Ce diferenta este dintre optiunea phpMyAdmin(din WampServer) si phpMyAdmin.net?

Eu sunt fan pe Facebook la pagina de prezentare a celor de la phpMyAdmin.
In servarul WampServer exista o optiune http://localhost/phpmyadmin/.
Am intrat pe siteul celor de la https://www.phpmyadmin.net/ si am vazut ca exista un singur cuvant aici:phpMyAdmin intre cele doua categori de servere ale PHP-ului.

De asemea,am vazut ca pe phpMyAdmin.net sunt si altle variante de lucru MySQL si MariaDB.
Acum este si normal,ca daca fac dowmnload la phpmyadmin.net am mai multe avantaje,adica pot sa lucrez cu mai variante de invatare.

Intrebare:Ce diferenta este dintre optiunea phpmyadmin(wampserver) si phpmyadmin.net?

Multumesc anticipat!

e aceeasi aplicatie, nu e nici o diferenta.
singurele diferente care pot aparea sunt limitarile impuse de hostul respectiv.

mysql si mariadb sunt 2 tipuri de baze de date (asa cum mai sunt oracle, mssql, sqlite, postgree si alte tipuri) fiecare din ele avand propriile particularitati legate de interogari.

2 Likes

Cu mențiunea că MariaDB este un fork al MySQL. Spre deosebire de Oracle, MSSQL etc, MySQL este compatibil cu MariaDB.

2 Likes

Multumesc pentru raspunsuri.
Aveam de gand sa fac dowmnload la versiunea 4.5.1.de la phpmyadmin.net,dar deocamdata mai trebuie sa perseverez in optiunea pe care este in wampserver.Nu de alta,dar poate imi ocupa si spatiu in calculator daca iau de la phpmyadmin.Deocamdata eu nu am ce sa hostez la phpmyadmin.

1 Like

phpmyadmin.net este site-ul proiectului phpMyAdmin, cu descarcari, surse si documentatii (cum este wordpress.org pentru WordPress). Pe phpmyadmin.net nu se ofera hosting la nimic (cum se ofera pe wordpress.com).

Wampserver si majoritatea XAMP-urilor vin cu phpMyAdmin descarcat, instalat si configurat. Cel mult poate sa fie o diferenta de versiuni, intre latest-stable pe site-ul lor si cea impachetata in Wampserver. Deci fie ca este in Wampserver, fie ca l-ai instalat separat, fisierele phpMyAdmin tot exista pe PC-ul tau (cauta in folder-ul de instalare si ai sa il gasesti).

2 Likes

[quote=“cristi_contiu, post:5, topic:2204”]
Wampserver si majoritatea XAMP-urilor
[/quote]Ca o mica paranteza (care sper sa nu fie tratata ca spam sau off-topic), de curand am descoperit UwAmp, care permite trecerea de la o versiune de php la alta, la cateva click-uri distanta. Foarte util daca vrei sa asiguri compatibilitatea intre versiuni. Plus de-asta, UI-ul este destul de… cuprinzator. As zice ca are aproape tot ce-ai avea nevoie pentru a nu umbla prin FileExplorer in 90% din cazuri.

(Pentru adaugarea unei alte versiuni de php, click pe butonul din dreapta meniului dropdown pentru versiunea PHP, care este fix deasupra meniului dropdown de la apache.)

Ca on-topic n-ar mai fi nimic de spus; s-a raspuns deja la intrebarile din primul post…

3 Likes