Cariera de programator

Cred ca e chestie de confort psihic, îţi place ceea ce cunoşti cel mai bine. De exemplu, când am trecut de la FoxPro la Pascal/Delphi, incercam sa fac lucrurile ca in FoxPro. Când am trecut de la Pascal la C/C++, incercam sa fac lucrurile ca in Pascal. Acum cand programez in oricare alt limbaj, incerc sa fac lucrurile ca in C/C++ si devin frustrat când nu merge sa fac asta :slight_smile:

4 Likes

Retelele astea gen “X ani” sunt aberenate. 2 ani ca sa ce?

Nu e nici o gluma. Daca nu-ti place cat de cat, nu vei ajunge prea departe.

2 Likes

Sa invete bazele unui limbaj , sa parcurgi un anumit nu stiu nivel …

No offense, dar genul asta de discutii e aberant. Cine e pasionat cat de cat, aplica ideea Just do it. Scrie cod, si se bucura la fiecare linie de cod noua scrisa. La nivelul de incepator, daca esti pasionat, faci lucrurile pur si simplu, nu-ti pasa de ce spune nimeni, n-ai nevoie de targeturi de genul X sau Y ani. Nici macar nu te gandesti la ele. In meseria asta, fara pasiune nu prea se poate la inceput. Saltul unui incepator absolut la unul incepator, si tot asa e dat de fortele proprii, de pasiunea proprie.

Si apropo de retete de X ani, am vazut zilele trecute pe Twitter (nu mai gasesc tweet-ul) cineva zicea ca a fost angajat de Facebook de curand, si a inceput programarea acum 3 ani. Nu stiu exact la ce l-au angajat, dar mi se pare cool si posibil, pentru ca individul cred ca a contribuit puternic la un repository OSS (React?)

5 Likes

Eu cred că sunt posibile “giant leaps”, mai ales dacă ai tupeu, voinţă şi pasiune. De exemplu, să participi ca “student” la GSoC. Sub îndrumarea unui mentor sunt convins că poţi învăţa încredibil de multe, într-un timp incredibil de scurt.

2 Likes

Eu am avut colegi de facultate care au participat la Google Summer of Code chiar din anul 1. Acolo esti si platit. Ai un mentor care te ajuta. Sunt multe proiecte open source la care poti participa pt toate limbajele.

1 Like