Căşti in-ear vs over-ear vs over-head

Eu prefer căştile in-ear, dar până acum le-am folosit pe cele de la telefon şi nu au rezistat prea mult. Cele over-head sunt incomode, cel puţin pentru mine. Voi ce folosiţi?

Eu folosesc niste casti Mpow Wolverine; Le folosesc mai ales cand ma duc la sala sau cand vreau sa ascult muzica nederanjat.

Nu le-as folosi la alergat pe strada, deoarece blocheaza extrem de bine zgomotul de fundal. Din pacate, cam dupa trei-patru ore de purtat, devin usor incomode. Le am deja de aproape o luna si sunt foarte multumit de ele. Le incarc 2 ore si ma tin 7-8 ore.

1 Like

hail over the ear planar magnetic headphones! :joy:

3 Likes

Eu folosesc castile astea on-ear. Nici prea mari, nici prea mici, sunet si bass puternic. :smiley:


Sunt destul de confortabile (pentru mine), usoare. La vreo 3-4 ore iau o pauza si le dau jos dar nu ma deranjeaza.

Concluziile mele ca ochelarist (după ce am folosit toate felurile de căști):

  • Căștile on ear sunt cele mai puțin comode. Se pune presiune pe lobul urechii și, după câteva ore de utilizare, ai urechi roșii. Bonus dacă sunt și din piele, că transpiri ca un cal de curse. Calitatea sunetului însă este bună;
  • Căștile in ear (dopurile) sunt OK…ish. Reprezintă un compromis acceptabil dacă ești pe drum tot timpul; calitatea sunetului este decentă și sunt cele mai comode dacă porți ochelari.
  • Căștile over the ear reprezintă cea mai bună chestie: comfort, calitate a sunetului foarte bună etc.

Recomandări:

  • Folosesc de doi ani ATH M50x. Singura problemă? Bureții s-au uzat foarte mult, dar găsești alternative de la 10€ la 50€ (ebay, amazon);
  • Înainte de ATH am avut niște Sennheiser HD555 pentru vreo patru ani. Am renunțat la ele pentru că s-a spart carcasa în ultimul hal (problemă comună). Dar au fost cele mai comfortabile căști încercate de mine vreodată - puteam să stau toată ziua cu ele fără nici un fel de problemă - iar calitatea sunetului era excelentă;
  • I-am recomandat lui @alessioalex niște AKG (credastea) acum vreo trei ani și încă nu mi-am primit înjurături :smiley:
  • Nu mi-a plăcut sunetul scos de Beats. Prea mult bass, prea puțin din restul și mai erau și on ear.
  • Orice ai cumpăra, îți recomand să faci o vizită celor de la AVStore. Chiar dacă nu cumperi de la ei, ai șansa să le testezi (e.g. M50x nu sunt foarte comode dacă ai lobul urechii mai mare decât căștile…)

PS: niște căști decente cer și un DAC bun. Acest Fiio are un raport preț/calitate excelent. :wink:

2 Likes

Mi-ai recomandat AKG K77, deocamdata sunt inca in stare decenta.

1 Like

Over the ear majoritatea timpului.
Folosesc Kingston Cloud II ce au un raport calitate/pret foarte bun. Ah, le folosesc si la gaming. Comode, izolare buna, 2 seturi de bureti (piele si material sintetic), microfon detasabil, placa de sunet pe fir, fir lung.

Cand stau pe laptop/call-uri folosesc casti in-ear (casti stock ce vin la pachet cu telefonul), pentru ca ar fi ciudat sa apar cu ditai castile pe cap.

