Cam ce salarii se oferă pentru un programator in Oradea?

Asta incercam si eu sa sugerez. O tara totusi e un sistem mult mai complex decat o aeronava. Cu astia la mansa, avem sanse spectaculoase de capotare, nici macar nu trebuie sa se ajunga in faza aterizarii :frowning:

1 Like

Salut Remus,
uite - firma noastra e din Oradea si eu te sfatuiesc sa nu asculti de toti haterii (chiar daca e un sambure de adevar, sau mai multe la fiecare). Toata discutia asta imi aduce aminte de o intalnire la care am participat. Stam la masa un grup divers, printre care si un programator care revenise in tara, tipul super incantat de ce se intampla in oras si cat de mult ii place. Dupa 5min haterii incep sa-l convinga pe om cat e de nasol sa traiesti in Romania si in Oradea. Asta e genul de atitudine care o observ la oamenii care nu au trait pe afara (sa nu au lucrat acolo) dar care in schimb se uita mult la TV si au o parere despre orice.

Tin sa precizez:

  • nu sunt Roman
  • am fost operat de 3 ori in Oradea, inca traiesc
  • sunt mai multe firme in oras care platesc salarii mai mult decat decente
  • cum ziceau si altii, “piata” e plina de programatori amatori cu pretentii pana la cer, dara fara skill-uri
  • nu sunt fan PSD
10 Likes

Mersi de raspuns. Unul dintre cele mai importante motive e ce s-a intamplat cu orasul in ultimii 5 ani si cum se dezvolta, chestiile astea imi dau curaj. Tot timpul e cerere de oameni destepti oriunde ai fi, in orice tara si in orice oras.

Sunt constient de atitudinea asta negativa si de aceea incerc sa fiu cat de obiectiv pot. Si eu am fost operat de 3 ori si inca sunt in viata. Ideea e ca peste tot sunt bune is rele, dar familia si prietenii doar intr-un loc, iar asta simt ca le lipseste unora, perspectiva de a fi trait in alta tara, printre oameni care nu sunt din aceeasi cultura, cu care nu poti relationa cum ai face cu unul de-al tau.

Mersi inca o data!

Mă bucur că ați fost operați de n ori și sunteți bine. Soția a primit un caz ieri unde toate dovezile arată cancer, dar doctorul cu ștampila a zis că, meh, nu e. Vom vedea. Dar îmi place cum se dă cu zarul la nivel decizional. Meh, n-am chef azi, scrie că e amigdalită. Poate la Oradea e lumea mai interesată, deși știu de medici rezidenți de la Oradea veniți aici să învețe, așa că nu prea am încredere că se face mare lucru pe acolo.

Și la fel de bine mă pot plânge de orice țară. Doar azi dimineață am auzit că în Olanda țânțarii încă sunt o problemă. What retards!

Anyhoo, eu unul mă simt străin în România. Mai ies cu prieteni de-a soției, dar lumea e destul de average. Adică nimeni nu se gândește la automatizări, la spital un coleg a scris o aplicație să le facă ceva muncă mai ușoară, dar nimeni nu o folosește. Notepad rulez! Boring. Înafară de 2-3 oameni care-s ocupați, doar cu pisica mai pot avea vreo discuție inteligentă.

Nimeni n-are timp, ce să zic de calculatoare, așa că nu am cu cine juca ceva. Toată lumea face și crește copii, își ia apartamente cu credite pe zeci de ani (ceea ce e amuzant pentru mine cu creșterea ROBOR-ului) și, per ansamblu, muncește toată ziua. Și pe urmă mă bate pe mine la cap să merg la sală, de parcă n-am fost non-stop din 2007 până prin 2013.

2 Likes

Poate vor sa discute despre alt ceva. Te-ai gandit la acest lucru ? :slight_smile:

@remussica scuze de offtopic ! :slight_smile:

Da, preferă să se plângă că stau 12 ore la spital făcând muncă repetitivă în loc să aibă o aplicație unde apeși un buton și ai terminat în 20 de minute.

Intr-adevar lumea in general e asa, dar sa nu crezi ca nu e asa peste tot. Majoritatea oamenilor sunt mediocri si discuta despre lucruri banale, dar si astea au locul lor, nu poti discuta doar despre automatizari si optimizari in fiecare minut ca iti arde creierul, cel putin mie. Sincer asta a fost si unul din motivele pentru care m-am inregistrat aici pe forum, sa pot discuta subiecte care ma intereseaza.

In alte tari poate sunt oameni mai putin pregatiti decat interesati.

Ei bine asta tine si de mentalitate, daca nu pun pret pe timpul liber si pe sanatate atunci sigur ajung la spital, ceea ce eu nu intentionez sa fac.

Oamenii in general sunt inflexibili din pacate, asa e in orice domeniu. Tranzitiile trebuie facute gradual si cu cap altfel sperii oamenii si nu mai stiu de ei.

1 Like

Well, pe aici fie ai de-a face cu oameni non-tehnici care se uită cruciș și când spui că poți da paste și cu SHIFT+INSERT, în loc de CTRL+V. Iar apoi sunt oamenii mega-tehnici care iau peste picior orice zici.

Prefer un loc unde nu trebuie să interacționez cu cineva. Chit că oriunde am fost prin străinătate ne-am (soția și cu mine) făcut prieteni.

Dacă ar fi după mine, nu aș sta într-o țară mai mult de 5 ani. Peste tot trebuie să lucrezi, peste tot există dezinteres (sau prea mult interes de genul China - muncă 12 ore zilnic pentru 2 dolari).

Survivorship bias - Wikipedia Legatura cu multe.

Back on topic: s-ar putea sa fie asta o farama de speranta pentru IT-ul oradean, desi am cateva dubii si acolo… S-a trezit destul de tarziu domnul primar Bolovan, pardon, Bolojan dupa episodul Kecskemet:

Prima uzină Daimler de la Kecskemet a început producţia modelului Clasa B în luna martie 2012. Un an mai târziu a început să producă şi modelul CLA coupe, iar din 2015 CLA Shooting Brake.

1 Like

Uite ca exista salarii decente pentru Oradea: click. Dar sa mor daca am inteles ceva din anuntul ala si pt. ce drac da banii aia.

1 Like

Walk, don’t run de anunțul ăla. Separat, parca e regula că postările care cer engleză buna pentru candidat sunt scrise într-o engleză ne-buna.

1 Like