Cât de importante sunt studiile?

@iamntz, sa zicem ca esti junior, la inceput, ca doar de asta te gandesti sa faci o facultate si vrei sa lucrezi ca programator. Ca junior daca nu lucrezi intr-o echipa incepi cu stangul pentru ca iti vor functiona scripturile insa nu vei scrie un cod ok.

Intr-o firma ca junior incepi de pe la 4-500 de euro si in 3 ani ajungi cam la 900-1100 de euro (asta daca te misti din loc in loc ca sa cresti atat salarial cat si profesional).
Daca trebuie sa lucrezi si faci o facultate la ID in domeniu, costa cam 500 de euro / an * 3 ani = 1500 de euro ca sa fii licentiat si sa iei cei 16%.
Dupa cei 3 ani cand ai ajuns la aprox. 1000 de euro, cei 16% vor insemna 160 de euro / luna in plus la salariu. Astfel, iti vei scoate investitia cu facultatea in aprox. 10 luni de lucru ca middle licentiat in IT (cel mai probabil ca economist cu deprinderi in informatica).

Scenariul tau cred ca e valabil doar pentru un middle-senior care face freelancing ci nu lucreaza intr-o firma.

Da, facultatea nu e buna doar pentru cei 16%. Printre altele e buna si daca vrei sa pleci din tara iar angajatorul, ca in 90% din cazuri, cere acel “bachelor degree”.

1 Like

Există vreo facultate ID în domeniul IT?

Cibernetică, la ASE. Am fost eu o perioadă, când mi-a devenit clar că nu am de gând să o termin la zi. Apoi am abandonat și ID-ul :smiley:

1 Like

Pentru clarificare, ID = Invatamant la Distanta.

Suna extrem de cunoscut! :smiley:

1 Like

@iamntz, pe langa cele de la ASE, mai exista CIG (contabilitate si informatica de gestiune) la Hyperion si Mate-Info la Titu Maiorescu. Toate acestea sunt incadrate ca facand parte din domeniul IT.

1 Like

Cred ca am mai scris in alt topic, si anume: cei 16% scutire nu sunt pentru tine, ca angajat. Sunt pentru S.C. XYZ SRL care te-a angajat, ti-a facut contract de munca si ti l-a inregistrat.
Ba stiu chair o firma(mare, de outsourcing) care iti spune verde-n fata treaba asta.

Sa faci o facultate in IT doar pentru scutire de impozit mi se pare ca si cum te-ai insura doar pentru ca fata are zestre.

4 Likes

Eu știu o firmă la fel de mare care plătește angajații pe CIM cu salariu minim pe economie + PFA cu normă de venit, dar negociază salariile nete și se ocupă ei de plata tuturor dărilor de pe PFA. =)) Amuzant, ce să zic…

PS: Și e vorba de o firmă d-asta pe care o tot vedem prin presa de specialitate, capital românesc, sute de angajați.

3 Likes

Pai si cand vorbim de situatii din astea mai are rost sa discutam de terminarea unei faculati in domeniul IT doar de dragul unei scutiri de impozit? Ce scutire au respectivii la putin peste 1000 ron brut pe CIM?

1 Like

@tacheshun, in Orange de exemplu daca lucrezi ca programator sau intr-un deparatament ce presteaza servicii tehnice catre grup fiind inca student, atunci cand termini facultatea, cei 16% iti revin tie. In alte corporatii stiu ca negociezi o marire atunci cand ai si acea scutire de impozit cu tine. Daca ai noroc de o firma care tie nu-ti da nimic din acea scutire, simte-te dator sa pleci! Sunt o gramada care au nevoie de programatori si care le-ar da acel impozit lor sub forma de marire :smiley:

Bravo Orange, ce sa zic…De aia nu e bine sa generalizam. Pe de alta parte raman la ideea ca nu e bine sa faci o facultate doar pentru o scutire de impozit.

Asta e facultatea e cu dus si intors.

Am sa reiau cateva linii dintr-un post precedent.

Eu m-am angajat in anul intai de facultate (Automatica si calculatoare, Poli, Timisoara). Stiam deja ceva programare din liceu, de pe la concursuri. La primul job am invatat ce inseamna sa lucrezi organizat, etc. Pe vremea respectiva - acum aproape 15 ani - consideram ca experienta e mult mai importanta decat studiile in sine. Dupa ce am terminat facultatea am jurat ca nu mai calc in mediul academic. Doi ani mai tarziu am facut si un master (din prostie, intamplarea e chiar amuzanta: patronul firmei la care lucram pe atunci - care a dat faliment de mult - mi-a promis o “bursa” daca fac master). Toate astea in paralel cu lucrul (deci, experienta profesionala se acumula).

Stiu ca in Romania nu se pune foarte mare pret pe studii - in special de catre patronii de firme care cauta studenti pe care sa ii plateasca cu mai putini bani.

De cinci ani sunt plecat din Romania. Am descoperit in acest timp cat de importante sunt de fapt studiile. Strainii pun foarte mult pret pe studii. Si pe experienta, sa nu ma intelegeti gresit. Si va dau doua exemple: pe cand lucram la IBM (ceva sub-sub-subcontractor, alta poveste amuzanta) - in SUA, la angajarea la IBM situatia statea astfel: daca aveai un master tehnic (MSc - master of science), cu experienta profesionala 0, salariul tau de incadrare era mai mare ca al unui angajat cu 5 ani experienta. Exemplul doi: exista extrem de multe organizatii mari (Google, Amazon, etc) pentru care un master sau un doctorat inseamna foarte mult.

Sfaturile mele sunt urmatoarele:

  • daca poti face o faculte si un master, fa-le. Nu te ghida dupa exemple de genul Bill Gates sau Larry Ellison - astea sunt doar exceptiile care intaresc regula.
  • daca faci o facultate sau un master, incearca sa acumulezi cat mai multa informatie. Sunt momente in care imi pare rau ca nu am participat la toate cursurile din facultate (datorita job-ului) pentru ca gaurile au fost greu de acoperit mai tarziu.

Hai ca am scris prea mult si incep sa devin un fel de Burvi… Prietenii stiu de ce. :wink:

6 Likes

Probabil in afara se pune mai mare pret pe studii pentru ca acolo se fac mai serios. Or tu daca vii la mine sa te angajez cu Spiru Haret sau Romano - Americana, nu doar ca nu dau 2 bani pe diploma aia, dar incep sa ma intreb pentru ce rahat ai pierdut banii si ceva timp 3-4 ani de zile. Incep sa-mi pun intrebari despre discernamantul tau.

Sunt si la noi cateva facultati prin care nu poti trece chiar ca gasca prin apa, ceva ceva se prinde de tine, dar sunt putine.

4 Likes

Da, cand zic “sa faci o facultate sau un master” nu ma refer la cele facute la fabricile de diplome la care se poate intra fara bacalaureat. Categoric nu!

1 Like

Confirm si eu partea cu studiile.
Sunt foarte bine vazuti oamenii cu studii, mai ales doctorate, indiferent de domeniu.

ba da, se poate si mult peste 3000.

este nevoie de experienta in a programa php la nivel enterprise, dar garantez ca exista unde

Sunt, totuși, cazuri excepționale acele posturi. Și sunt 99% sigur că oricum nu e vorba doar de scris cod PHP, gen programator în sensul clasic (ori poate ceva team leader pe foarte mulți oameni?).

Cu carte de muncă și 2000 e greuț să ai…

Nu m-a întrebat nimeni niciodată de studii…

@noah

Ca angajat e greu să ajungi la 2k-3k euro ca programator, cumva ține și de auto-reglarea de pe piață (plus taxes & shit). Ca ”freelancer” e un calcul simplu, x/ora * 160. Te asigur că se ajunge la sume mult mai mari, mai ales dacă duci/facturezi peste 160 ore pe lună.

1 Like

Am intalnit firme care discutau despre salariu brut la angajare. Salariu net al angajatului depindea de studiile lui. 16% era in plus in buzunarul lui daca era eligibil pentru deductia impozitului.

2 Likes

Abordarea este preluata din tarile un pic mai din vest. Acolo totul se masoara in “cat cheltuie firma cu angajatul X”, acesta avand responsabilitatea sa isi calculeze singur salariul net. Negocierile se poarta doar pe sumele brite, iar fiecare stie care ii sunt facilitatile fiscale pe care le poate folosi in avantajul sau. De asemenea, toate cifrele pe care le vedem vehiculate pe net sau la TV sunt brute, nu nete asa cum cred multi din concetatenii nostri.

Offtopic: atunci cand piciul meu va creste mai mare, imi propun sa militez activ pentru ca cei mici sa primeasca o educatie financiara in scoala, sa stie ca viitorul lor este cu adevarat in mainile lor, si ca trebuie sa fie mereu la zi cu aceste mici chichite financiare ca sa si-l controleze cu adevarat. Nu e nevoie sa fim toti antreprenori, dar e important sa fim educati dpdv fiscal, sau macar sa stim ce sa cautam.

6 Likes