voiam sa fiu cat mai pregatit si sa am toate datele problemei, nu doar sa ma intorc si vorba aia “om vedea noi cum a fi”.

Ideea e ca din majoritatea prietenilor, nici unul nu moare de foame, de bine de rau majoritatea isi permit cel putin un concediu pe an, iesiri la restaurant etc. si ma gandesc ca daca esti destept si vrei sa muncesti, tot o poti duce bine. Cel putin asa sper, realitatea ar putea fi alta.

1 Like

Asta incercam sa le explic si eu colegilor de forum de mai sus, dar dansii cum sunt sustinatori infocati ai lui Soros, nu avea rost sa o mai lungesc in romane.

Si asta nu e vina lor, fireste. Deoarece luptele astea verbale se poarta datorita diferentelor dintre paturile sociale. Doctrina de stanga intotdeauna va favoriza categoria sociala saraca, iar cea de dreapta se va axa pe middle-class si patura de top a societatii.

Normal ca nu-i convine sorosistului corporatist cand si bugetarului cu aceleasi studii si competenta ca el ia aproape acelasi salariu. Ca mno, una e sa te streseze clientul pe mail si alta e cand ai zeci de ciobani cu 4 clase in fata ghiseului.

Nu cred ca se pune problema de asa ceva, lucrurile astea cred ca ti le permiti si daca aveti salarii de 2500lei fiecare.

Dar eu as pune accent pe perioadele mai nefavorabile. La modul ca ce se intampla daca unul din voi nu mai poate lucra? Unde ai vrea sa fii, aici sau acolo? Pensia de unde ai vrea s-o primesti? De aici sau de acolo? Daca te imbolnavesti unde ai vrea sa fii? Aici sau acolo? Si tot felul de scenarii de genul asta.

Nu suntem chiar in zone nefavorabile defavorizate din Africa sa fie diferente atat de majore.

LE:
Pana la urma concediu si iesit in oras iti permiteai si in regimul comunist, altele erau dezavantajele. :smiley:

3 Likes

Inca o data, te uiti mult prea mult la Antena 3.

Iar problema principala nu e favorizarea categoriei sociale sarace, ci a categoriei bugetare bogate. A tunurilor masive la buget. A furtisagurilor cu firme de partid.

Dar daca totusi ai pomenit de salarii la cei de la stat vs cei de la privat:


“Astfel, dacă în 2017 brutul mediu la stat era de 3.932 lei, uşor peste cel de 3.071 lei din sectorul concurenţial, în 2018, Prognoza estimează un brut mediu la stat de 5.257 lei, în timp ce în privat câştigul salarial mediu avansează la doar 3.923 de lei. Prognoza pentru angajaţii statului exclude forţele armate si personalul asimilat (MApN, SRI, MAI etc.).”

Plus ca le cam macane aia cu aceleasi studii la bugetari. Geme sistemul de stat de indivizi cu master facut doar ca sa aiba o diploma, pe la tot felul de universitati private obscure. Geme sistemul de stat de indivizi cu doctorat stil Ponta. Promovarea in sistemul de stat e pe criterii de nepotism/pile, nu pe studii. Exemplu foarte concret si tipic: https://www.cronicipebune.ro/sa-faci-dreptul-la-spiru-invatamant-la-distanta-la-52-de-ani-si-sa-dai-legi-pentru-romania/

1 Like

Haha, “doctrina de stânga”? :slight_smile: Despre ce vorbeşti aici? Soros? Cred că ai uitat de “statul paralel” :slight_smile:

3 Likes

Cred ca asa numeste el doctrina mafiota in care doar stapanii au voie sa fie bogati, ceilalti, in dulcele still ‘de stanga’ trebuie sa fie egal de saraci, daca se poate sa moara de foame.

Mie problema nu mi se pare neaparat săracia sau bogăţia, ci atacul la staul de drept. De când e PSD-ul la “guvernare”, e vorba puţin spre deloc despre pensiile şi salariile pentru care i-a votat prostimea, ci subiectele principale sunt amnistiile, condiţiile din închisori, legiferarea abuzului, distrugerea şi discreditarea Justiţiei, tâmpeniile Vioricăi etc.

3 Likes

Era o chestie pe la info cand eram mici:
Divide et impera.
Tineti minte:

  1. Nu exista tap ispasitor sau emanuel goldstein, dar exista ora de ura.
  2. Schimbarea sta in fiecare dintre noi: vezi Popa Tanda de Slavici.
  3. Atunci cand un lucru depinde de tine nu incerca sa gasesti scuze.
  4. Ai grija cum tratezi sfaturile, 90% sunt inutile si neconstructive.
  5. Puterea sta in tine, trebuie sa o descoperi.
  6. Incercarea moarte-n-are, deci mai bine sa iti para rau ca ai facut ceva, decat sa regreti toata viata ca nu ai facut si cine-stie-ce-puteai-sa-devii-daca-faceai-acea-alegere.
    Bafta!

Scuze de offtopic: https://www.filmedocumentare.com/corporatocratia-cum-se-comite-un-asasinat-economic/

Pai eu asta ziceam, ca sa traiesti o viata linistita nu ai nevoie de sute de milioane pe luna. Eu nu sunt genul de om care sa isi cumpere cele mai scumpe haine etc. , stiu cum e sa ai si mai putin si mai mult si diferenta de fericire nu o face banii, o face calitatea vietii care e un amalgam de chestii care pentru tine personal conteaza. La urma urmei totul e subiectiv.

