Caut programator pentru o platformă de genul FACEIT

Am nevoie de un om ce imi poate face o platforma gen cum ii ( faceit ) pentru a putea face competitii pe propriul site ( 5vs5 , 1vs1 ) doar pentru CS:GO si daca se poate un anticheat. Totul este contra-cost.

Doar atât? =))))

2 Likes

ne poti spune ce buget si deadline ai pt. acest proiect?

1 Like

Ce ii asa amuzant?
Am zis cine poate.

Tu imi spui un pret pentru munca ta si eu iti ofer banii. Bugetul meu ii destul de mare.

fair.
faceit have 138 employees
faceit revenue ~ 16 milions

tech that they use:

Backend:

  • JAVA and Go for most of the services

  • Erlang (chat services)

  • C#, Ruby & Node.js (limited and/or legacy)

  • C++ for some plugins here and there

We have a few other languages here and there, where they make sense for specific things (i.e. data analytics etc.)

DB:

  • really depends, but mostly Mongo & a bit of MySQL for core services

  • BigQuery and a few other DB services where needed for specific services / systems

  • Redis for caching and a few high volume services (i.e. rankings)

Frontend:

  • Angular & React (moving to React) for the webapp, using electron for the client

  • C++ for the AC

hourly rate: 100 euro ( viata este scumpa in germania, plus taxele…)
20.000 hours * 100 euro = 2.000.000 euro

this is fair?

7 Likes

Ceva de genu : https://fastcup.net/

Nu am nevoie sa fie leit faceit. Nu dau 2.000.000 euro pentru o platforma :))

1 Like

atunci va trebui sa spui exact cerintele :slight_smile:

2 Likes

Cu cât ești mai generic în specificații, cu atât mai generice vor fi cotațiile de timp și costuri.

Specificațiile tale sunt doar cu un pas mai sus de un anunț de genul „am nevoie de o platformă, cât mă costă?”

4 Likes

Eu te inteleg , dar eu am zis pe scurt ce as vrea sa fac.
Cine ar putea sa ma ajute ( contra-cost ) ii ofer detaliile in privat. Nu pot sa scriu tot aici.

Păi cine te oprește? Loc pe server este, oamenii sunt dispusi să citească, poate chiar să ajute. Crezi că îți va fura cineva ideea?

Apoi: nu trebuie să scrii tot, dar nici dintr-o frază nu te poți aștepta să găsești pe cineva :slight_smile:

Pe lângă problema de estimare mai este una: programatorii nu își pot evalua skill-ul raportându-se la ce ai tu nevoie. Eu unul nu știu ce este faceit, e prima dată când aud de serviciul ăla. Prin urmare, n-am nici cea mai mică idee ce ar trebui să facă, deci, nu știu dacă am skill-urile necesare pentru a construi ceva de genul.

4 Likes

Deci pur si simplu doresc un site unde utilizatorii sa se conecteze cu steamul pentru jocul cs:go si acolo sa poata juca 5vs5 , 1vs1 pe niste servere de 128tick puse la dispozitie de mine.
Si tot pe acel site sa fie statistici de la meciuri , top jucatori si o sectiune cu eventuri create de admini.

1. website

  • registration
  • stats
  • admin area
  • login
  • search

2. backend

  • db
  • game servers
  • stream servers
  • chat servers

estimare:
1.500.000 euro. si nu este o gluma. este foarte complicate ce vrei tu. daca vrei ceva care sa faca bani.

„Cine poate” e de fapt niște firme cu sute de angajați. Tu n-ai nici cea mai vagă idee ce presupune un sistem făcut bine cap-coadă precum cel pe care-l vrei tu.

1 Like

Cred ca anunturile acestea ar trebui sa sune cam asa:

Am o idee de proiect, caut un consultant la 45 - 75 euro pe ora cu care sa vorbesc 2 - 4 ore despre ce idee am si sa ma informeze de lucrurile necesare, etapele si numarul de oameni pentru a-l pune in miscare.

10 Likes

Si eventual varsta persoanei care posteaza.

2 Likes

Ăsta e bugetul pe tot proiectul.

Să ne confirme cam ce bănuim.

Acest subiect a fost închis automat după 30 de zile de la primul răspuns. Nu mai sunt permise răspunsuri noi.