Ce ai alege intre MacOS si Windows?

Salut… De curand vreau sa-mi cumpar un nou laptop.Am lucrat toata viata pe Windows si putin pe Linux.“Problema” e ca in toate tutorialele pe care le-am urmarit, am observat ca majoritatea folosesc MacOS. Ma gandesc ca ar fi o idee buna sa incerc un alt sistem de operare.Voi ce sistem de operare mi-ati recomanda?

Mersi mult!

Cât de deschis ești la nou/schimbare? Cât de ușor îți depășești zona de confort?

1 Like

Sunt foarte deschis la nou/schimbare. Imi place sa invat, sa descopar lucruri noi :smile:

2 Likes

Mac OS X vine cu aplicatii specifice gen Final Cut Pro, Sketch, XCode si multe altele.
Singurul motiv bun pentru un macbook este daca faci aplicatii iOS.

In rest Windows 10 este mai ok la toate capitolele. In acelasi buget cu un macbook pro gasesti racheta spatiala cu Windows 10. (si poti instala si Hackintosh daca nu te intereseaza sa dezvolti pe iOS)

Păi… în cazul ăsta… încearcă o tastatură a unui mac nou, vezi dacă ți se pare OK; dacă da, ia-ți :slight_smile:

@isti37: am mai zis undeva, atunci când cumperi un mac, cumperi nu doar sistemul de operare ci toată experiența: hardware, stabilitate etc.

Chiar te provoc să găsești în același buget cu un MBP (~10-12.000 lei) un laptop cel puțin la fel de bun și la calitatea construcției, atenția la detaliu, autonomie, ecran, tastatură și touchpad.

Eu la emag găsesc doar cinci laptopuri ce au specs asemănătoare cu un MBP, fără a putea compara tastatura, touchpad-ul etc.

6 Likes

Tu vrei să renunţi la OS-ul (Windows) pe care l-ai folosit toată viaţa din cauză că Mac OS e folosit de cei care fac tutoriale video. Te-ai gândit că acele persoane folosesc Mac OS de la început şi că asta înseamnă obişnuinţă şi “comfort” zone pentru ei?!

Eu de exemplu folosesc Linux, dar nu ţi-aş recomanda să-l foloseşti dacă tu te simţi confortabil cu Windows. Dacă foloseşti Mac OS nu devii instant un programator bun. Pe scurt: nu văd rostul unei investiţii de genu, dar dacă te face fericit - just go for it, dude! :smiley:

2 Likes

Treci pe Mac, OS X.

Nu am cunoscut niciun utilizator de OS X care sa recomande Windows. Majoritatea care recomanda Windows de aici, nu sunt si probabil nu au fost utilizatori de Mac mai mult de 1 an.

Fara sa exagerez, dau restart la laptop doar la update-urile care au nevoie de restart. Nu am reinstalat niciodata OS X-ul, numai update-urile le-am instalat.

Nu contest ca sunt si exceptii, persoane care s-au lovit de probleme, nimic nu este perfect. Daca-ti permiti, se merita “riscul”.

4 Likes

Ceea ce ai dat exemplu aici este irelevant. De 39 de luni nu am mai dat nici eu restart/shutdown la windows decât la update-urile care o cereau iar în rest dau sleep. Printre astea s-au numărat și update-urile de la 8 la 8.1 iar mai apoi la 10.

Știu că sunt fix 39 de luni pentru că atunci mi-am schimbat SSD-ul, care avea 36 de luni garanție iar acum, după 39 a crăpat subit. Să nu-mi spui că asta nu se întâmplă pe Mac pentru că-s destul de sigur că Mac-urile nu-s pudrate cu mătreață de zâne sau corn pisat de inorog care să le facă magice și infailibile! :grin: Toate sistemele au probleme ocazionale de hardware…

5 Likes

@Mentalismus sunt constient de faptul ca Mac OS nu ma face un programator mai bun. Nu am incercat Mac OS niciodata si nu vreau sa fiu ca o oaie ce a pascut doar pe un deal. Cine stie poate Mac OS ma va ajuta sa devin mai productiv, sa devin un programator mai bun. Nu cred ca majoritatea developerilor folosesc Mac OS de la inceput si se simt ‘comfortabili’. Sunt sigur ca in momentul in care si-au ales un laptop s-au gandit la ce sistem de operare e cel mai potrivit pentru ei. In principiu voiam sa aflu daca as face o greseala sa trec de la Windows la MacOS si care ar fi acelea. Multumesc pentru raspuns.

@navaru am sa incerc Mac OS. Clar ca Mac-urile nu sunt perfecte, insa as dori sa vad ce ofera fata de concurenta.

Multumesc mult pentru raspunsuri.

si eu am avut, pana in 2009, atitudinea strugurilor acri; cand la job am putut sa aleg hardwareul, am mers pe solutia mac (veneam dupa ani de linux) din acelasi motiv ca si @GabrielIonut, de curiozitate si dorinta de a le fi incercat pe toate; de atunci n-am avut nevoie de altceva, e o solutie completa care imi permite sa-mi fac treaba inainte de toate

Si eu lucrez pe macOS si sunt foarte multumit, deja sunt la al 2-lea laptop. Si Windows e un sistem de operare bun, diferenta majora e ca la mine avea tendinta sa ceara reinstall dupa cativa ani. Fiecare programel pe care nu-l mai foloseai lasa in urma gunoi prin registri si probabil si prin alte locuri si era aproape imposibil sa faci o curatenie completa, facand sistemul de operare din ce in ce mai lent.

E aici mult de discutat despre modul in care sunt gestionate aplicatiile, permisiuni, securitate, iar faptul ca macOS are la baza Unix e un mare avantaj. De asemenea, probabil 90% din servere folosesc si ele sisteme de operare derivate tot din Unix, ceea ce din nou un avantaj cel putin pentru un developer web.

Initial am fost foarte impresionat de hardware-ul Apple (fix chestiile de care ai mai auzit - touchpad, baterie, ecran, tastatura - in ordinea importantei pentru mine). Probabil ca acum sunt mai multe variante si pentru Windows.

Mai tarziu am descoperit ca terminalul e foarte bun, mi-a placut cum se face backup/restore, mi-a placut integrarea cu iPhone si nici nu am avut bataie de cap cu instalat de drivere (in afara de cel pentru mouse, daca ai mouse ceva mai sofisticat sunt sanse sa ai ceva probleme cu DPI-ul si accelearatia si o sa ai nevoie sa cumperi SteerMouse sau USB Overdrive).

Cateva sfaturi daca te-ai hotarat sa iti cumperi:

  1. Daca vrei SH nu-l cauta pe cel mai ieftin si incearca sa fie minim late 2013 - early 2014, cu retina display, preferabil de la un magazin/service care-ti ofera si cateva luni de garantie.
  2. Primele 2 saptamani nu te astepta sa fii cel mai productiv, mai ales daca vii de pe Windows.
  3. Pregateste-te sa dai vreo 20-50$ pe programe gen Transmit, HyperDock, SteerMouse.
  4. Nu te astepta sa poti juca cine stie ce jocuri pe el. Ai sa poti juca Dota2, LoL, Counter Strike si o gramada de indie-uri, insa jocurile mari tot pe Windows se fac.
2 Likes

Încă n-a avut nimeni atitudinea aia în nici unul din răspunsurile date… :slight_smile:

Eu, de exemplu, le-am încercat pe toate. Primul sistem de operare pe care l-am instalat cu mânuța mea a fost Free BSD, al doilea Open Suse și abia apoi Windows, iar în ultimii ani am interacționat destul și cu Mac-uri. Că tot ziceam că mi-a murit SSD-ul: săptămâna asta am folosit Kubuntu instalat pe un stick de memorie și sunt ok.
Nici un OS nu m-a împiedicat să-mi fac treaba, dar cel mai bine m-am simțit pe Windows, în special de la 8 încoace. E perfect? Nici pe departe! Aș prefera un hibrid între Linux și Windows, dar așa ceva nu există.
Că nu-mi place Mac OS nu-i un secret, dar aia nu pentru că strugurii sunt acri, ci pentru că interacțiunea cu el mi-a lăsat un gust amar. :tongue:

Ah, cât despre expresia soluție completă pe care o tot aud despre Mac… Același lucru poate fi spus și despre un PC cu Linux sau Windows. Și pe Windows am o consolă în care pot rula fără probleme python, ruby, node, php, ș.a.m.d. Și pe Windows am aproximativ aceleași editoare de text, foto, video, aceleași browsere, etc. Pentru mine și Windows este o soluție completă. :slight_smile:

De aceea, sfatul meu e să folosească fiecare ce-i place și să încetăm să susținem că X sau W e mai complet sau mai magic ca restul. :thumbsup:

3 Likes

Caz recent.

Un prieten pe care l-am ‘ghidat’ in dev, a trecut dupa 2 ani de insistente pe un Mac. Desi are un PC cu care este extraordinar de obisnuit (avand evident deja workflowul lui) de 2 saptamani, pentru dev – s-a mutat la Windows doar pentru o chestie simpla pe care n-a stiut (la rapid) s-o faca pe Mac. Si anume sa face niste small edits la o imagine in Photoshop (pe mac, exista pixelmator - care-i mai putin bloated decat PS – bun pentru basic stuff);

Ce zice acum ? Exact ce am zis eu la 1 luna dupa Mac. Cum naiba am rezistat pe Windows atata amar de timp ?

Pentru development mie mi se pare platforma perfecta. Uneltele pentru Mac parca sunt facute la fel ca Macurile. Sunt elegante, frumos ‘desenate’ si gandite sa fi productiv. Nici nu-mi pot imagina Macu’ fara iTerm, sau fara fishshell (early adopter aici!!);

In schimb, daca faci doar dev la modul cowboy – cred ca un Windows este suficient cu un Sublime pe el. Acum aparent or sa aduca si bash (bwahahaha, am ras) in Windows si asta s-ar putea sa mai taie din bubele pe care Windows le arunca inspre programatorii de zi cu zi.

Am deviat si tot n-am zis tot. Din punctul unuia care a facut dev si pe windows si pe linux si pe mac (si momentan inca fac pe mac) sfatul meu este sa treci pe Mac. Learning curveu’ e un pic abrupt – cel putin in primele 30 de zile – dar apoi ? Totul o sa fie senzational.

Daca ai nevoie de niste hints gen (cum sa) dupa ce ai trecut pe mac, sunt sigur ca toti de pe aici o sa te ajutam :slight_smile:

2 Likes

Încă un superlativ… Chiar ai pretenția că recomandarea ta este una obiectivă atâta timp cât folosești numai superlative și hiperbole pentru a descrie un OS despre care apar constant știri cu probleme de wi-fi, baterie, random freezes, dificultăți cu update-uri, aplicații ce nu mai merg după update, etc. Sună de parcă vorbesc despre Windows, nu? Ei bine, nu, vorbesc despre probleme existente în OSX Yosemite, El Capitan, Sierra…

Hai să lăsăm balivernele și să încercăm să fim un pic mai obiectivi. Dacă vrei să fii de folos, enumeră punctual ce-ți place și ce nu sau ce poți face pe un Mac și nu se poate pe un PC. Și treci peste gradienții frumos desenați și bine gândiți pentru că pe ăia îi știe toată lumea și, la urma urmei, chiar dacă tu ești fan al stilului rococo, altuia s-ar putea să-i placă mai mult barocul!

1 Like

4 Likes

Postul tau e inflamator si fara motiv. Motiv pentru care o sa aleg sa-l ignor. Personal, pana m-am hotarat ca (sa fim in trend) macOS este platforma perfecta, am trecut prin toate. Am folosit linux cand instalarea de softuri inca se facea manual (pe majoritatea platformelor) si am facut development pe orice platforma la care te poti tu gandi (inclusiv rpi); Sistemul de operare al celor de la Apple, de fapt este un Debian – asta in cazul in care nu stiai – deci este un linux. Care are deasupra o interfata si niste modificari frumoase (a se citi GUI, gen KDE, GNOME si ce forkuri mai sunt) si care odata invatate iti simplifica foarte mult din munca de zi cu zi.

Evident, orice sistem de operare are inspiratie din altele. Nu zic, ca Apple a inventat apa calda. Zic doar ca a perfectionat modalitatea de livrare a ei. Pentru ca n-ar fi frumos pe Windows sa poti sa-ti pui tu singur niste cronjoburi cu 2 linii de cod, care-ti consuma exact 1 minut? (te rog, nu-mi aduce aminte de scheduled tasks);

Nu trage concluzia ca sunt vreun fan apple. Telefonul meu este un Nexus si pe langa un macbook pro am si un HACKINTOSH. Din motive evidente.

Repet, platforma in sine isi face exact toti banii.

Sunt de acord, ca linux din multe puncte de vedere este poate in multe situatii peste macOS, dar la partea cu interfata n-au reusit inca sa asigure un evident pericol asupra Windows. Si nici n-or s-o faca curand.

Din punctul meu de vedere lucrurile stau asa:

Daca preferi sa-ti misti mouseul toata ziua si sa navighezi prin sute de meniuri si dialoage care sa te intrebe odata la 2 pasi daca … esti sigur ca…, atunci alege Windows.
Daca preferi sa-ti faci munca stiind exact ceea ce faci si ai nevoie de un terminal (pentru oameni, ca putty sau terminalul din distributiile linux par a fi doar pentru urmatoarea categorie de oameni) si de niste unelte pe care le gasesti si …mai jos, dar care sa-ti simplifice munca…atunci alege un macOS (ca-i device, sau hackintosh – your choice);
Daca esti tipul care prefera sa-si configureze pana in ‘maduva oaselor’ sistemul de operare si hardwareul tau nu face fata, sau nu are nevoie de chesti ‘flu flu’ atunci poti linistit sa…alegi Linux.

Fiecare platforma are avantajele si atuurile ei si intotdeauna parerile or sa fie impartite. La fel ca si masinile, la fel ca si muzica…la fel ca si femeile.

In final, totul tine de obisnuinta si gust. Orice sistem nou aduce cu el noutati in adaptarea cu el. Tot ce am scris este, va fi si va ramane exact parerea mea proprie si personala, bazata pe experientele mele si atat.

2 Likes

Cât doarme tizul, îți răspund eu :smiley:

De fapt este un BSD.


ORICINE - chiar dacă nu a folosit vreodată windows - îți poate spune ce se va întâmpla în linia asta: începe de la ora 9AM, se repetă zilnic:

SchTasks /Create /SC DAILY /TN “My Task” /TR “C:\RunMe.bat” /ST 09:00

Crezi că poți spune același lucru despre măritul cronjob?

*/15 * * * * runme.sh

Să nu mai spun că în linux trebuie să execuți întâi crontab -e, adaugi linia de mai sus, salvezi. În windows este doar o linie.


Să înțeleg că pe macos funcționează prin puterea minții? Hai să-ți dau un exemplu simplu: copy/paste al unui path din explorer/finder în cmd/terminal.

În Windows: alt+d, ctrl+c, ctrl+v.

În măritul și foarte productivul macos: eu nu mi-am dat seama cum se face fără maus sau fără Automator.


Eu înțeleg, (încă) e la modă să înjuri windows (windoza/wingăoz/window$/etc), dar hai să înjurăm chestii concrete. Cum ar fi că încă nu poți face un rahat de merge folders în osx. Sau că nu poți face cut file. Sau că nu poți scoate accelerația mausului. etc.

5 Likes

Wow… R3.14 daca ai folosit Raspbian are la baza Debian, daca ai pus alta imagine, are la baza alt sistem (poate Windows 10… poate linux…)
Dar acum sunt curios ce intelegi tu prin a face development pe o platforma, eu inteleg asa: instalez IDE-ul, instalez VirtualBox (cu Vagrant sau Docker), instalez git si eventual mai instalez librarii de care am nevoie pt debug in IDE. Dupa imi fac o masina virtuala si acolo rulez codul la care lucrez. Deci practic OS-ul host-ului este independent de cel al guest-ului. Si fac mount la fisiere, de obicei am linux-linux si folosesc sshfs (ceea ce mac nu prea stie bine), iar pt Windows foloseam Network Map si Samba.
Acum in cazul tau cu rpi, nu vad cum poti face development (cum am descris mai sus), decat poate ai instalat python sau node si ai scris niste scripturi… cu Vim?

@iamntz te-a lamurit cu Debian, poate confunzi cu Darwin, dar oricum este BSD - Unix.

Intra pe forumul de la Ubuntu si vezi ce zic cei care il folosesc de mult timp despre Unity si o sa intelegi ca linuxul in general are alta piata si acum incearca sa se extinda la utilizatorii de Windows/Mac.

Well, la putty nu stiu, dar cred ca se poate configura cumva, iar pt terminal in functie de distributie poti modifica fisierele ~/.bashrc ~/.bash_profile

Vorbim de 2016, nu 2000… Poti sa instalezi Ubuntu Desktop direct de pe site-ul lor folosind USB. Dupa install deja poti sa te dai pe net, sa downloadezi torrente, sa te uiti la filme. Are drivere ok pt hardware-ul tau nou sau vechi, dar aici e posibil sa trebuiasca sa configurezi chestii, daca este prea nou. Majoritatea programelor le instalezi cu apt, fara sa configurezi mare lucru.

Hackintosh este cea mai proasta idee, poate doar daca vrei sa vezi cum este macos si dupa sa-ti iei un mac. MacOS este bun pt ca au foarte putine variante de hardware si au sistemul imbunatatit pentru ele.

1 Like

Why not both? La mine e simplu:

  • Windows: Steam et al + Foobar2000 for all my “audiophile” needs
  • macOS for iterm2(3), brew and the classic *nix stuff without the headaches of Linux window managers
  • on both I can run Linux virtualized or via docker stuff

Imi place cum va certati aiurea de vreo cinci zile or something. **peace**

6 Likes

Dacă vrei să te și joci calumea e clar Windows, dacă faci doar programare și editare Mac-ul e foarte ok cu excepția răcirii.

Dar nu zic că e un return on investment bun, un laptop la 3000 lei are tot ce îți trebuie dacă vrei să faci doar programare/design. Mac-ul la 10000 lei e cam greu de justificat dar știu că poți lua unul aproape la jumătate de preț că doar suntem români și atunci deja începe să merite banii.

Diferențe semnificative intre OS-uri nu sunt, nu folosesc Putty de 10 ani ci ConEmu cu git bash.

2 Likes