Cat reserch faceti intr-o singura luna?

Eu am sincer zile cand vizitez zeci de pagini web in cautarea a ceea ce caut pe moment,
asa ca sunt curios voi personal cate pagini de internet vizitati intr-o luna pentru a gasi ceva legat de ce va trebuie pe moment?
Gen nu stiu, ceva legat php, un framework, un cms, un bugg etc…

1 Like

Tinand cont ca sunt la facultate si uneori lucrez la side-projects, as zice ca am zile in care pierd o zile intregi sa gasesc ceva… si timpul de research creste exponential, in functie de cat de multe informatii imi sunt necesare…

1 Like

O medie, un numar de pagini vizitate imi poti da te rog, pe mine asta ma intereseaza sa stiu sincer…

1 Like

Dacă vrei să știi exact, ai putea folosi Paymo Plus. Face tracking la titlul ferestrei active. S-ar putea să rămâi surprins să vezi cât timp petreci de fapt căutând ceva :smile:

Research per se nu prea fac, dar încerc să mă țin la curent cu ce se întâmplă în web dev, indiferent dacă folosesc sau nu (e.g. react sau polymer nu am folosit dar am văzut câteva prezentări/citit articole; dacă nu pe de-a întregul, cel puțin pe sărite/în diagonală).

Ca timp… petrec o medie de 30 min/zi citind articole despre webdev.

3 Likes

Atât de mult încât nu pot ține pasul cu tot ceea ce mi-aș dori să citesc, dar nu apuc să citesc decât frânturi:

3 Likes

Flavius, ce-i chestia aia? Ce aplicatie? Arata tentant…

firefox, ctrl+shift+e?

Multumesc!

(Acum intrebarea ar fi de ce n-are Chrome asa ceva…)

O alta intrebare legata de acest topic ar fi cat de eficient este research-ul pe care il faceti… adica bun, 30 minute/zi, dar cand ai o problema pe care nu stii s-o rezolvi si apelezi la Za Internet, cam cat timp iti ia sa gasesti solutia?

Depinde de problema, dar “problemele” mici de folosire a unui anumit tool dureaza 2-20 minute.

E imperativ sa stii terminologia, ca sa stii ce sa cauti. Multe “ajutoare” de pe internet sunt pur si simplu gresite.

Alte research-uri dureaza 2-3 zile, sau chiar cateva sprinturi (intregul proiect e un ditamai research-ul). Astea sunt acele genuri de proiecte care aduc plus valoare masiva, dar sunt si mai riscante si mai volatile (se pot schimba, pentru a oferi rezultate mai bune).

3 Likes

cam 30-50 search-uri pe zi

2 Likes

Daca fac un director de link-uri cu scopul a colecta ceva link uri utile pentru cei care fac reserch, in ideea " Ai gasit un link util, un articol, un post pe forum despre ceva anume", adauga-l in directorul nostru v-ar atrage sa adaugati link?
Ma gandesc sa ii fac urmatoarele functionalitati : Instant Search By Title and taggs, un sistem de etichete care sa se modifice dinamic in functie de numarul link uri ce au tagg-ul respectiv…

1 Like

Adică un fel de delicious?

1 Like

Da,ceva asemanator doar ca va exista filtul de cautare si sistemul dinamic de tagguri + ca va fi dedicat domeniului It.

1 Like

Cred ca vorbesti despre ceva de genul: https://alan-turing.zeef.com/alan.richmond

Nu prea poti sa existi ca developer daca nu faci research … cam non-stop :slight_smile:

4 Likes

Eu unul citesc comentariile pe HN si sar din tagenta in tangenta pana adorm - asta imi reaminteste sa instalez f.lux pe iOS, poate dorm si eu mai decent.

Legat de research, depinde, in unele luni se rezuma la cateva key points (e.g. ce CFLAGS make Ruby faster), in altele la cateva carti citite si implementari (e.g. how to graph into db or how to db into a graph db).

Ce nu-mi place este ca imi lipseste disciplina i.e. sar din tangenta in tangenta, bine in final nu este un lucru rau. De exemplu la CFLAGS am ajuns dupa ce mi-am batut capul cu arhitectura Skylake.

In final cred ca sunt doua variante:

  • fun research i.e. go nuts, who cares
  • work-related research - keep your focus on

Ca tools folosesc pinterest ca orice persoana normala < /joke>

Legat de partea ca a fi up-to-date nu cred ca intra la categoria research decat intr-o definitie foarte vaga.

1 Like

Ăsta e unul din acele momente în care îmi pare rău că nu pot da mai mult de un singur :+1: :smiley:

Foarte, foarte, foarte mișto tool-ul!

1 Like

Este ce vreau sa fac,buna sugestie!
Mersi fain.

2 Likes