Ce asteptari salariale pot avea ca junior pe Java, in Bucuresti?

Cazurile de genul ăsta nu au probleme din cele discutate, că nu sunt trimiși la cursuri serioase.

Așa, și ce relevanță are asta în discuție? Până la urmă, atunci când te duci la un curs iar angajatorul vrea să-ți introducă o clauză de acest gen în contract trebuie să faci un act adițional, deci poți foarte bine să nu te duci dacă ți se pare „abuziv”.

Evident că nu. Duci discuția în extreme ca să demonstrezi ceva, dar nu merge retorica asta, deci te rog să te oprești. Recitește paragraful de mai sus vizavi de actul adițional. În plus, dacă la locul tău de muncă se pune problema așa, atunci nu trebuia să fii acolo de prima oară. :wink:

Da, majoritatea training-urilor sunt complet inutile pentru că oamenii încă nu au înțeles obiectivul unui curs/training/etc. Mie mi se pare că tu te raportezi la situațiile astea cu legatul de locul de muncă atunci când vine vorba de cursuri d-astea comune. Să fim serioși, nu-ți pune nimeni clauze în contract pentru un curs de PHP avansat, ce naiba… :)) Aici vorbim de MBA-uri, susținere în studii doctorale (sau master, deși nu mi se pare așa wow) etc.

1 Like

OK, si exemplul tau cu angajatul care a primit un training de MBA de 15,000 de euro dar pleacă pentru un salariu cu 100 de Euro mai mare, nu e un exemplu extrem?

E o practica intalnita sa se introduca mizeriile astea in clauze contractuale, uneori chiar la angajare. Sa spui “nu, nu accept” unei companii cu astfel de practici, nu cred ca e realist, din diverse motive. Unul e simplu, ar lasa sa se inteleaga ca nu “esti serios”, ca esti un tradator care vrea sa plece la un moment dat, desi evident, tu nu esti sociopat sa te gandesti la asa ceva din prima zi de angajare.

Cred ca nu cunosti foarte bine cum stau lucrurile :slight_smile:

Daca astepti un angajator in care sa ai incredere vor trece ani si ani.

Eu știam că programatorii sunt foarte rari și firmele se bat pe ei. Vrei să-mi spui că sunt chiar așa multe firme unde se practică unele clauze abuzive față de IT-iști? Ce te împiedică să alegi alta din sutele care caută oameni buni în toate părțile?

Fimele „caută”.

Ce vreau să zic? 90% din programatori nu sunt buni, 90% din firme nu au buget de programatori buni (aka $100 pe oră). Așa că firmele caută ceva minune de asta de om care e bun și acceptă cât pot oferi.

Nu cred că sunt comune clauzele astea. Cel puțin nu la modul generic descris de OP. OTOH, angajații din .ro îndura multe chestii stoic când n-ar fi cazul. Chiar și în IT, unde arunci cu un băț și dai de o slujbă. Sunt unele apucături de care se scapa greu. Așa că n-aș zice nici că sunt neintalnite.

Eu știam că programatorii sunt foarte rari și firmele se bat pe ei.

Fals, nu sunt rari. Rare sunt ofertele corecte de job-uri (și nu mă refer la $100/h, majoritatea nici măcar nu ajung la $10/h brut). 1800-3000 Ron nu e salariu, îl iei și dacă bagi marfă la raft în supermarket, și dacă o faci greșit sau dacă te faci că bagi nu se declanșează nici o Exception care să-ți strice toată munca.

Înainte să ajung programator, am vreo 15 ani în business, cursuri peste cursuri și mai ieftine și mai scumpe și foarte scumpe (că tot ați menționat de MBA). Am întâlnit o grămadă de clauze de genul celor descrise mai sus - toate sunt ilegale; cu o singură reclamație la ITM sau cu o amenințare cu reclamația la ITM s-au rezolvat toate. Faptul că firma investește în angajat, e problema ei și e un cost pe care și-l asumă; nu o cere angajatul. Câți dintre voi nu ați întâlnit cazuri în care angajatul a “investit” în dezvoltarea unei competențe sau abilități și nu a fost plătit pentru asta - ex: “fă tu asta că știi germana”. Nu mai vorbim de program prelungit, intervenții în afara programului sau chiar în timpul concediului.

4 Likes

Fals, nu sunt rari. Rare sunt ofertele corecte de job-uri (și nu mă refer la $100/h, majoritatea nici măcar nu ajung la $10/h brut). 1800-3000 Ron nu e salariu, îl iei și dacă bagi marfă la raft în supermarket, și dacă o faci greșit sau dacă te faci că bagi nu se declanșează nici o Exception care să-ți strice toată munca.

Ai punctat foarte bine ! La fel gandesc si eu. Daca voiam salar de 1800 lei ma lasam de scoala prin clasa a 10 a si ma duceam manipulant marfa la Carrefour (1840 + bonuri de masa - caz concret).

Înainte să ajung programator, am vreo 15 ani în business, cursuri peste cursuri și mai ieftine și mai scumpe și foarte scumpe (că tot ați menționat de MBA).

Imi poti spune te rog intr-un mesaj privat, ce cursuri ai urmat pentru a fi programator ? Multumesc.

1 Like

Imi poti spune te rog intr-un mesaj privat, ce cursuri ai urmat pentru a fi programator ? Multumesc.

Marea problemă a învățământului românesc se datorează faptului că s-a dat liber la diplome pentru oricine. Tinerii au așteptări de la un curs sau facultate, însă calitatea educației depinde de calitatea studenților, alături de cea a anturajului (familie, prieteni). Facultățile sunt de kk pentru că studenții sunt de kk; cei câțiva de calitate se pierd în masa de mediocri și chiar sunt trași în jos de aceștia. Mai ales în meseria asta, un curs aduce puțină valoare dacă nu e dublat sau chiar înlocuit de pasiune, curiozitate și multă muncă.

N-am făcut nici un curs. Fă un proiect personal, nici mare dar nici mic, și ăla e cel mai bun curs.

Aveți grija ca iar se schimba subiectul cum avansam.

Orice salariu este bun dacă înveți ceva pe lângă sau la muncă si nu îți suflă cineva în ceafă să faci X, respectiv ai de la cine învăța. Dacă ești super pro pe Java și ti-ai scris un renderer 3d, un joc fainut, un rule engine fail-safe in el mai poti comenta la salariu, in rest oricine termina o facultate stie scrie o clasa main cu hello world sau un api cu spring. Acum sa nu te astepti la minuni, ca nici angajatorii mici nu iau cine stie ce bani in ziua de azi si mai trebuie si sa creasca, excepție la multinationale. Dar tu decizi dacă te riști cu o multinationala + angajarea e pe noroc/referinte la posturile cu salariu mare. In București situația trebuie să fie ceva mai bună ca în Cluj oricum, multe multinaționale pe acolo.

Noi degeaba intuim, tu trebuie sa te duci la interviuri, sa treci de interviul tehnic (algoritmi, un mic proiect) si dacă ești bun la papagal, te potrivesti poate te scoți cu un salariu fain la care multi doar viseaza. Cu salariul de dinainte poți minți puțin la negociere, la altceva nu.

Totusi intuitia mea imi spune ca in maxim o saptamana iti gasesti un job cu 2400-3000 lei, pentru mai mult trebuie un efort considerabil sau noroc. Doar să ajungi la interviu si să te sune înapoi.

1 Like

Asa este Cosmin. Chiar este bataie de joc.