Ce ai alege intre MacOS si Windows?

Postul acela nu e inflamator, ci doar aparține unui om imflamat de ignoranța unora! Ignoranță pe care nu te-ai sfiit mai apoi s-o etalezi în toată splendoarea ei:

M-aș fi așteptat să știi că, așa cum au menționat colegii mai sus, OS X, sistemul de operare perfect despre care vorbeai, are un kernel Darwin care la rându-i bazat pe BSD. Adică nu este Debian și nici măcar Linux (BSD nu este Linux, știi asta, da?).

Ce rost mai are atunci interfața aia frumos desenată și bine gândită pe care o lăudai mai devreme?

Whatever the fuck that means! (pe limba dacilor :smiley: )

Problema ta e că nici măcar nu cunoști sistemul de operare pe care-l folosești, dar îndrăznești să-l compari cu altul pe care-l cunoști și mai puțin.
Uite-aici cum îmi fac eu (un fragment de) treaba pe Windows, în Powershell, fără Putty (npm, git & ssh). Bag mâna-n foc că modul tău de lucru pe Mac arată similar: Monosnap

3 Likes

tl;dr daca nu ai patima jocurilor pe PC, un macOS sau o versiune de Linux ar trebui sa fie arhisuficienta ca “regular user”. Platformele sunt suficient de polished incat sa iti faci treaba bine merci. Pe de altă parte, < controversial-statement >ca developer ar trebui sa fi pe un derivat din Unix de principiu[1]< /controversial-statement >.


Daca stai sa te gandesti, trecutul si viitorul tehnologiei informatiei sunt legate strâns de Unix. E doar o anomalie a anilor 90-2000, ca Windows a fost ceva urias. Inainte de perioada asta, computing-ul era dominat de Unix, si diferitele lui variante comerciale[2]. Prezentul si cu siguranta viitorul sunt, din nou, tot ale Unix-ului. Pe mobil tot ce misca e Unix - Android e Linux, iar iOS e BSD-ish. In cloud-uri si datacentere gasim tot Linux. PlayStation OS e tot Unix like. Din ce in ce mai multe corporatii si guverne au PC-urile de munca pe baza de Linux. In fine, utilizatori normali / non-tech cu un venit peste medie se orienteaza spre Macbook-uri. Pana si Microsoft vede cum merg lucrurile, si se distanteaza de strategia Windows-only pentru produsele lor.

Intr-o situatie ca asta, e destul de periculos din punct de vedere al dezvoltarii profesionale, sa nu fi pe un Unix. Si as zice sa faci saltul complet - nu sa-l rulezi intr-un VM, nu sa-l folosesti pe masinile de productie. Ci sa il folosesti ca sistemul de operare principal - sa traiesti in Unix, să-i înveți cutumele, părțile bune si părțile rele.

Mai mult, cam orice componenta tehnologică recentă este făcută pe Unix-uri mai intai, si in special pe Linux/macOS. Mă refer aici la librarii, framework-uri, limbaje de programare, baze de date, servere si alte sisteme. Chiar si tutorialele video de care mentionai. Portul pe Windows vine mai încolo sau niciodată. Și cand vine nu este adaptat platformei, de cele mai multe ori, si nu e așa OK de folosit.

[1] Decat daca nu faci ceva specific Windows: aplicatii desktop mari, jocuri etc. Dar si in situația asta aș trata problema precum dezvoltatorii de jocuri pe console sau aplicații de telefon, si nu as consideră sistemul tinta ca sistemul meu.
[2] In mare. Era o epoca efervescentă din punct de vedere al platformelor de calcul. Dar am ramas cu Unixes în prezent, si câștigători scriu istoria etc.

2 Likes

Eu cred ca MacOS, Linux si Windows sunt egale din punct de vedere technic in momentul de fata. Adica poti sa faci in oricare din ele orice vrei tu… mai ales daca vine vorba de programare.

Preferintele mele personale sunt asa: Linux (sau alt UNIX), Windows, MacOS. Din pacate MacOS atat ca si sistem de operare cat si hardware-ul de la Apple a decazut foarte mult in calitate in ultimii 3-4 ani.

Viitorul in sisteme de operare este a lui Microsoft. Nu ca ar fi ei geniali, dar sunt singurii capabili sa umple golul tot mai mare ce lasa Apple.

Iar daca esti ca si mine, iti pui Linux, il inveti, si dupa aia topicuri de genul asta nu te mai intereseaza niciodata.

6 Likes

Sunt in utilizator mac de ceva ani, de prin 2008, cand am trecut de la ubuntu, la mac. Deh, in germania e musai sa cresti mustata si sa ai mac. Imi aduc aminte si atunci acelasi lucru, calitatea a scazut, etc. etc. etc. :slight_smile:
Toata discutia tine mult de preferinte. Eu nu as putea de exemplu sa dezvolt pe windows. Mi se pare infiorator de limitat. Iar acum cu .net core, poate o sa incep sa ma job cu c# si .net. Dar alta lume poate spune desigur contrariul. Ce ma deranjeaza, sunt cei care stiu clar ca X este mai bun, dar nu au folosit niciodata Y, sau au folosit 10 minute, au ajuns in punctul critic cand nu s-au mai simtit safe, and back to our safe spot.
So, eu nu am nici o idee despre windows. Cred ca nu sunt in stare sa instalez sau sa configure nimic :))

2 Likes

Recunosc. M-am grabit si vroiam sa zic ca este un Darwin. My bad :slight_smile:

Habar n-aveam ca asta e o chestie posibila in Windows. De cand am trecut la Mac n-am mai folosit Windows la modul asta. Intr-adevar, pare mai usor decat crontab – dar personal m-am obisnuit cu el :slight_smile:

Lucrul asta l-am vazut intotdeauna ca fiind argumentul suprem impotriva mac. E de cacat, intr-adevar ca nu pot sa-mi copiez pathul atunci cand am nevoie. Eu pentru asta folosesc o chestie simpla:

function cdf -d "Change working directory to the top-most Finder window location"
  cd (osascript -e 'tell app "Finder" to POSIX path of (insertion location as alias)')
end

Evident, nu e la fel de simplu ca metoda folosita in Windows.

Nope, nu sunt genul care injura ca-i la moda. Sau wingaoz, winshit sau cum ii se mai spune. Pur si simplu este o platforma de care m-am indepartat dupa anii in care am sperat ca lucrurile sa se schimbe. Au inceput sa schimbe acum cand Linux musca din ei. Nu zic ca asta-i un lucru rau sau un lucru bun. Dar…e ca la masini. Odata ce o masina te dezamageste de N ori si dai de una care n-are pilot automat dar stii ca te poti baza pe ea…cam acolo ramai.

N-am reusit niciodata sa ma apuc de Vim pentru ca imi aduce aminte de vi. Si cand foloseam vi ca n-aveam de ales inca nu puteam sa retin toate combinatiile de taste. Am folosit pico (actual nano) pentru chesti simple – intr-adevar.

Unity ? Oh god no. Mi s-a parut rudimentar ultima oara cand l-am folosit. O mai fi crescut un pic…

Habar n-am de putty, dar bashrc si bash_profile sunt executate la login, nu ? Asa ca sa-ti pui niste aliasuri si/sau functii nu e asa complicat. Ma refer la tmux, iTerm (sunt fan stiu!); iTerm (cel putin acum 2-3 ani cand am incercat Terminal din Ubuntu) este mult mult peste Terminal. Shortcuturile sunt peste mana, nu stie sa faca window/tab split, hightlight…si tot asa.

Da. 2016. LiveCDs exista de o gramada de ani. Nu zic, ca linuxul nu este o platforma pe care s-o folosesti ca daily driver. Ma refer ca in linux in comparatie cu Mac poti sa-ti faci modificari mult mai usor decat in Mac… Atata tot.

Hackintosh ? Mi se pare o idee proasta atunci cand nu ai hardware care sa mearga OOB. Am un hackintosh (true, versiune veche) cu un Yosemite care merge excelent. Singura ‘problema’ pe care o are este ca la boot nu-si incarca driverele video in timpul splash screenului si from time to time nu functioneaza sleep. Fiind un desktop – am ignorat situatia. Dar brew rocks. Fish shell la fel :slight_smile:

Cred ca orice motivare pentru greseala evidenta pe care am facut-o pare scoasa din fund. Dar o s-o spun. Postul ala a fost scris la o ora destul de tarzie pe o baterie care murea. M-am grabit. My bad. Mea culpa. Imi asum :slight_smile:

E intuitiva. Si straightforward. Si simpla. Si frumoasa. Si eleganta si…cum am mai spus, tine de opinii personale :slight_smile:

Absolut similar. Powershell ? Capabilitatile lui erau destul de rudimentare atunci cand eu inca faceam spume pe langa Windows. Sunt de acord ca l-au imbunatatit si sunt amuzat cand aud ca Windows 10 o sa aibe bash. E asa de amuzant… :slight_smile:

O sa las un citat din postul meu care a parut asa inflamator.