1 Like

pentru casti care intra in ureche, depinde foarte mult si de forma urechii…
de-a lungul anilor am avut tot felul de casti, dar pentru afara m-am oprit la jabra sport care vin pe ureche si rezista la vibratiile date de mers/alergare sau alte activitati sportive + ca se aud neasteptat de bine si de tare (toate celelalte imi cadeau din urechi in maxim 2 minute)

pentru home use, prefer casti over-head deoarece sunetul e mult mai bun fata de restul, trebuie doar sa le gasesti pe cele potrivite pentru tine (nici prea grele, nici prea stranse si in care nu iti transpira urechea)

Momentan am așa:

Bose QC 20 in-ear pentru la lucru. Nu sunt chiar dopuri care să-ți “violeze” urechea ba chiar sunt foarte comode. Active noise-cancelation e super bun. Singurul inconvenient e că trebuie să le mai încarci din când în când (o dată la 1-2 săptămâni) - eu le pun la încărcat zilnic că mi-e foarte comod. Foarte utile pe avion, poți dormi fără să mai fi deranjat de zgomotul de motor.

Înainte de ele am avut Bose QC 15, pe care le-am cedat prietenei între timp. Ca și la cele menționate mai sus, active noise cancelation e foarte bun. Le-am folosit in birou cam un an. Am renunțat la ele pentru că nu sunt chiar over-ear pentru mine. Îmi acopereau urechile mari cam la fix și deveneu enervante după câteva ore. Plus că transpiram foarte mult vara cu ele. Între timp au mai scos vreo 2 generații dintre care una cu Bluetooth. Utile pe avion, poți să folosești active noise cancelation fără să le conectezi la nici un device și fără cablu, dar nu prea poți dormi cu ele.

Acasă, unde nu am nevoie ce active noice cancelation folosesc de când mă știu niște Philips SPH2000. Mi se par cele mai comode căști din lume. Mari (acoperă bine urechea) și ușoare. Pot sta zile întregi cu ele pe cap fără să simt că le am. Foarte rezistente și incredibil de ieftine. Sunt foarte încântat și de cum sună. Din cauza lor am o grămadă de alte căști care zac nefolosite în sertar, inclusive căști gen Sennheiser sau Sony. Singurul lor inconvenient e că nu prea izolează deloc background și auzi foarte ușor ce se întâmplă afară, și ceilalți aud foarte ușor ce asculți tu dacă dai volumul puțin mai tare.

2 Likes

Eu folosesc momentan AIAIAI TMA-1 (de vreo 4 ani) si Sennheiser HD 25 II.
Pe cele din urma le-am cumparat recent pentru ca le-am gasit la jumatate de pret.

Ambele modele sunt aproape indestructibile. Singurele chestii de schimbat dupa cativa ani sunt buretii sau cablul, care se gasesc de cumparat separat pentru ambele modele.

Mie mi-au trebuit on-ear pentru ca le foloseam pentru mixat, unde aveam nevoie de izolare foarte buna. Insa, dupa cum spune si iamntz mai sus, pentru uz zilnic indelungat cea mai buna alegere ar fi over-the-ear.

Recomandarea mea ar fi succesorul lui TMA-1, AIAIAI TMA-2, varianta cu bureti over-the-ear. Au imbunatatit mult durabilitatea si modularitatea castilor, asa ca ar trebui sa va tina cel putin cat m-au tinut pe mine TMA-1. Se pot face si configuratii custom.

Daca ar fi sa cumpar acum, as merge pe configuratia celor de la Fnatic Gear, care mi se pare foarte buna ca pret. Nu numai ca pretul e putin mai mic decat varianta de pe site-ul oficial AIAIAI, dar primiti si 2 cabluri cu microfon si 2 seturi de bureti, on-ear si over-the-ear, fix chestiile care trebuiesc inlocuite dupa cativa ani.

Later edit:
Trebuia sa mentionez ca sunetul e excelent? O sa gasiti si in review-uri, insa ce vreau sa mentionez e ca au destul bass comparativ cu Sennheiser HD 25 (care au raspuns in frecventa liniar), insa nu exagerat de mult cum se mai spune despre Beats.

1 Like

Am uitat unele chestii, revin:

  • dacă lucrezi de acasă, s-ar putea să vrei niște căști fără noise cancelling, mai ales dacă ai nevastă, copii, pisică etc. E destul de probabil să vrei să auzi ce se întâmplă în jurul tău;
  • dintre dopurile care stau bine în ureche (i.e. nu cad dacă te miști puțin), cele mai potrivite mi se par cele sport…ish, de genul QC20, menționate de @Luxian mai sus.

Eu folosesc niste Sennheiser PC 350 SE. Calitatea sunetului este foarte buna, dar nu prea sunt multumit de volum si bass. Conditia a fost sa aiba si microfon pentru a le folosi in conferinte.

Le-am folosit cu Asus Xonar U7, dar nu pot spune ca am observat cine stie ce diferenta in volum si bass.

@iamntz Crezi ca un mini DAC ca cel recomandat de tine mai sus ar aduce un “improvement vizibil” fata de Asus Xonar U7?

Depinde foarte mult ce căști ai. La HD555 am avut nevoie doar de un amp de căști. Fără amp, sunetul era… fad, indiferent de sursă (mp3, flac). Inițial am avut o placă de sunet cu amp (un Asus) dar era foarte problematică, prin urmare am luat un amp extern și aia a fost. Cu amp-ul extern, dacă nu treceam de ~75% volum, se auzea totul foarte bine (dacă treceam de un anumit punct, amp-ul băga zgomot de fond puternic).

Când am luat ATH, se auzea zgomot de fond indiferent de volum, motiv pentru care am ales un DAC. De ce Fiio și nu altceva? Păi… m-a îndrumat un amic audiofil și mi-a zis că e ăsta e cel mai ieftin DAC bun (mă rog, cel mai bun raport preț/calitate). Următorul era ceva de la dragonfly, cu forma unui memory stick (dar era vreo 6-700 lei). Eu l-am luat pe ăsta de la avstore de black friday la 300 lei.

Chiar dacă nu am testat U7, până acum eu nu am avut parte de vreun produs bun Asus deci nu știu ce să-ți spun.


Avem legi ale comerțului electronic. Faci comandă, testezi o săptămână, nu-ți place, trimiți înapoi :slight_smile:

1 Like

Check the ohms - daca sunt peste 32 ohms => you might need an amp.

Un amp bun se aude oricum insa atentie pentru in-ear and co. este necesar un amp mic - aici de obicei cea mai ok combinatie este dac + amp in one package.

Pentru restul - depinde de pairing: unele casti merg ok cu unele amps altele nu.

Prin merg ok ma refer la sunet - de exemplu sennheiser hd600 au un sound signature dark deci ai nevoie de un amp spre bright/neutral zone - daca le combini cu un amp dark (ceva pe tubes) o sa ai un sunet murky.

3 Likes

Interesant, am verificat si castile mele (Sennheiser PC 350 SE) au 150 ohms. Dar si Asus Xonar U7, cu care le-am folosit, se pare ca poate pana la 150 ohms.

Cred ca le iau frumos in mana si fac o vizita la avstore sa le testez mai bine.

Salut,

Eu sunt adeptul castilor over ear pentru motivul care s-a mai spus, sunt cele mai comfortabile. In plus a fost necesar sa iau casti closed back ca sa nu deranjez colegii de birou(open space).

Am optat pentru Sony MDR-1A care sunt cele mai comfortabile casti pe care le-am folosit vreodata. Am testat si ATH-M50X dar buretele mi s-a parut cam tare. Am combinat castile astea cu un DAC si treaba merge ca pe roate. Cand imi pun castile pot sa dau la ce volum vreau ca nu deranjez colegii + nu aud nimic din exterior.

Foarte bune, recomand.

Eu folosesc 3 seturi în momentul de față:

  1. In ear, aka doape, cu telefon și pe la birou: Sennheiser CX5.00 Sunt ok, trebuie să asezi foarte bine în ureche că sa te bucuri de calitatea sunetului.
  2. Supra-aurale (pe ureche): Parrot Zik (v1), ocazional: bluetooth, touch controls pe casca dreptă, noise cancelation și calitate audio foarte bună, atat timp cât ai baterie. Dacă ramai fară, le poti conecta pe cablu însă se aud prost. Și asta e cea mai mare problemă a mea cu ele: o baterie ține cam 5-6 ore, în funcție de volum și setări iar Parrot deși vindea și baterii suplimentare nu vindea și un încarcator. Bateria e detașabilă dar nu se încarcă decat în căști, pe care nu le poti folosi cât sunt la încărcat. Stau bine pe cap, fară sa ma deranjeze presiunea pe ureche.
  3. Supra-aurale: Microsoft LX-3000, la PC-ul de acasă. Se conectează pe USB și se aud bine pentru pretul pe care îl au (sunt de 9 ori mai ieftine decat Zik-urile), confortul este bunicel, dar la un moment dat o să vrei sa le dai jos.

Circum-aurale (peste ureche), nu am încercat decat vreo săptămană niste Sennheiser HD555 deschise care au fost de departe cele mai confortabile căști pe care le-am încercat vreodată. Dar la birou nu era ok să ai căști deschise.

Câtiva ani buni am folosit mai mult perechi Panasonic RP-DJ600. Se aud foarte bine pentru prețul lor (erau cam 150 lei pe vremea aia), sunt tot supra-aurale și aici era buba, ca nu le suporți pe cap mai mult de 4h. De ce mai multe perechi? Pentru ca le foloseam și pe afară (inclusiv pe bicicletă) și le-am distrus într-un fel sau altul.

Pe wishlist este o pereche de ATH-M50x. Poate vine Moșu, nu știu. :smiley:

În altă ordine de idei, astazi mi-am dezgropat vechiul EMU 0202 și am facut un test comparativ cu placa de sunet on-board de la desktop (Asus SupremeFX audio - blah blah). Ma gandeam ca au mai progresat si placile de sunet onboard in ultimii 7 ani dar m-am inselat amarnic.

Dacă cineva se întrebă ce să cumpere, o inferfață audio USB sau un DAC, problema se poate reducere la un feature: ai nevoie de audio input sau monitorizare directă (când înregistrezi un instrument, de exemplu), atunci iei o interfață audio USB; dacă vrei doar să asculți muzică îți iei DAC. Ca preț sunt tot cam pe acolo, adică alea bune sunt scumpe oricum.

1 Like

Zilnic (sau aproape) folosesc doua perechi de casti: over the ear Sennheiser Momentum si in ear Powerbeats2 Wireless.

Sennheiser Momentum: calitatea constructiei este una exceptionala precum si sunetul. Sunt destul de confortabile in primele 3 ore dupa care devin, incet, incet, grele pe urechi. Din ce am citit eu nu prea recomanda nimeni un AMP pentru folosirea lor.

Powerbeats2 Wireless: le folosesc 99% din timp la sala. Sunt okish, nu impresioneaza. Din ce am citit Jaybird x2 sunt mult peste ele.

Nu prea au cum sa progreseze cand pui un circuit audio in mijlocul unui PCB full of noise and interference - chiar si variantele “decuplate” de placa de baza sunt garbage.

Guys (and ladies, off-topic: any ladies around?) poate este timpul sa renuntam la mitul cu ATH-urile, da, sunt ok - insa nothing spectacular si nici pe departe the golden standard at their price point.

Va recomand sa incercati si altceva.

Idei:

Ofc: listen first before buying :sunny:

2 Likes

Eu am spus doar ce am eu. Le-am ales în urma reviews citite pentru că în oraș nu prea sunt magazine unde aș putea să testez.

Să fi făcut comandă de alte căști doar pentru a le trimite înapoi nu era o opțiune, pentru că:

  1. aveam nevoie de căști. La momentul respectiv nu puteam folosi boxele, căștile vechi erau sparte, aveam nevoie de ceva.
  • le-am luat cu un discount bunicel (~150 lei)

Știi cum e, uneori e suficient să fie good enough :slight_smile:

Dar uite, îți promit că următoarele căști vor fi non ATH și că mă voi duce până în București să testez mai multe. Mulțumit? :smiley:

3 Likes