Ce % ar trebui sa ia cineva care gaseste proiecte vs cineva care implementeaza proiecte?

Aveti cumva exemple personale sau materiale in legatura cu aceasta intrebare?

Exemplu: o persoana/firma gaseste un client si o alta persoana/firma implementeaza pentru clientul respectiv.

Cum se impart banii?

1 Like

Depinde de contributia persoanei, daca se ocupa doar cu asta, un finder’s fee de cateva procente (10-20), cred, nu am fost in situatia asta pana acum.

Daca se ocupa si de relatia/account manager/comunicare/facturare, procentul ar fi mai mare.

Eu iau între 10% și 20%, iar cel care îmi aduce proiectul ia restul. S-ar putea să mai cheltuiască ceva pe lângă mine, dar el sigur rămâne cu 50-60%.

Eu mă ocup doar de implementare. Atât.

Până la urmă, atât timp cât cel care face proiectul e mulțumit de ce înseamnă 10-20%, that is.

Oricum, aflu cât ia el după ce termin proiectul sau în mijlocul lui.

E enervant cumva, dar asta e … până la urmă eu îi zic cât îl costă și el îmi zice da sau ba. Până acum nu mi-a zis niciodată ba. Mă țin și eu tare, ce naiba. Fără să știu cât ia, nu depășesc 20% neam, să nu cumva să mă umplu de bani, precaut.

2 Likes

de obicei banii se impart in functie de munca, dar mai ales de responsabilitate.
daca proiectul intampina piedici… cine e responsabil in fata clientului?
cel care l-a gasit sau cel care l-a implementat?

daca businessul e ca acela care a gasit clientul semneaza cu el si apoi subcontracteaza punctual implementare… atunci o parte buna din bani merge acolo (isi pune in joc, pe langa actiunea de gasire si management client, responsabilitatea legala, reputatia, managemnetul proiectului, etc).

daca businessul e de a pune in legatura un client cu un prestator (contractul se face direct intre ei) atunci banii itermediarului sunt mai putini, dar la fel si responsabilitatile si munca.

4 Likes