Care e cel mai bun mod de a-mi incepe cariera in IT? există posibilități pentru cei cu vârsta de sub 18 ani?

Care credeți că este cea mai bună metodă? Exista vreun ghid care te îndrumă? Exista cursuri gratis?

Continua cu facultate in domeniu.

2 Likes

Lucruri generale:

  • Interes continuu
  • Facultate
  • Participarea la meet-upuri (mai greu acum cu pandemia)
  • Studiu pe cont propriu

In functie de pregatirea ta curenta si interesul tau pot exista si alte sfaturi mult mai tintite.

1 Like

Facultatea de automatizări și calculatoare?

Depinde. Conteaza ce abilitati ai si ce anume urmaresti.
In afara de Calculatoare mai este si Informatica in domeniu, unde se face ceva mai multa matematica.

1 Like

Depinde și de unde incepi? Ești la zero, sau ți-a plăcut informatica din liceu și vrei sa continui, sau nu ți-a plăcut dar intuiești că domeniul e ceva mai larg decât ce predau pe la noi (chiar e). Și ce motivație ai până la urmă? Poate nu-i așa dura că dreptul său medicina, dar nu-i nici o meserie ușoară.

Da, cauta pe coursera, si mai exista cursuri destul de ieftine si bune pe udemy, dar tie nu iti tb cursuri, tie iti trebuie o perioada de ucenicie. Cauta un internship ceva.

3 Likes

Învață singur, fă proiecte. Indiferent cât de stupide sau inutile ți s-ar părea ideile tale, transformă-le în proiecte.
Fă o facultate în domeniu, parcurge cursuri (este plin internetul de ele).
Eu la vârsta liceului mă jucam Joomla, Wordpress. Este ușor să experimentezi și să ai satisfacția de a vedea un rezultat funcțional. Sunt siteuri care oferă hosting gratuit în anumiți parametri.

Exista un thread despre UPB vs UNIBUC

TLDR: La Poli se face ceva fizica, la info se face mai matematica.