Aici eu am abordat topica oportunitatilor de care as putea sa profit intorcandu-ma acasa in asa fel incat sa pot duce o viata decenta raportata la nivelul de trai in Romania.

Iar cand vorbim de 2k euro si ii aud pe altii ca nu e indeajuns, mi se pare putin exagerat, adica altii se descurca din 50 de milioane avand copii, poate stilul de viata face diferenta.

Vezi ca ai niste link-uri cu niste sugestii pe acolo, mai sus. Mai mentionez o data, viata poate deveni deosebit de grea cand abuzul in serviciu devine o sarcina de lucru de la partid.

1 Like

Nu se reduce totul la bani. Problema e că în momentul ăsta lumea în general este într-un punct de cotitură, în opinia mea. UE nu va putea apăra la infinit statul de drept în ţarile est-europene, Polonia şi Ungaria au demonstrat deja asta. Pe termen lung, nu cred că va fi bine de trăit pe aici, noi oricum avem tradiţia dictaturilor de tot felul. Păcat că sunt prea bătrân şi am o viaţă prea confortabilă, ca să mai plec acum. Dar pe copil îl încurajez să-şi facă o meserie de top şi să se care de aici până nu-i prea târziu…

2 Likes

Poate ajuta OP sa se decida daca vrea PFA/SRL in Romania: https://www.evernote.com/l/AB9FaHHUbHNI94OY9md6sMuTvxp3SsTCQJY

2 Likes

Ce e cu atitudinea asta „Mie nu-mi trebuie mulți bani?”.

  1. E bine să ai. Orice. Bani, iarbă, case, copaci. Orice. Atâta timp cât sunt obținute moral.
  2. Munca = bani. Sau valoare = bani. Dacă faci ceva de valoare care face 1 000 de dolari, ce o să faci? O să iei $100 că n-ai nevoie de bani? Aka: că tu consideri că valoarea creată de tine e echivalent cu altceva decât omul care o ia? WTF?!
  3. Că vrei să pari „în ton cu lumea”. Carevasăzică uite politicienii ce de bani au și poartă brățări de aur, eu nu sunt așa, deci sunt împotriva banilor și a valorii. Useless. Dacă faci ceva de valoare, asta e, vei fi bogat. Că nu vrei să cheltuiești banii pe prostii, treaba ta. Dar valoarea rămâne.
  4. Strici piața. Dacă media e de 2000 de euro, ce rost are să vii să ceri 1000. Că nu îți trebuie mulți? Altul poate vrea să muncească să-și facă propia firmă, să facă 10 copii, să își facă 3 case. De ce te bagi peste ce vrea el modificând valori?
1 Like

Mai ramanea sa le spuna daca au avut contact cu un anume print nigerian.

Bine si atunci ce altceva sa facem, ne dam cu fundul de pamant si ne dam batuti? Ce solutii ar fi la problema asta?

Ca de plans ne stim plange toti (inclusiv eu), mai ales in spatele ecranului batand pe tastatura violent.

Nu e vorba de asta, nu am zis la nici un moment ca nu imi plac banii , nu sunt ipocrit. Normal ca nu o sa accept sa lucrez pe un salar care nu e la acelasi nivel cu cunostintele mele si cu experienta mea, nu ma poate obliga nimeni sa fac asta.

Ideea e ca as fi dispus sa ma intorc acasa daca as avea ocazia sa fac asta si sa traiesc ok, sunt constient ca domeniul IT e mai putin dezvoltat ca in alte parti, deci trebuie sa fiu si realist cu asteptarile care le am.

Asta nu inseamna ca eu nu pot sa fac remote work pentru firme din strainatate sau altceva de genul, topicul e despre ce ar putea Oradea sa imi ofere in momentul de fata in materie de joburi.

Despre ce vorbim acum? Cine a cerut salariu sub piata?

E un curent acum printre „programatori” că banii nu sunt totul. Că și dacă faci 1000 de euro în loc de 10 000 e „cool”.

E plin LinkedIn-ul de astfel de mesaje. Numai propagandă de rht.

Soluţia este evidentă, dar ne prefacem că n-o vedem. Educarea României paralele, care îşi vinde viitorul pentru un kil de zahăr, o găleată şi nişte presupuse pensii şi salarii. E o chestie pe termen extrem de lung, pentru că trebuie educaţi copii amărâţilor ălora şi aşteptat să moară cei “contaminaţi” de ciuma roşie.

1 Like

Pai si eu stric piata. Am acceptat un proiect de la care iau jumatate cat de la altul, pe acelasi timp de munca. Motivul: e interesant. Plus ca desi nu isi permit sa plateasca asa de mult, pe termen ceva mai lung sunt ceva sanse.

Plus ca mai lucrez si pe gratis din cand in cand :slight_smile: Beat that!

Sper ca nu faci tot ce faci in viata doar pentru bani. Ar fi nasol.

1 Like

Nu, dar ar fi mișto să obțin lucrurile necesare/dorite în jumătate de timp și asta doar că gigeii vor să facă acte caritabile.