Cat de importante sunt skilurile de comunicat cu clientii in it?

BA aduna cerintele high level si cunoaste cum trebuie sa se comporte aplicatia din punct de vedere business. El discuta direct cu clientul si ii intelege cerintele. Scrie story in jira high level pe care devii le discuta. Arhitectu e implicat in sensu ca sa nu se apuce devii sa faca de capu lor tot felu de prostii. El intelege aplicatia per andamblu din punct de vedere tehnic si se pronunta high level daca ceva e fezabil de realizat

In caz ca dezvolti un story si te lovesti de un edge case care nu a fost discutat nu te apuci sa il bati la cap pe client, te duci frumos si intrebi BAu. Daca nu stie el, e responsabilitatea lui sa afle

Nu e in niciun caz normal ca un dev sa discute direct cu clientu decat in cazuri exceptionale sau de face freeancing de unu singur direct cu un client final. Stiu si eu de firme care incearca sa faca asta sa para ceva normal, ca mna un BA bun e inca un salariu de dev senior. Asta ca nu este PM, sau alte balarii precurtate de management, ca fac devii cu randu e tot cost cutting ascuns. Un PM calumea costa bani seriosi si nu poate sa fie inlocuit eficient de devi care, sa fim sinceri, nu-s cei mai buni la people skills si management

3 Likes

Comunicarea in orice profesie e esentiala. Aici ma refer la comunicarea in toate directiile, nu doar cu clientii ci si cu colegii de echipa, cu managerii, cu furnizori de servicii. Un om care nu comunica eficient, care se intinde, bate campii, e dezechilibrat sau agresiv in exprimare, nu o sa promoveze in cariera la fel de rapid (ba chiar risca sa fie ocolit pana si de colegi) ca unul care reuseste sa comunice intr-un mod constructiv, adaptat la nivelul interlocutorului, care intelege contextul in care se afla si reuseste sa exprime idei intr-un mod echilibrat,la subiect.

E gresit sa te concentrezi strict pe skill-uri tehnice in cariera si sa ignori aspectele de soft skills, deoarece in timp risti sa pierzi oportunitati si, in plus, sa ramai frustrat deoarece nici nu vei putea intelege de ce nu ai fost luat in calcul pentru o promovare sau pentru un proiect nou.

Esti la inceput de cariera, nu ai pierdut inca nimic si probabil asta e supriza principala pentru multi juniori care ies din facultate crezand ca in IT vor programa toata ziua.

2 Likes

promovarea se face schimband firma. Promovarile la aceasi firma se rezuma la mai multa treaba pe un pic mai multi bani.

Sa te axezi pe networking, pe langa invatat sa bagi cod calumea. E foarte important sa te imprietenesti cu cei care stiu ce fac si au la randul lor un network extins in industrie. Cele mai bune oportunitati o sa vina prin cei pe care ii cunosti, nu neaparat de pe linkedin

Eu am alta experienta si ma refer la promovare, nu la bani. De ce te-ar lua o firma care nu te cunoaste pe un rol nou in care nu ai experienta anterioara vs o firma la care ai lucrat, esti apreciat si ti se ofera o sansa de crestere?

ma refer la promovari de genu acuma esti mare senior, sef pe echipa si uite un 10% la salar impachetat de parca ce wow e