Cand vine Alder Lake in Romania?

Lansarea Alder Lake oficiala e pe 28 Octombrie. Are idee cineva cand va fi lansat si in Romania?
De obicei, la procesoarele de desktop, ce decalaj exista fata de alte tari din EU? Sau nu e nici unul?

La momentul actual există decalaje la tot ce înseamnă procesoare și hardware. Posibil nu vezi Alder Lake în România la MSRP până anul viitor și de va apărea pe piață.

1 Like

Deci e bine să iau ce găsesc acum că șanse de revenire a producției nu va fi curând?

Disponibil în câteva zile la PCG:

https://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/filtre/general-serie-core-i7-12th-gen/general-serie-core-i5-12th-gen/

1 Like

Merită oare sau să iau mai bine i9 generația 11?

As astepta sa apara benchmark-urile, ca inca nu le-am vazut.

Dar in blind as zice nu pentru ca pci-e 5 si ddr 5 pe placile noi

Acum e too late, am dat comanda, dacă va fi destul de mare diferența îl vând și fac upgrade, dar acum sunt pe 4790k de 5 ani, sunt convins că va fi destulă diferență și așa, la ce fac eu.

Nu ai 14 zile retur no questions asked? Si eu sunt pe aceeasi generatie dar cred ca astept pana la vara.

E PC Garage sistem asamblat. Dar e ok, la ce development și light gaming fac eu. Am nevoie doar de rami pentru mașinile virtuale, și ceva light gaming (flight simulator și ceva strategii pe ici pe colo).

Și am pus SSD-ul cel mai rapid care l-am găsit, de 7GBps cică. Sunt curios cum o să fie.

Damn, Intel! - YouTube send it back :slight_smile:

1 Like

Grija la marketing-ul de la gigabyte.

Stai că citisem undeva că au cam mințit la benchmarkuri…să vedem realitatea.

Bench (cele independenta lansate astazi) par sa arata ca i9 12900k vs 11900k este cu ~25% mai rapid.

De asemenea arunca o privire aici vis-a-vis de acel 11900k Pathetic: Intel Core i9-11900K CPU Review & Benchmarks: Gaming, Power, Production - YouTube (TLDR: “waste of sand” ca este sub 10900k)

1 Like