Caut Mouse, voi ce folositi?

@kleampa:

  1. Rotița e cu steps (face țâc țâc țâc tactil) sau smooth scroll?
  2. Îi faci și tu o poză în mână? De departe problema mea principală e că nu găsesc mouse wireless suficient de mare (și la preț decent).
  3. Cum se comportă pe suprafețe non-standard? Ceva lucios, canapea, etc?

Da, rotita e cu steps
Merge si pe canapea/suprafete lucioase
Ca marime, eu il consider din categoria “grea/mare”.


3 Likes

@kleampa Mulțumesc!

Recomand Sharkoon Drakonia. Ieftin, bun, comod, programabil:

http://www.sharkoon.com/?q=en/content/drakonia

Și eu am un kit wireless Logitech (Mk35 parcă îi zice). E din acela cu receptorul USB extrem de mic, perfect pentru a fi ținut mereu în laptop. Îl am de vreo 3-4 ani și nu țin minte să îi fi schimbat nici măcar bateriile.

cred ca ti le schimba cineva cand nu esti atent. n-au cum sa tina atat.

3 Likes

si eu am un Logitech de 1,5 ani si bateria arata 50%

Atat timp cat nu folosesti acumulatori “inteligenti”, acel 50% e doar o estimare cu scop informativ (cred ca softul de la Logitech iti si zice asta). Eu la meu Anywhere MX (care nu are un senzor/laser deloc ecomic) scot cam 1 an si jumatate din 2 baterii Duracell.

păi de exemplu la tastatură mea am bateriile de vreo 3 ani.

Mi-am luat recent Logitech MX Master si imi place foarte mult.

2 Likes

pe linux cum se comportă?

Nu stiu, l-am folosit pe Mac si Windows.

Pfai, ce fel arată mouse-ul ăla. Se vede calitatea lucrăturii în fiecare linie și îmbinare. De unde l-ai luat? Nu îl găsesc pe nicăieri în .ro.

Direct de pe site-ul Logitech. Daca esti inregistrat ca platitor de TVA in UE iti scoate TVA-ul din pretul de vanzare.

Am dat cam 86 euro pe el.

1 Like

Eu m-am învățat minte cu Logitech. Am avut doi șobolani, amândoi wireless, amândoi scumpi (MX Revolution și Performance MX). Amândoi au început să facă fițe după vreo jumătate de an: pierdeau semnalul pentru o fracțiune de secundă, sărea cursorul de nu puteam trage o linie dreaptă, nu puteam trage un icon dintr-un colț al monitorului în celălalt colț șamd. Bonus: făceau asta într-un mod foarte aleator, treceau și două săptămâni între manifestări (dar când începeau manifestările mă țineau cel puțin o zi).

I-am donat pe amândoi: unul l-am dat nevestii la grădiniță, unde nu era deranjată de aceste probleme, celălalt l-am dat în familie, cuiva care tot așa, nu e foarte deranjat de aceste probleme.

Ce îmi plăcea foarte mult era modul în care se simțea în palmă (neegalat de nici un alt mouse; mă gândeam la un moment dat să scot componentele logitech și să pun electronica de la un a4tech în el :smiling_imp:) și modul de free scroll: peste 2-3-5 „hopuri” la scroll într-un interval scurt și se transformă într-un scroll smooth. (se vede aici această funcționalitate).

http://www.amazon.co.uk/Logitech-Master-Wireless-Mouse-Windows/dp/B00ULNAOMA/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1431503972&sr=8-1&keywords=Logitech+MX+Master

1 Like

aia e, ca si noi am avut mausi logitech pe la munca si toti s-au stricat. :frowning: altfel is foarte aratosi.

1 Like

Singurul logitech pe care l-am mai avut in trecut m-a tinut 5 ani fara nicio problema.

@neamtua sa-l stăpânești sănătos. Am citit niște review-uri foarte bune despre evoluția uni mouse care multi ziceau că nu mai poate fi îmbunătățit.

@iamntz problemele descrise de tine s-ar putea sa fie cauzate și de alte echipamente. Eu am avut o problemă cu un mouse pentru ca receiverul statea pe un cablu neecranat și din când in când se comporta eratic.

In alta ordine de idei, eu m-am împăcat foarte bine cu toți soarecii de la Logitech.
Acum am al doilea Logitech Anywhere MX (la primul a cam cedat un microswitch după 3 ani, la designeri cedează mai repede că ei dau mai multe click-uri). L-am luat de la Emag la Black Friday (btw, și acum e redus cu 30%, tot la Emag).
Acasă tocmai mi-am luat Logitech G502 (30% reducere la PC Garage cu cod discuount) care îmi place foarte mult. (Vechiul Roccat Kone nu se împaca prea bine cu pad-ul care l-am primit cadoul de Crăciun).

1 Like

Tot ce-i probabil, dar având în vedere că alți mauși wireless au funcționat bine și că problemele înșirate mai sus au fost reproduse în trei medii complet diferite (dintre care două fără wifi sau alte device-uri wireless) mă face să cred doar că Logitech face mauși proști (cel puțin pentru mine) :smiley:

Și nu eram singurul cu probleme… În fine, am deturnat topicul omului :blush:

Bun.

Am comandat Mx Master (zilele astea e cu reducere la Altex, http://www.altex.ro/mouse-laser-wireless-logitech-mx-master-1600dpi-bluetooth-smart-negru) Daca e vreo problema ma duc peste @neamtua sa-mi dea banii pe el.

3 Likes