Care influencer român te inspiră?

Buna ziua,
Mă interesează să știu care persoană publică din domeniul IT vă inspiră să studiați programarea? :computer:

2 Likes

Vorbim aici si la trecut si la prezent, intrucat am studiat si inca studiez.

Linus Torvalds, a fost cel care m-a inspirat la inceput si chiar am avut ocazia sa-l cunosc prin 2014 la Debconf cand contribuiam la KDE/Debian.

Imi place ca are un talent sa imparta lumea in doua. Oameni care il plac si oameni care il urasc. Acum parca s-a mai linistit, dar ramane pentru mine o sursa mare de inspiratie despre cum o gandire nitel diferita poate sa aibe un efect de domino si putin mai tarziu sa schimbe o lume intreaga.

1 Like

Si o doza uriasa de noroc.

2 Likes

tptacek de pe HN

In titlu zici “influencer roman”. As zice Victor Rentea, desi poate el nu este un influencer “per se”.

Din afara imi plac Fredrik Christenson (youtube) si Carlos Buenosvinos(youtube).

3 Likes

Victor Rentea, Vlad Mihalcea, Scott Hanselman.

Ii urmaresc si pe Twitter.

Aici este lista de persoane pe care le urmaresc pe Twitter
https://twitter.com/CosminPopescu93/following

Sunt din diverse domenii si diferite nationalitati.

1 Like

E atât de grozav că ai avut ocazia să-l întâlnești! El este cu adevărat un om care inspiră!

Victor Rentea, am fost la multe prezentari tinute de el si mereu invat chestii noi. :+1: :+1:

cristian dascalu si tiberiu petru trimbitas.

zic it istii in general ca sunt baieti rai dar eu cred ca e mai multa ciuda decat ura. bravo lor si la cat mai multi abonati!

2 Likes

Dintre personalitatile din IT as zice Richard Stallman pe care am si avut onoarea sa-l cunosc personal. Dintre romani, Daniel Dines.

1 Like

Eram curios cand apare prima postare cu ei…
[grabs popcorn] :smiling_imp: