Cât poate câștiga un programator autodidact?

Ineficient? Exemplul cu vue era doar pentru ca vazusem pe mvpfactory un job post. Daca reusesti sa inveti Vue, inveti destule incat sa poti face o trecere lina catre React, Angular, Svelte etc. in caz ca ai nevoie.
Aici e un alt job pentru react.
Astea cred ca sunt cele mai prost platite de acolo.
Gasesti probabil zeci / sute de genul asta pe toptal (poate ne confirma cineva de pe aici care lucreaza pe toptal).
Pana si pe upwork ajungi sa faci banii astia cu o baza de clienti.

Duci in deriva lucrurile cu exemple care nu au relevanta. D’aia iti ziceam ca eu cunosc persoane care au facut milioane de dolari din produse web based (si nu iti inchipui ca sunt cine stie ce programatori), dar alea sunt extremele, printre cele mai fericite cazuri.

5000 pe luna pt un programator nu face parte din extreme.

Si tu ai venit tot cu ‘exemple’ (doar ca anonime, spre deosebire de mine) irelevante. Dar te faci ca nu pricepi.

Din partea mea poti sa-l cunosti si pe Ghita mafiotul, ce relevanta are ala pentru subiectul discutat? Ala a dat tunuri masive la buget cu ITul, inseamna ca orice licean cu ceva curs de fraierit poate face acelasi lucru?

Chiar mii, nu, ZECI de mii. Terminăm cu presupunerile? Înțelegi că exemplele tale sunt excepțiile? Ăia care fac 10.000/lună au constant venitul ăsta? I.e. fac 120k/an? An de an?

Nu ne spui și ce cărți citești tu?

2 Likes

Pai n-ai observat? Carti despre limbaje, framework-uri, cam ca sapatorul de santuri care citeste despre lopata.

Fratele meu facea $15,000 pe luna ca angajat. Am un prieten care a facut 100,000 pe an pe upwork lucrand intr-un ritm lejer (calatorind prin toata Europa). Eu am lucrat o perioada de cativa ani pentru o firma din afara care imi dadea aprox $8,000 pe luna si nu faceam chestii extraordinare.
Mai am si alte exemple, dar n-are rost sa dau nume, important e ca le stiu.

@anon31094663 Ai un stil foarte “din topor”, foarte “manelistic” de a face comparatii. Daca ti se pare mult pentru ca esti platit prost si nu vrei sa intelegi, atunci asta e…

Ultimele 3 carti citite:

  • Mastering TypeScript 3 de la packt
  • Programming TypeScript de la oreilly
  • React native in action de la manning
  • inainte de astea imi vin in minte unele de anul trecut despre GraphQL: una scrisa chiar de John Resig (ala care a facut jQuery).

Am zeci (poate o suta de carti cumparate) de la packt, manning, oreilly si apress. Din astea probabil citesc o cincime.

E frustrant sa se plateasca asa bine cunostintele despre “lopetile” mele?

Man, cred că tu nu înțelegi o treabă: nu a spus nimeni că sunt sume mari per se. Ci sunt sume prea mari pentru a le pune în aceeași propoziție cu „ritm lejer”, „oricine poate” șamd. Tu și cunoscuții tăi faceți câte 10k/lună? Kudos! Dar hai să nu vindem castraveți grădinarilor.

Majoritatea (celor de aici, de pe forum) lucrăm în domeniu, avem o idee despre remunerația din zona noastră de experiență și volumul de muncă și/sau responsabilitate necesare raportat la zona geografică.

2 Likes

Ionut, ar fi util sa facem un topic despre cum poti ajunge sa faci asta. Si ar fi mult mai benefic pentru fiecare decat sa ne certam si sa ne jignim.

Lucruri de discutat:

  • care sunt retelele care platesc cei mai multi bani
  • care sunt cunostintele care se platesc bine; cum acumulezi aceste cunostinte
  • cum poti face bani din produse web (teme, designuri, aplicatii etc)
  • cum sa iti formezi o baza de client; cum sa ii gasesti pe diverse canale

Eu sunt sigur ca pe forumul asta sunt (sau au fost) persoane care fac foarte multi bani (eu nici nu ma aflu printre ele) si care ar putea impartasi idei pe subiectele astea.

Programarea nu este doar despre bani, insa fiecare dintre noi merita sa fie platit la adevarata valoare. In momentul in care lucrezi remote, conteaza mai putin pozitionarea ta geografica atata timp cat poti sa duci treaba la bun sfarsit.

1 Like

Mersi ca mi-ai confirmat banuiala :slight_smile:

Stii de ce nu sunt invidios pe Becali?

Si ca sa iti mai arat din cartile din categoria “general” citite - https://www.dropbox.com/s/8qmqb6nvmshx4lc/Screenshot%202019-11-29%2013.02.59.png?dl=0 :smiley:

Sunt sigur ca ai lecturat cu sete ‘The Art of Computer Programming’ :slight_smile:

fratele tau este redguard ? :troll:

1 Like

Hehe. Aia (si multe altele) e o carte foarte innacesibila. Am inceput sa o citesc dupa liceu, cand inca aveam proaspete cunostintele de matematica. Nu am terminat-o si nici nu am de gand. Din lista aia de carti am citit doar o parte, dar m-a luat putin valul si nu stiu de ce am incercat sa ma validez ca si cum era o rusine ca am invatat TypeScript, GraphQL si react native.

Citesc carti foarte specializate in general, pentru ca de astea am nevoie. Astea sunt tehnologii pe care le folosesc zi de zi.

@anon31094663 Daca esti multumit cu ce faci si cu cat esti platit, foarte bine.

De unde 100 000 de euro pe an pe Upwork ca acolo bate vantul.

Mi-am pus rate-ul la $60 pe ora, nu am mai primit o invitatie de ani de zile. Nu ca invitatiile pe care le primeam erau pe programare.

3 Likes

Asta-i o idee buna de topic. Cu siguranta util multora.

Stiu ca prietenul ala (designer) a facut in felul urmator: si-a format o baza de clienti cu care a avut o colaborare buna acolo, iar apoi a lucrat cu ei invidual la un rate mai mare, fara sa treaca prin upwork. El are rate de $55 pe upwork, altfel are un rate mai mare.

E o carte foarte accesibila, dar e buna mai degraba pentru referinte decat pentru ‘lectura’.
Uite inca una: https://en.wikipedia.org/wiki/Numerical_Recipes Exista ceva varianta mai veche, in C, free pe net: http://www.nrbook.com/a/bookcpdf.html Sau varianta pentru fortran, pentru amatori.

StackOverflow zice asa:
Salariu mediu BRUT anual pt un fullstack developer cu 5 ani experienta SI facultate

Londra, Paris, Berlin: ~$65.000
San Francisco: ~$145.000

Deci sumele vehiculate sunt foarte rezonabile
Nu vad de ce nu ai putea lucra remote pe $100.000/an BRUT

In alta ordine de idei :sunglasses: nu caut nimic, doar ma laud



1 Like

Intervin pe lângă subiect, dacă cineva are bunăvoința de a-mi explica o nelămurire, îi mulțumesc anticipat: am tot văzut menționat Upwork ca o sursă de contractare pentru liber profesioniști, ce le generează unora $100k/an, iar pe alt forum am citit și de $100/oră (nedovedit). Am consumat 86 de credite pentru a aplica la diferite tipuri de anunțuri (fără succes). Cu toate acestea, eu nu am întâlnit un singur angajator real care să fie dispus să ofere acele sume. Și nu doar atât, dar calitatea e de-a dreptul jalnică—de la engleza de baltă, la lipsa totală de profesionalism și implicare chiar și din partea occidentalilor. Înainte de a-mi deschide contul, eram de părere că Upwork și Fiverr sunt platforme de evitat, datorită motivelor enunțate mai sus. Nu mi-am schimbat opinia. Cred că Upwork e o mizerie și nu merită timpul investit, sau există vreun secret pe care eu nu-l cunosc? Mi-e greu să cred că cineva chiar găsește proiecte competente acolo.

6 Likes

Ai uitat ca e vorba de cineva fara facultate si se vehiculeaza o experienta formidabila de 2-3 ani.
Adica nu ce zici tu.

Pai zici ca daca te prezinti la Londra, Paris sau Berlin ti-o iei cu 65000 (adica niste orase foarte scumpe, printre altele), dar o sa iei de la acelasi angajator, remote, 100000. Ce glumet esti. Angajatorii se arunca la indienii din Romania nu ca sa le dea mai mult decat localnicilor.