Cat Costa un content writer astazi?

Mi-am amintit de articolul asta -> http://the-japan-news.com/news/article/0002826970

BTW: @voxspace A doua oara? Au fost 6 aterizari pe luna cu echipaj la bord. Si ne este si cat se poate de posibil sa o facem din nou daca s-ar justifica.

@noah, vorba vine, lumea stie fix de Neil Armstrong si atat, dar ai perfecta dreptate, greseala mea prin omisiune (ultima aselenizare in 1972 parca? Cam mult timp, suntem prea ocupati cu pisicile pe FB). Cu partea a doua nu sunt de acord, dar sa-ti fie gura aurita.

Puțin OT (eventual mutat în alt thread dar nu îmi dau seama cum): Se merită să scrii pentru reviste, în loc de blog personal? Care îs avantajele/dezavantajele?

1 Like

Foarte buna intrebarea, nu mi se pare chiar asa off-topic. Sunt de parere ca, pentru a putea oferi continut de calitate, este nevoie in primul rand de multa experienta hands-on, fie ca e vorba de programare, devops, sau mai stiu eu ce altceva. Pentru ca altfel se elaboreaza continut slab calitativ, care e si prost platit.

Asa cum @iamntz are un blog personal care ii aduce tractiune si ii consolideaza brandul personal, altii aleg sa scrie pe bani pentru site-uri gen sitepoint. Parerea mea este ca trebuie facute ambele, si aleasa proportia in functie de targetul din acea perioada.

Blog:

  • intarire branding personal
  • evidentierea faptului ca e one-man-show limiteaza dimensiunea proiectelor care intra in pipeline
  • vizibilitate limitata

Pt reviste:

  • vizibilitate crescuta
  • unele reviste platesc continutul elaborat pt ele
  • apartenenta la un grup de profesionisti

Eram curios ce trafic poate aduce TSM sau chiar și php architect.

Sau hai să întreb altfel, aduce mai mult trafic ca și Reddit/HN? Se mai merită dacă nu?

La dezavantaje as adăuga lipsa controlului asupra părții de prezentare. Gen, dacă vrei să ai codul colorat frumos, ghinion, nu se poate.

2 Likes

A, pai scopul nu e sa tragi trafic pe siteul tau. Mai degraba e atragerea de clienti care nu vor inca “un site”.

Păi dacă ai deja un blog, și ăla e brandul tău? Sigur se poate măsura ceva …

Sau care, pur si simplu, nu au dat de site-ul tau (inca).

Se poate. Dar depinde foarte mult de calitatea articolului, de persoanele care il citesc si, bineinteles, de site-ul/blog-ul tau.

Se pare ca si un ai poate face diferenta:

For a simple example, you might say “Give me the time in Paris.” Depending on how you parse that sentence, it could mean “Tell me what time it is in Paris” or it could mean “When I am in Paris, tell me what time it is.”

Si un articol mai detaliat:

Bun, intrebarea atunci se pune asa : Ai alege sa faci ce iti spune un “AI” (sa spunem directia corecta de mers a unei masini) daca de asta ar depinde viata ta?

Sau 2. Ai lasa un “AI” d-asta sa te opereze pe creier pentru ca iti spune Google ca a parsat totul si ca reteaua lui neurala ii permite sa faca cele mai bune alegeri?

Restul e doar hipsterism, sa-mi fie scuzate vorbele.

Am pus “AI” intre ghilimele pentru ca asta nu e un AI, e doar un parser. Parser avea si Turbo Pascal 1.0.

1 Like

la 1 raspunsul deja exista. vezi sistemele autonome instalate pe diverse masini(aka tesla, google).

Si daca viata ta depinde de acel AI, s-ar putea sa ia decizii mai bune decat tine, ex:

ai un preinfarct si esti in masina. trebuie sa ajungi in max 20 minute la spital. Ai 3 optiuni:

  1. conduci tu, presupunand ca inca poti, pe drumul pe care-l stii tu(sau ii dai masinii traseul si conduce ea)
  2. cauti pe GPS adresa spitalului, GPS-ul calculeaza ruta optima pentru el, conduce masina
  3. AI-ul are acces la o baza mult mai mare de informatie, si calculeaza ruta optima precum si GPS-ul, insa stie sa analizeze si alti factori(ora, zi, cum e traficul la acea ora/zi in general pe diverse segmente de drum, poate chiar sincronizarea semafoarelor, etc.) AI va putea intotdeauna sa proceseze o cantitate mai mare de informatii intr-un timp semnificativ mai mic decat ai putea tu.

Sigur, discutam de AI la nivel general, nu aplicatia X sau Y.

Acum, tu care din cele 3 optiuni le-ai alege?

2 Likes

Interesanta discutie, AI 3.0 cand apare ? sa-l pot descarca de pe filelist :smiley: :slight_smile:

Da evident ca as alege varianata 3, dar daca apare o eruptie solara si nimeni nu so gandit la varianata aceasta ? ideea este ca tot omul trebuie sa creeze exceptile si sa elimine cazurile exceptionale. Randamentul de perfectiune niciodata nu o sa fie de 100% si nici un sistem de AI nu va putea obtine la totul. Ideea este ca totul este limitat si la informatie si la diferite accese, la diferite resurse.