Ce % ar trebui sa ia cineva care gaseste proiecte vs cineva care implementeaza proiecte?

Aveti cumva exemple personale sau materiale in legatura cu aceasta intrebare?

Exemplu: o persoana/firma gaseste un client si o alta persoana/firma implementeaza pentru clientul respectiv.

Cum se impart banii?

1 Like

Depinde de contributia persoanei, daca se ocupa doar cu asta, un finder’s fee de cateva procente (10-20), cred, nu am fost in situatia asta pana acum.

Daca se ocupa si de relatia/account manager/comunicare/facturare, procentul ar fi mai mare.

Eu iau între 10% și 20%, iar cel care îmi aduce proiectul ia restul. S-ar putea să mai cheltuiască ceva pe lângă mine, dar el sigur rămâne cu 50-60%.

Eu mă ocup doar de implementare. Atât.

Până la urmă, atât timp cât cel care face proiectul e mulțumit de ce înseamnă 10-20%, that is.

Oricum, aflu cât ia el după ce termin proiectul sau în mijlocul lui.

E enervant cumva, dar asta e … până la urmă eu îi zic cât îl costă și el îmi zice da sau ba. Până acum nu mi-a zis niciodată ba. Mă țin și eu tare, ce naiba. Fără să știu cât ia, nu depășesc 20% neam, să nu cumva să mă umplu de bani, precaut.

2 Likes

de obicei banii se impart in functie de munca, dar mai ales de responsabilitate.
daca proiectul intampina piedici… cine e responsabil in fata clientului?
cel care l-a gasit sau cel care l-a implementat?

daca businessul e ca acela care a gasit clientul semneaza cu el si apoi subcontracteaza punctual implementare… atunci o parte buna din bani merge acolo (isi pune in joc, pe langa actiunea de gasire si management client, responsabilitatea legala, reputatia, managemnetul proiectului, etc).

daca businessul e de a pune in legatura un client cu un prestator (contractul se face direct intre ei) atunci banii itermediarului sunt mai putini, dar la fel si responsabilitatile si munca.

5 Likes

trebuie scosi banii de undeva

cum ai calculat asta?
ai considerat si cate ore e productiv respectivul junior (cate din orele muncite de junior chiar se pot vinde pe factura clientului)?
apoi… care e rulajuj de juniori vs seniori?
cat costa firma de recrutare care asigura fluxul nou de juniori?
cat timp dureaza de la angajare pana cand juniorul chiar produce constant ore facturabile?
cate alte ore ale unor seniori sau traineri sunt alocate unui junior pentru a il introduce in productie?
dar cate ore de supervizare ale altora sunt alocate unui junior ca sa poata produce ore facturabile (in mod constant, dupa ce a intrat in productie)?
cate boacane face un junior / care e riscul sa strice ceva (risc tradus si prin alte ore de munca ale unor seniori pentru a repara boacana)?
etc?

ps. da, exista profit (si e normal sa existe in orice business) si pana la urma e legal sa fie oricat de mare.
stiu ca sunt si situatii in care patronul vrea sa dea lovitura peste noapte si eventual sa se retraga apoi…
dar chiar ma interesa daca ai macar niste exemple concrete daca nu niste calcule in sprijinul afirmatiei cu profitul pe juniori.

7 Likes

Toate, daca este negociat contractul bine si daca firma nu este una mica.

de acord, dar in cazul asta nu prea cred ca vb de tarife “nesimtite” cum se spunea mai sus.
stiu ca sunt modele diferite de tarifare si ca in unele vinzi tot timpul angajatului, iar in altele vinzi exclusiv billable, totusi tarifele orare difera pentru ca in final costul total e cam tot ala, marja de profit cam tot aia… doar forma difera.

asta e cum ai spune ca la fotbal ar trebui ca echipa sa il plateasca doar pe hagi ca restul oricum nu dau goluri.

apoi… cine ii plateste salariul juniorului in concediu? tot clientul?
dar in sarbatorile legale?
cine plateste chiria, calculatoarele, incalzirea / racirea, etc?
dar cine plateste firma de contabilitate?
dar pe vanzatori?
si revin… exista si timpi in care juniorul nu este “vandut” catre client (macar intre proiecte)?

deci… cum arata acum calculele?

ps. nici nu m-am legat de faptul ca juniorul lucreaza si in februarie, nu numai in lunile cu 21 de zile lucratoare.

3 Likes

ai uitat de cumparat hardware, licente pe soft (care costa la fel pt junior si senior), platit conta, curent, snackuri / cafea samd

plus abonamente la platforme de learning si mai stiu eu ce

sa nu uitam cq scum masterii si product owneriu si diverse alte roluri pe care vrei sa le ai nu muncac nici ei gratis

practic cativa seniori duc in spate o intreaga constructie

1 Like

arata-mi un client serios care accepta sa ii faci tu outsourcer rolul de po sau de sm… da, ai nevoie de ei intern, dar sunt greu facturabili

Argumente de fiecare parte. Totuși, din datele financiare ale multor firme (la construcții e la fel), profitul depășește 40-50% din venituri.

Din datele de la mfin, la firma unde am lucrat, in declaratia din 2020, profitul net per angajat este aproximativ 5000 euro / an.

1 Like

mie imi pare rezonabil.

Profit NET per angajat!

Profitul net nu reflecta profitul per angajat. Poate firma si-a luat sediu nou de 1mil de eur, si uite asa are profit mic dar valoare mare.

2 Likes