Caut profesor pentru meditații programare

Imi dau lacrimile de bucurie cand citesc un asemenea raspuns de bun simt. :blush: :clap:
Insa dupa cum am spus mai sus si eu apelez la Google

La o citire in diagonala, par cat de cat utile. Plus ca ai si un tabel cu complexitatile. Nu trebuie memorat, dar o sa te ajute (kinda), mai ales cand ai date numeroase. Si nici sa le stii pe derost. Ele oricum sunt implementate prin bibiliotecile standard din limbaje si sunt destul de eficiente. Dar este bine sa stii ce-i un set, un map si cand este cel mai bine sa le folosesti.
GitHub - trekhleb/javascript-algorithms: 📝 Algorithms and data structures implemented in JavaScript with explanations and links to further readings

Structurile de date si ce algoritmi vei folosi le alegi si in funcite de dimensiunea datelor. Ai 10 useri, 1000, 10000.

In gegeral pe freecodecamp sunt lucruri bune :slight_smile:

Dupa ce mai avanseszi cu ele, pito sa rezolvi probleme de pe https://leetcode.com/ si vezi cum te descurci. Nu sunt neaparat cele mai practice, dar o sa iti antreneze mintea plus ca mai nimeresti pe la viitoare interviuri.
Ceva mai practic, ar fi o simpla aplicatie CRUD (aici intervine si baza de date), sau sa consumi un api (in js si sa afisezi pe o pagina web)

Si mai pracitc si mult mai util, este treaba asta.

Si sa iti faci un cont pe Github unde pui acolo ce lucrezi.

5 Likes