Ce cauta un angajator la un in incepator in data science?

O intrebare aici deoarece am ganduri similare si chiar am facut progrese in stapanirea tehnologiilor. Ce cauta un angajator in materie de cunostinte si abilitati la un in incepator in data science? Exista proiecte pentru remote sau semi-remote working pe aceasta zona ? (data science/machine learning) Multumesc anticipat

1 Like

In data science munca poate fi divizata in 3 felii mari:

  1. crearea modelului - indeplinita de un data scientist
  2. rularea si expunerea modelului, de cele mai multe ori via un API - rol software engineer
  3. automatizarea proceselor, deploy, etc - rol DevOps

Strategia mea a fost sa incep vara trecuta cu #2 de mai sus, am lucrat 2 proiecte in felul acesta. Apoi am abordat #2 si #3 la un proiect realizat anul acesta. De fiecare data am lucrat cu un foarte bun data scientist pentru a asigura livrarea. M-am folosit de o sursa de incredere pentru a obtine aceste proiecte, toate la nivelul de proof-of-concept sau MVP, si m-am asigurat ca nu trebuie sa scriu cod perfect, doar functional. In plus, am cerut bani mai putini decat in mod normal, si am prezentat asta drept un discount, ca sa fie si clientul multumit.

Astfel, cand am inceput sa caut job platit, am avut despre ce sa discut cu intervievatorii, am putut da exemple legate de ce am facut.

Probabil ca in timp voi ajunge si sa mesterest modele (#1 mai sus), dar asta dublat de studiu acasa. Am deja niste carti O’Reilly pe care intentionez sa le parcurg dupa ce ma asez, una este Python for Data Analysis, Thoughtful Machine Learning, restul sunt la birou nu mai stiu cum le cheama :slight_smile:

5 Likes