Asadar, nu va apucati sa combateti pareri personale. N-o sa reusiti, la fel cum eu nu le pot combate pe ale voastre.

Ca si concluzie:

  1. Hardwareul Mac este scump – prea scump. Dar din punctul meu de vedere merita investitia pentru un om care stie ca poate sa reduca macar 20-30 minute pe zi folosindu-l.
  2. Intr-adevar, in ultimii ani au inceput sa se duca-n jos.
  3. Development poate fi facut pe orice platforma in principiu. Dar tine si de gusturi/opinii personale.
  4. N-am facut si nu fac lobby pentru mac. Mi-am oferit opiniile mele personale bazate pe experientele mele. Poate a parut ca sunt partinitor. Dar nu sunt :slight_smile:
  5. N-am vrut sa ‘provoc’ un flame war…sau sa para ca vreau sa fac asta. N-am vrut sa atac pe nimeni si evident ca n-am vrut sa injur flowurile altor oameni. Fiecare cu gusturile lor.

Imi cer scuze c-am raspuns asa tarziu :slight_smile:

Nu doar că e posibilă, dar e posibilă de când a apărut task scheduler. Cam de pe la Win 95 (sau pe acolo). Deci scuza cu „n-am mai folosit Windows de X ani” nu e validă.

:facepalm:

Posibil să fie the other way around, cu microsoft încercând să fure o parte din piața serverelor & co. Pe partea de desktop/end user Linux nu a fost niciodată o amenințare serioasă pentru Microsoft din varii motive, începând de la ușurința de utilizare, terminând cu driverele.

:facepalm:

Powershell nu este chiar o alternativă la bash (cum este zsh, de exemplu), deci comparația nu-și are locul. Powershell a fost întotdeauna capabil, pentru că de la bun început a fost lansat tocmai cu ideea de a oferi acces la API-ul windows.

Ba deloc. Vezi mai sus de ce.

domnilor, sunteti constienti ca threadul asta n-o sa se termine vreodata si n-o sa ajunga la vreo concluzie… va pierdeti vremea.

6 Likes

@AdrianBasalic eu inca ma amuz how this is still going on / by all means: carry on! **gets more popcorn**

3 Likes

Dar de ce ar fi un ecran de macbook mai bun ca unul de zenbook, ori xps 15? Cele din urma au rezolutie de 3840 x 2160 in timp ce macbook 2880×1800.

1 Like

nu am avut niciodata zenbook. cu xps m-am jucat putin. Pana acum, NU am vazut ecran mai bun ca la macbook. Desigur, aici este vorba de ochii mei si perceptia mea.

Alegerea sistemului de operare sau versiunea sa ar trebui sa fie o problema secundara. Practic de la Windows XP cand s-a unificat platforma NT n-a mai aparut ceva cu adevarat important ca sa justifice upgradeul, de asta XP-ul ramane destul de raspandit la 15 ani de la aparitie. Desigur ca M$ face pe draku in patru sa ne atraga/oblige la ultimele versiuni.

1 Like

sorry, nu am putut să mă abţin! :smiley:

no. please don’t. they really fucked it up.

more info: Explaining the battery life problems with the new MacBook Pros | Ars Technica

copy paste comment from FB:

Great article, except the parts where it suggests closing apps/tabs … why are we buying a MBP then? Heck, even in iOS I leave tons of apps open and perform some form of arcane multi-tasking.

Looking at those NUCs power draw, they kinda answer my question if Kaby Lake will resurrect the battery life - most likely not. It seems to me Apple has doomed MBP’s battery life for at least one or two more generations.

All of this whilst the Dell XPS 13 can get ten hours or more running Ubuntu which a couple of years ago you were lucky if you’d get two hours out of it.

I currently own a late 2013 13" MBPr, what the heck am I going to upgrade to?

one day old :slight_smile:

1 Like

~ 3 ani

1 Like

the irony :))

1 Like

cmd+opt+c, apoi în terminal ori iTerm cmd+v.

1 Like

n

let’s turn this into an Apple bashing thread

2 Likes

It’s just temporary…

… so it’s life.

2 Likes