Cate monitoare folositi ?

(cosmos) #1

Cate monitoare are rig-ul vostru de programare ? :smiley:
La serviciu eu folosesc 2 monitoare de 24 inch fiecare. Acasa am unul singur tot de 24 de inch.

(cosmos) #2

Numarul optim de monitoare este posibil sa fie diferit de la programator la programator :slight_smile:

(István F.) #3

Eu prefer monitoarele de 22 inch (textul e mai ascutit), in rest cat mai multe. Am 2 si acasa si la munca.

(cosmos) #4

@isti37 nice ! :sun_with_face:

Legat de acest topic, am gasit pe Quora urmatoarele raspunsuri:

1. How many monitors should a programmer have to be more productive?
  2. Why do programmers use multiple screens ?

Mi se pare greu de urmarit mai mult de 2-3 monitoare. Te pierzi prin ele.
Cred ca este si un timp de obisnuire. Cel putin pentru mine. :smiley:

Mai conteaza si cum sunt asezate pe birou.

(Bogdan Ciubotariu) #5

Monitor 1. Editorul de cod
Monitor 2. Fereastra de preview / test / emulator / ceva asemănător
Monitor 3. Email / Documentație / Trello / ceva asemănător

Contează destul de mult și layout-ul, că nu e obligatoriu să le ai pe toate unul lângă altul.

Apropo, ar fi interesant să facem un thread cu poze ale “workbench-urilor”. :smiley:

Thread workbench pics
(Alex Beleul) #6

2 x Dell 25" U2515H 2560 x 1440 - șmecherie la cutie :grinning:

(Tudor Fratila) #7

2 monitoare pe PC + un Mac
Cand lucrez mai mult pe Mac si am nevoie de spatiu extind Mac-ul pe unul din monitoare.

As vrea sa trec la un singur monitor dar de 43 inch 4K, care e practic echivalent cu 4 monitoare HD

(cosmos) #8

Vazusem la emag unul curbat 4k. nu cred ca avea 43 de inch, dar mi-a placut cum se vede. Cred ca de la o anumita dimensiune a diagonalei devine obositor pt ochi.

(Ionuț Staicu) #9

Eu am 2x24", format 16:10 (1920x1200). Am încercat cu trei monitoare, dar este prea obositor, atât pentru ochi cât și pentru că trebuie să mișc constant capul stânga-dreapta :smiley:

Ahem…

Joel Spolsky spunea într-un intervieu că varianta optimă este să ai două monitoare, dar unul să fie pus vertical. Problema cea mai mare este însă că diferența între rezoluțiile verticale poate fi foarte enervantă, oricât de mică ar fi, iar un monitor cu 1920px înălțime, de ex, e destul de greu de găsit :slight_smile:

(cosmos) #10

Un al “treilea monitor” a fost si display-ul de la laptop. Stai sa vezi cum era sa te uiti la cele 3, cel al laptop-ului fiind mai jos.

Offtopic: Precis costa cat un rinichi :smiley:

(Adrian) #11

Ma gandeam sa mai adaug un monitor, la setup-ul meu probabil ca ar merge inca unul rotit pe verticala (pot vedea mai mult cod asa).

Acum sunt cu un singur monitor de 27’’, dar ma intreb de ce sa folosesti mai multe monitoare cand poti sa iei unul mai mare ca sa ai o suprafata de lucru mai mare. Exemplu: https://www.pcgarage.ro/monitoare-led/dell/p4317q-43-inch-4k-8ms-black-silver/

A incercat cineva sa foloseasca un mamut de-asta? Sunt curios cum e, una e sa il vezi in poze sau filme si alta e sa il ai pe birou…

(Ionuț Staicu) #12

Nu am fost niciodată pus în fața unui asemenea monitor, dar presupun că există următoarea problemă: în set-up-ul meu, cu două monitoare, le pot pune în unghi.

Problema este oarecum rezolvată și de monitoarele curbate, dar la unul de genul ăla? Mai greu.

Deci cred că ține de efortul necesar în a-l folosi.

(Adrian) #13

Are panel IPS, ar trebui sa se vada ok. Monitorul meu curent e plasat intr-o parte a biroului si din cauza asta orientat cu un unghi alfa. Nu cred ca m-ar deranja nici daca l-as intoarce sa fie paralel cu marginea biroului… Ar fi cam aceeasi treaba cu un al doilea monitor plasat vertical, plus problema cu orientarea, care nu e chiar atat de grava, plus bucata ‘in plus’ de deasupra: http://displaywars.com/43-inch-16x9-vs-27-inch-16x9

Asta ma nelinisteste cel mai tare, sa nu ajung cu dureri de gat ca ma tot uit in tavan… o sa mai analizez problema ceva timp si poate ma decid sa iau asa ceva.

(Adrian Stanculescu) #14

Eu as fi avut nevoie de 3.
Dupa cum se vede nu-mi ajunge spatiu si pentru ide.

(Ionuț Staicu) #15

Oricât de IPS este, tot este deranjant să te uiți dintr-o parte. Sau mă rog, mie mi se pare deranjant…

@adrian.stanculescu: s-au inventat slack, mailuri etc, nu e nevoie de walkie talkie pentru a face cod review… :smiley:

(Adrian Stanculescu) #16

Offtopic: streamul de voce, text din walkie talkie trecea prin pc via retea.

(Adrian) #17

Unghiul alfa de care vorbeam nu e chiar asa de mare. Deloc deranjant la IPS. Problema principala mi se pare inaltimea. O sa fac niste masuratori pe baza dimensiunilor date si mai vad.

(Cosmin Cristea) #18

Si eu folosesc 2 :slight_smile:

Un lg de 32" (4k)
Un benq de 27" (1440)

sunt mai mari decat par in poza! initial, monitorul de 27" a fost pus vertical … dar aveam probleme in a citi partea de sus ( lol )

(cosmos) #19

Tare :smiley:

Eu mi-am luat un monitor ultrawide, dar de la lg. Inainte aveam un Benq de 24”
Este IPS

(Cosmin Cristea) #20

Mi se par cat de cat ok Onscreen controls de la LG ( multiple layout selector ). Most of the time works fine, cateodata se intampla sa nu se mai opreasca din “snap”