Cate monitoare folositi ?

Eu folosesc 2 monitoare Dell U2414H pe Paper Mode, ceva gen night shift de la IPhone cu low blue light care sunt foarte ok. I-am convins si pe cei de la firma unde am lucrat si au luat modelul ala pentru toti.

Un coleg de la fostul loc de munca are un acel monitor. Am avut si eu tot 2 monitorare Dell.
Unul mai vechi, dar care se putea roti si unul mai nou

Si am vazut. Mi-am luat pana la urma un Philips ‘Moment’ de 42.5 inch, HDR. Panel MVA in loc de IPS, cu avantaje si dezavantaje. E super! https://arstechnica.com/gadgets/2018/04/philips-launches-a-43-inch-hdr-monitor-that-reaches-1000-nits-of-brightness/

1 Like

+1 pentru Dell-ul asta. am si eu 2 bucati la birou si pot sa confirm ca sunt foarte ok, in special conectate cu display port in loc de hdmi

1 Like

Eu le am daisy chained si doar un displayport direct la laptop.

Am schimbat vechiul meu Benq cu acest monitor

A durat cam o zi sa ma obisnuiesc cu rapordul 21:9 si panoul IPS. Culorile au o vibranta mai mare si monitorul este mai luminos.

As vrea sa folosesc si vechiul monitor, dar trebuie sa caut un splitter sau ceva de genul. Am o iesire hdmi la laptop.

1 Like

Al laptopului se numara? :grin:

3 Likes

Yup !
se pune la socotela. :smiley:

naspa este insa daca ai ecranul laptop-ului sub cele 2 monitoare,

E mai mult de control, nu-l folosesc ca pe celelalte.
Totusi nici cand lucrez doar pe un monitor + laptop nu am probleme, important e sa fie aliniate din setari cum trebuie.

Superba ideea si cum arata. Mi-ai dat o idee ca tot nu stiam cum sa imi aranjez spatiul de lucru.
On Topic, eu folosesc laptop-ul si inca un monitor de 21.5". In viitorul apropiat mai apare un monitor de 21.5"

Detin un monitor Dell u2412m si intentionez sa-mi mai cumpar inca un monitor pentru a inlocui ecranul laptopului. Inca nu m-am hotarat daca sa cumpar un Dell P2418D cu rezolutie nativa 2560x1440 sau un Dell U2415h cu rezolutie nativa 1980x1200 cum am acum pe modelul U2412m. Credeti ca este foarte deranjant sau obositor sa aiba rezolutiile diferite cand sunt folosite unul langa altul?

A experimentat cineva? Sau varianta 24" cu 27"?

Eu intentionez sa experimentez un setup asemanator. Acasa mai am un monitor de 24’’ alaturi de unul de 25’’, dar ultrawide.

La serviciu am avut 2 monitoare de 24’’ fiecare. Pe unul din monitoare a trebui sa il inalt putin, cat sa fie la nivel cu al doilea.

Am 3 monitoare de 23 de inchi, 16:9, toate 1080. Ocupă foarte mult spațiu orizontal, mă doare capul că mereu îl rotesc stânga-dreapta.

Ar fi mai eficient să am monitoare mai mici? Poate ar trebui să măresc unghiul pentru monitoarele laterale. Momentan sunt cam la 10-20 de grade față de cel frontal. Poate ar trebui să le pun la 45 de grade ambele.

1 Like

sau pui unul vertical si 2 unul peste altul, cam asa: I=

2 Likes

De cativa ani am aceeasi abordare: un singur monitor. Daca sunt la birou, am laptopul inchis pe birou si conectat la monitor extern, am avut grija sa imi iau unul de rezolutie apropiata cu cea a Mac-ului, ca sa incapa multe pe el. Nu suport rezolutiile de genul 1080, am nevoie de o multitudine de pixeli, lucrez cu rezolutia cea mai mare de pe MacBookPro 15". Cate un virtual desktop pentru fiecare din:

  1. IDE + browser de lucru (Chrome) sau Insomnia (free) daca lucrez la un API
  2. browser de navigat lucruri outside work (Safari) + eventuale ferestre de Finder; pe acest desktop fac facturile, diagramele de arhihtectura, si ce alte docs mai produc
  3. muzica
  4. communications (Skype, Slack, messages, email)

Pentru ordonarea ferestrelor pe monitor folosesc Magnet (free), si niciodata nu am mai multe ferestre de 2 pe un desktop.

E cel mai productiv mod de pana acum pt mine. Cititi si aici raspunsul lui Ryan Flores, are multe linkuri care indica scaderea productivitatii odata cu cresterea numarului de monitoare.

7 Likes

Scaderea productivitatii cu mai mult de 3 monitoare, ceea ce e plauzibil.

Eu folosesc doar 2 (1080), si am momente in care simt nevoia unui al treilea monitor (exemplu: unul pentru aplicatie, unul pentru insomnia/scripturi python/dependente externe, unul pentru loguri)

2 Likes

Cat de bune ar fi monitoarele ultrawide pt development ?

Adica ma gandesc ca incap mai multe ferestre (ide, documentatie etc) si nici nu sunt asa de inghesuite

Sunt si mai bune daca sunt si ultra-tall :slight_smile: Ideea e ca incape mai mult text pe verticala fara sa tot faci scroll, ceea ce e destul de bine pentru development.

@remus, eu as merge pe seria U. Vezi si aici din experienta mea personala cu seria P.

La seria U m-am hotarat si eu, modelul U2415. Multumesc.