Cam ce salarii se oferă pentru un programator in Oradea?

Asta nu am auzit-o pana acum. Adica daca vine cineva si iti zice ca tu poti lua 10000€ tu zici nu, eu vreau 1000€, eu sunt hipster coder.

Sunt de acord cu asta. Daca chiar iti place ce faci si proiectul e pe gustul tau si pe filmul tau, banii nu sunt factorul decisiv.

1 Like

Eu as zice ca doar gigeii fac lucruri doar pentru bani, chestiuni precum pasiunea fiindu-le straine.

E ușor să vorbești de „pasiune” când ești tânăr. Dar după 10 - 15 ani de muncă toată ziua, când te dor toate, îți cam dai seama că nimeni nu dă doi bani pe tine decât dacă livrezi. Și atunci vine un puști și-ți zice: Apoi, voi ăștia, n-aveți nici un pic de pasiune.

4 Likes

Cam sunt departe de a fi un pusti, dar mersi pentru calificativ. E adevarat ca nu ‘ma dor toate’. Eventual ma doare in cot :slight_smile:

Eu scriu programe de 28 de ani. Statul la birou/lucratul din pasiune a expirat de mult. Nu că managerii/clienții au ajutat vreodată.

1 Like

Probabil asta e problema ta. In loc sa mai cauti din cand in cand sa lucrezi si pe chestii interesante, te-ai rezumat la proiecte care sa aduca bani, asa ca ‘nu au ajutat vreodata’.

Am căutat chestii interesante. S-a concretizat într-o săptămână de muncă pe gratis. Și apoi 6 ore de stat nemișcat la birou. Firma nu avea nici măcar o canapea. Efectiv fie stăteai pe jos, fie pe scaun la birou. Și proprietarul firmei stătea mereu să vadă ce faci. Fie în spatele tău, fie urmărindu-te prin ceva aplicație de monitorizare a desktop-ului. Mereu bombănind pe Twitter că ce greu se găsesc „oameni serioși”.

La prima firmă în a doua săptămână se uitau ciudat că luam 10 minute de pauză din fața calculatorului.

Iar la interviurile din 2016 am văzut niște firme cu scaune rupte, tastaturi pline de mizerie până în vârful tastelor sau hale imense de 200 de oameni, calculator lângă calculator.

1 Like

Comunitatea developerilor din lumea Open Source nu cred că are o medie de vârsta foarte joasă şi totuşi… funcţionează :slight_smile:

1 Like

Gizăs Craist !!!
Cum de ai rezistat o ora.

Amin. Cine stie cunoaste.

3 Likes

Pai daca tu ai plati pe cineva pentru un anume serviciu, nu te-ai astepta sa livreze?

La urma urmei valoarea ta la un loc de munca se raporteaza la cat poti sa ajuti tu compania, nu la cat de bine scrii cod, cel putin asta conteaza pentru factorii de decizie.

1 Like

Da, dar există tot felul de programe de recuperare sau salarii compensatorii în caz de concediere prin lume. Aici sunt doar clauze de genul „Dacă te-am trimis la training și tu vrei să pleci mai repede de un an de la noi, ne dai 3000 de euro ca și costuri cu training-ul tău”.

Chestie ilegală, dar are rost să enumăr câte chestii se bagă pe gât angajaților atât din privat cât și de la stat pe motiv că nu-și știu drepturile? Soția are scris în contract 6 ore. Erau săptămâni când stătea 10 - 12 ore la spital. Fără a fi plătită suplimentar. Iar șefa de secție mereu se plânge că „Rezidenții de demult stăteau peste program fără să comenteze”.

Eu am o mare problemă cu sistemul de învățământ. Tot se face chimie și istorie și matematică. Rahat. La școală trebuie să înveți ce e TVA-ul, impozitul, cum se calculează pensiile, ce e un fond mutual, cum arată un contract de muncă, cum vinzi/cumperi un teren, etc.

Tocmai am primit asta. E cineva interesat (typing errors included)?

Hi,
I am actively looking for 2x PHP Develoeprs (with Laravel experience) to work on a conrtract role based in Central London (South East side, SE16).
It’s a 3-months rolling contract and I am looking for people who can start within a week or so. The rate is up to £400 a day.

Anyway, ce mă-nteresează pe mine? Scrieți-i la julie around j-c-associates.co.uk

1 Like

Pai se pare ca n-ai gasit.

Astazi n-am avut chef de munca pe bani. Am lucrat o ora la un proiect, m-am holbat un pic prin cod pe la altul, si am renuntat. Nu ma supravegheaza nimeni, stau pe un Steelcase nu pe un scaun rupt si imi permit sa dau cu piciorul la sume bunicele doar pentru ca ‘n-am chef’.

Poate mai incolo imi vine cheful sa fac ceva munca pe gratis…

Problema asta cu banii e ca niciodata nu sunt de ajuns. Daca ai abordarea aia, indiferent cati castigi, vrei mai multi. Vrei o vila, vrei piscina la vila, vrei casa de vacanta, vrei o masina ‘tare’, mai vrei una pentru piata, de ce nu un iaht, etc, etc.

Si nu o sa intelegi treaba cu pasiunea niciodata, in afara de cea pentru bani. Uite aici unul care s-a ocupat din pasiune de matematica: https://en.wikipedia.org/wiki/George_Green_(mathematician) Castiga binisor ca… morar. Noroc ca mai exista si astfel de oameni din cand in cand.

1 Like

:sob:
:sob:
:sob:

:sob:

E puțin ciudat să zici unui om care programează de peste 2 decenii, care a făcut liceul și facultatea de informatică: băi, nu ești pasionat.

Iar banii contează. Nu pentru vile și mașini, ci pentru că munca e dificilă și foarte puțini o fac bine. Ah, da, și fiindcă înafara clientului pentru care lucrezi, programatorul nu face 2 bani. Dacă aplic la ăștia din UK crezi că mă vor angaja fără să mă testeze? Cine e Red? Nimeni.

Nu sunt de acord.
Eu am facut un calcul si 2,458,427 de Euro si 87 de Euro-centi imi ajung

Who’s Red? Nobody.

Sunt sigur că orice miliardar aşa şi-a spus şi el la început :slight_smile:

1 Like

Nu ma crezi, sa inteleg? Ce-ar trebui sa fac ca sa demonstrez ca asa e? :thinking: :rofl:

Simplu, când ajungi la suma aia, să ne anunţi dacă mai consideri că este suficient :slight_smile:

3 Likes

Cum va anunt? O sa fiu in zone fara internet. :confused: