Căşti in-ear vs over-ear vs over-head

ATH nu sunt chiar niște outsideri în domeniul audio, iar M50 este un model reusit al lor. Nu știu dacă sunt cele mai bune dar sunt cea mai îndemână optiune (se găsesc pe piața din Romania, spre deosbire de alte modele/brand-uri). Cum zicea si @iamntz sunt good enough.
Din research-ul pe care l-am făcut alternativa la M50x ar fi un set Shure SE315, dar nu e comparatie tocmai corectă. Dacă ai și alte sugestii sunt numai urechi. :smiley: (pun intend).

2 Likes

Asta la prima aruncatura pe price bracket:

Indeed, sunt un fel de Beats in domeniul audio for realsies :slight_smile:

EDIT:

Putin context - sunt brandul care a facut o clona aprope identica la clasicul Technics SL-1200 (si ofc. it’s a piece of crap):

#stopbrandshaming :sweat_smile:

Steroplanet e un magazin dubios (nu vreau sa repet experiența pe care am avut-o la cumparea Zik-urilor). O sa ma uit dacă gasesc Grado în altă parte.
Fidelio sunt mișto, dar din altă ligă (1400 - 1600 lei la noi).
Beyerdynamic sunt interesante… de studiat, mai ales ca sunt la niște preturi decente.

Multumesc, @dakull!

Sunt ex-dvdplanet.ro I can vouch for them (jumatate din echipamente sunt de la ei luate restul de la avstore) - really nice people. You’re welcome :slight_smile:

2 Likes

Dacă e cineva interesat, mai sunt câteva ore în care M50x costă doar 630 lei.

Eu am trimis inapoi niste Sony over ear care desi se auzeau misto de tot, nu le puteam tine pe cap ca ma dureau urechile dupa 2 minute.

Voi ce părere aveți despre aceste căști - Sentien Audio — Your New Superpower. by Sentien — Kickstarter ?
Aș fi interesat să iau o pereche, sau chiar setul de 5 (family-pack), dacă mai găsesc oameni interesați.

Vad ca inca n-a adus nimeni in discutie Meze, o companie romaneasca din Baia Mare, destul de cunoscuta printre audiofilii din toata lumea. Produsele lor se pot achizitiona de la AVStore.

Eu am o pereche de Meze 99 Classics si le gasesc comode, insa nu le folosesc pentru perioade foarte lungi de auditii.

2 Likes

Am si eu aceeasi pereche.

Sunt confortabile si se aud bine mai ales pe rock. :slight_smile:
Si in call-uri :grin:

Plus ca ei zic, ca orice componenta poate fi schimbata.

Meze 99 am și eu de aproape un an.

Lucruri de bine:

  • Le folosesc cam tot timpul când stau la PC (10-12+ h/zi) fără să simt nevoia să „iau o pauză”
  • sunt foarte comode
  • izolează bine de tot zgomotul ambiental
  • se aud foarte bine (prin DAC), sunetul fiind foarte echilibrat. Nici prea multe înalte, nici prea mult bass.
  • modul de ajustare este mișto, potrivindu-se la orice dimensiune de scăfârlie dintr-o singură mișcare.

Una peste alta, cred că sunt un upgrade sănătos față de căștile anterioare și le recomand.

Sunt câteva lucruri care nu-mi plac totuși:

  • cablul intră în ambele cupe, lucru care încurcă decă ai nevoie să scoți căștile mai repede. Uneori le las pe gât iar operațiunea de a le da jos este inutil de complicată…
  • nu există o diferență între casca stângă vs dreaptă => este imposibil să deosebești pe întuneric care-i care. Eu am rezolvat cu … puțină sârmă legată în dreptul unei cupe și o simt la pipăit.
  • mi se pare că ambele cupe au căpătat un joc mai mare față de ce era inițial. Vedem în câțiva ani cum se prezintă :smiley:
  • Aș fi preferat ca banda superioară și pad-urile să fie din velur sau orice altceva ce nu este piele sintetică. Din experiența anterioară, astea se vor toci destul de repede

Side note: pentru că nu am boxe la PC de aproape doi ani, am luat astea, să… fie. Trebuie să spun că sunt mult peste așteptări.

1 Like

Cea mai mare problema la casti sunt microfonul pentru mine, mai nici o casca bluetooth nu are un microfon decent. Nici macar Bose sau Sony.

Trebuie sa improvizez ceva ca Louis Rossman daca imi iau ceva casti mai bune.

@Costi e prea mult marketing acolo, cauta un review unde chiar ii caute toate bubele, inclusiv il conecteaza pe android/iphone/mac. Pe mac sunt multe probleme cu bluetooth-ul cu unele device-uri. Iar legat de bone conduction, sunt bune pentru alergat, dar la birou e probabil sub o pereche de casti de 50 lei.

1 Like

Meze vin cu două cabluri:

  • unul de ~2m, cu jack de 3.5mm, „normal”
  • altul de ~1m, cu jack TRRS și cu microfon pe cablu, numai bune să le folosești la telefon sau laptop.

Dar pentru microfon eu prefer varianta SRP, deci am un microfon separat.

1 Like

Am avut o perioadă over head dar pentru că port ochelari și îmi apasă urechea pe brațul chelarului nu le pot purta mai mult de 2h fără durere. Acum folosesc niște căști in-ear primite la telefonul Samsung care mi se par f ok. Am încercat fără succes să fac să meargă microfonul la o pereche in-ear wireless, dar deocamdată m-am lăsat păgubaș. Greu cu căștile wireless pe Ubuntu.

Nu stiu care sunt castile over-head, eu auzind doar de in-ear, on-ear si over-ear, cele din urma fiind preferatele mele (probabil la astea le ziceti over-head).

Am avut vreo 2 ani AudioTechnica M40X, apoi am trecut la Sennheiser HD 4.40 BT WIRELESS si sunt super multumit de ele. Mi se par superioare lui M40X si sunt si bluetooth (autonomie enorma) + vin si cu cablu. Au si microfon si noise cancelling.
Din cate vad, nu se mai gasesc in stoc; probabil pentru ca a aparut HD450.

As vrea sa lei au pe astea

Am vazut ca au review-uri bune.

Eu am Bose SoundLink Around Ear Wireless Headphones de vreo 2 ani și sînt f mulțumit. Nu le folosesc chiar zi de zi, iar microfonul e decent.

La ce e bun un DAC, de curiozitate.

Eu l-am luat pentru că placa de sunet integrată de la placa de bază veche băga și zgomot de fond.

În plus, placa de sunet integrată nu avea destulă putere pentru căștile avute de mine.

3 Likes

La batut romani. :rofl:
image

5 Likes

Eu nu mai folosesc in-ear de cand mi-am stricat auzul cu ele (aveam de alea cu memory foam, care se mulau dupa forma urechii, creand un “univers paralel”, plus, ascult mult electro, dnb, chestii cu bas mare si puternic…).

Sunt ochelarist full-time, la lucru pentru meetinguri folosesc Jabra Evolve 75 MS, sunt exceptionale. Sunt wireless, au dongle dar merg si pe bluetooth direct daca vrei, au active noise cancelling pe microfon si si in casti (nu auzi din jur zgomote, dar nu aud nici aia cu care vorbesti tu). Le folosesc deja de aproape 3 ani, fara probleme. Daca stau toata ziua (8+ ore FARA pauza) cu ele pe urechi, da, ma dor, dar sunt rare ocaziile astea din fericire…

In rest, pe avion, calatorii, pe acasa asa de-am pixu’, am Bose QC 35 II, cu noise cancelling si astea, mie-mi plac maxim. *sa nu-mi sara va rog audiofilii in cap cu castile pe cablu :smiley:
Am avut casti pe cablu de-a lungul anilor, low-end, high-end, m-am saturat. Prefer sa renunt la un pic de calitate pentru mobilitate si wireless oricand.