Ce banca recomandati pentru o firma nou infintatata (freelancing/contracting IT)?

Salut!
Recent mi-am infintat o firma de contracting si voi lucra cu un client din Germania care va folosi https://www.deel.com , voi incasa totul in EUR si nu sunt foarte sigur ce banca sa aleg pentru contul de business?

  • Din threaduri de aici si pe reddit dintre bancile clasice BT pare cea mai recomandata si toata lumea se plange de ING
  • M-am uitat la BT si ce comisioane au la conturile de valuta
  • Revolut - se cam plange lumea de ei la contul de business
  • Am auzit si de varianta cu transferwise + BT(si alta banca) pentru a plati taxele la stat etc (combinatia ar fi mai eficienta pentru ca wise are costuri mici de transfer si ofera un curs mult mai bun dar ma intreb daca complica contabilitatea )

In principal eu o sa am un singur client si imi va transfera suma in euro lunar in cont, nu prea am nevoie sa fac eu transferuri si plati cu exceptia transferului catre un cont personal?

Voi ce banca ati ales?
Cum procedati cand vreti sa scoateti bani din firma (transfer catre cont personal, ridicare numerar in valuta, dezavantajele schimbului la cursul bancii din aceea ziua etc)

Orice parere e apreciata! Multumesc!

1 Like

Eu am facut la libra. Am incercat cu BT dar n-a mers aplicatia online. La libra am reusit sa aplic online repede.
Pana acum n-am avut probleme. Aplicatia web pare buna, la ghiseu iar pare ok. Cand scoti dividendele trebui sa adaugi documente justificative (bilantul trimestrial parca).
Incasez in Euro. N-am stat sa analizez cu atentie tarifele si rata de exchange - banuiesc ca nu sunt semnificativ mai mari decat la alte banci.

Am auzit ca s-ar fi plans altii la transferul dividendelor in contul personal. Probabil n-au adaugat documentele justificative. Te si intreaba la ghiseu daca intentionezi sa pastrezi banii retrasi din contul business in cel personal sau sa-i scoti (am ambele conturi la ei ptr. a evita costuri transfer). De ce, nu stiu dar nu-i mare branza, nu te intreaba cum vrei sa-i cheltui.

2 Likes

Black Friday (unicredit.ro)

Din pacate oferta e epuizata.
Combina-l cu oferta Genius Cont sau Creativ pentru firma si scoti bani gratis din firma in contul personal si din personal ai happy hour + poti scoate euro fara comision direct de la bancomat. (in limita legala pe zi)
Asta te scuteste de orice declaratii la ghiseu.

Nu cer nici un document nici la dividende daca transferi din Unicredit in Unicredit.

Rata de conversie pe SRL e mai buna ca la BT dar sunt banci cu rate mai bune.

Pe personal nu accepta tranzactii crypto sau trading, trebuie sa iti muti banii pe alt cont. (e gratuit cu oferta de black friday)

1 Like

Dar cer daca transferi din Unicredit catre alta banca? Intreb pentru ca am prins oferta la GeniusIMM, insa vreau sa pastrez contul personal la o alta banca.

1 Like

N-am testat, din aplicatie poti sa trimiti bani oricui oricand.