Caut programator f bun si designer capabili sa creeze un joc PC de tipul Minecraft, Red Alert etc

Salutare,
Sunt în căutarea unui programator si a unui designer f buni in domeniul jocurilor PC, creativi, potriviti pt lucrul în echipa, buni cunoscatori ai limbii romane si ai limbii engleze. E necesar sa aiba o experienta relevanta. Rog mesaj privat.
Multumesc.

$100 - $150/oră și e plin de candidați. Vulkan, OpenGL, DirectX 12?

4 Likes

Nu voi colabora cu nimeni la plata cu ora, ci pe proiect. In cat timp se poate realiza oare?

Păi Minecraft a fost lansat publicului în Mai 2009 și a ieșit din BETA pe 18 Noiembrie 2011. Deci a durat 3 - 4 ani (incluzând timpul dinaintea primei lansări - probabil a început dezvoltarea prin 2008 dacă nu chiar 2007).

3 Likes

Cred că toată lumea așteaptă ceva mai multe detalii. Poți să ne spui mai concret despre ce este vorba?

Cred ca exemplele de jocuri date nu sunt elocvente, dar astea-s jocurile pe care le stiu… Putem discuta si despre alte jocuri, dar cel mai mult as vrea sa vad realizarile doritorilor, pt a-mi da seama daca se preteaza la ce vreau eu - un joc de strategie/creativitate cu finalitate educationala, nu divertisment.
Nu insistati pt mai multe detalii!

Chiar asa de greu este sa scrii detalii concrete

Ma incadrez ?

Da insist !
Ca vreau sa vad si eu despre ce este vorba.

Detaliaza tu ce stii sa faci! Pot sa vad un joculet ceva facut de tine?

N-avem !

Nu mi-o lua in nume de rau. Dar nu cred ca este greu sa descrii mai exact ce vrei sa faci. Nu sunt singurul care ti-a zis sa dai mai multe detalii

Cred că toată lumea așteaptă ceva mai multe detalii. Poți să ne spui mai concret despre ce este vorba ?

Eu am zis ce aveam de zis !

Atunci despre ce vorbim? N-am intrat aici sa pierd vremea!
Bucuresti este orasul.

Eu unul promit ca nu o sa insist.

8 Likes

well… cu siguranță, nici posibilii candidați nu sunt aici ca să piardă vremea.
Deci cu cât dai mai multe informații concrete despre ce cauți, cu atât vei putea găsi candidați potriviți și vei pierde mai puțin timp dând detalii, ulterior, fiecăruia în parte.

Offtopic: altfel, prin felul în care ai interacționat până acum în această postare, e posibil să fi alungat câțiva oameni care poate s-ar fi potrivit proiectului.
Nu de alta, dar nimeni nu-și dorește un partener de colaborare dificil.

1 Like

Ce a devenit si domeniul recrutarii in ziua de astazi

am vazut acum ceva timp cele mai horror job postere :slight_smile:
pe unul l-am si postat aici !

Nimeni nu-si posteaza proiectele in detaliu pe internet. Prefer sa am o discutie cu fiecare in parte. Cu siguranta i-am alungat pe cei care nu au cu ce se lauda!

Pe ei si pe posibilii candidati :slight_smile:

PS: Sa nu fie un proiect de licenta sau disertatie. Am vazut ca se mai practica acest lucru

EDIT: Cineva a dat click pe link-ul de dotnet/core, intotdeauna ma bucura cand pot sa ajut si sa dau si eu ceva inapoi comunitatii

3 Likes

sau mai bine zis tot ce este aici :smiley:

1 Like

in nici un caz!

E ceva nou pt mine. Multumesc pt linkuri! Deocamdata stiu doar ce vreau sa obtin (produsul final) si caut sa ma dumiresc ce presupune ca resurse umane, financiare, informationale…

Să faci un joc pe calculator înseamnă mult timp și destul de mulți bani. De la $100.000 în sus. GTA 5 a fost 137 milioane de dolari.

Ca și resurse umane înseamnă cel puțin un programator și un grafician. Dar îți dai seama că nu vei ajunge prea departe cu 2 oameni plătiți amândoi chiar și cu 2000 de euro.

În plus, depinzând de platforma aleasă, acel programator va trebui să știe un API grafic (OpenGL, Vulkan, DirectX) și un pic de matematică (partea de geometrie, ecuația unei drepte, distanțe, rotații, translații, operații cu matrici). Cel mai abordabil e Javascript -> canvas.

Oricum, să faci un joc înseamnă, per ansamblu, more than you seem to handle.

5 Likes